Bugün Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü: İlk 5 Ayda 27 Çocuk Çalışırken Hayatını Kaybetti

 > -

Birleşmiş Milletler'in çocuk işçiliğine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla ilan ettiği 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü'nde, mevcut çocuk işçi sayısı ve çalışma koşulları endişe veriyor. Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre, dünyadaki çocuk işçi sayısı 152 milyon. Türkiye'de ise 2018 yılı 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı' ilan edilmesine rağmen çocuk işçi sayısı 2 milyonu geçti. 

Duydunuz mu? 2018 Yılı 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı' İlan Edildi - onedio.com
Duydunuz mu? 2018 Yılı 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı' İlan Edildi - onedio.com

Her 4 çocuktan biri sağlık ve gelişimlerini kötü etkileyen işlere çalışıyor.

BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Kasım 2017 tarihli raporuna göre, en az gelişmiş ülkelerde neredeyse her 4 çocuktan biri sağlık ve gelişimlerini kötü etkileyen işlere gitmek durumunda kalıyor.

5-17 yaş aralığında 152 milyon çocuk işçi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), çocuk işçiliğini, "Çocukların çocukluklarını yaşamaktan alıkoyan, potansiyellerini ve saygınlıklarını eksilten, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine zarar verici işlerde istihdam edilmesi" olarak tanımlıyor. ILO'nun 2017 rakamlarına göre ise dünya çapında 5-17 yaş aralığında çalışan çocukların sayısı 152 milyon.

64 milyonu kız, 88 milyonu erkek.

ILO'nun verilerine göre, dünyadaki her 10 çocuktan biri çalışıyor. Çalışan çocukların ise 64 milyonu kız, 88 milyonu erkek. Çocuk işçilerin yüzde 70,9'u tarım, yüzde 17,2'si hizmet sektöründe çalışırken, yüzde 11,9'u da sanayi sektöründe çalışıyor. 

Çalışan 152 milyon çocuğun 73 milyonu ise tehlike arz eden işler yapıyor.

En çok çocuk işçi Afrika kıtasında.

ILO'nun verilerine göre, Afrika'da 72,1 milyon çocuk işçi bulunuyor. Bu çocukların 31,5 milyonu ise tehlikeli işlerde çalışıyor. Afrika'dan sonra en fazla çocuk işçinin bulunduğu bölge olan Asya Pasifik'te 62 milyon çocuk işçi bulunuyor. Bu da Afrika ile Asya ve Pasifik bölgesinin birlikte, dünyadaki her 10 çocuk işçiden 9'una ev sahipliği yaptığı anlamına geliyor. Kuzey ve Güney Amerika'da toplam 11 milyon çocuk işçi bulunurken Avrupa ve Orta Asya'da ise 6 milyon çocuk çalışma hayatında yer alıyor.

En az çocuk işçi ise 1 milyon çocuk işçinin bulunduğu Arap ülkeleri.

ILO, çocuk işçilerin üçte ikisinin ailelerinin çalıştıkları alanlarda onlara yardım etmek için çalıştığını belirtiyor.

Türkiye'de ise çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaşıyor.

TUİK verilerine göre, Türkiye'de çalışan çocuk sayısı 2 milyona yaklaşmış durumda. 15-17 yaş gurubundaki her 5 çocuktan biri çalışmak zorunda.

Türkiye'de çalışan her iki çocuktan biri okula devam edemiyor. Çalışan çocukların yüzde 78'i ise kayıt dışı.

Türkiye'de mevsimlik çalışan çocuk işçilerin sayısı ise bilinmiyor.

2018'in ilk 5 ayında 27 çocuk işçi hayatını kaybetti.

Doğan Haber Ajansı'nın İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerinden derlediği haberine göre, 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı' ilan edilen 2018'in ilk 5 ayında 27 çocuk, çalışırken yaşamını yitirdi.

Onun da Bayramıydı: İnşaatta Çalışan Çocuk İşçi ve Onu Kurtarmak İsteyen Babası Can Verdi - onedio.com
Onun da Bayramıydı: İnşaatta Çalışan Çocuk İşçi ve Onu Kurtarmak İsteyen Babası Can Verdi - onedio.com

Hayatını kaybeden çocuk işçilerin yarısı tarım sektöründe çalışıyordu.

İSİG'in verilerine göre 2013'te 59 çocuk, 2014'te 54 çocuk, 2015'te 63 çocuk, 2016'da 56 çocuk, 2017'de 60 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Raporda, yaşamını yitiren 100 çocuğun, çalışması tamamen yasak olan 14 yaş ve altında olduğu bildirildi. Yine raporda yer alan verilere göre, çocuklardan 23'ü mülteci. Rapora göre, ölümlerin yarıdan fazlası tarım sektöründe meydana gelirken, inşaat ve metal işkollarının yanı sıra, servis kazası, ezilme, boğulma ve yüksekten düşme de ölüm nedenleri arasında yer aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir