Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Yepyeni Optik İllüzyonu Görenler Keçileri Kaçırmaya Bir Adım Daha Yaklaşıyor!

1.1bPAYLAŞIM

Taptaze İnternet krizlerinden biriyle karşı karşıyayız. Fakat bu defa farklı renklerde deneyimlenen ayakkabılar ya da giysiler yok.

Şu kolaja bir göz atın.

Pek bir şey yok. Yanyana koyulmuş iki adet sokak görüntüsü işte...

Tam olarak değil, çünkü...

İlginç değil mi? İnanmadıysanız bir daha bakın.

Evet.

Birbirinin birebir aynısı olan iki görüntünün nasıl bu kadar farklı görünebildiğine çoktan kafa yormaya başladınız. İnternet de bunu yaptı elbette.

Bir grup kullanıcı ilüzyonun işleyişinin şu meşhur çizgi ilüzyonuyla aynı şekilde olduğunu düşünüyor.

Yani normalde düz olan çizgilerin eğik görünmesi durumu. Siyah ve beyaz ışığa beyindeki farklı nöronlar tarafından tepki verilmesi ve retinaya düşen görüntünün çizgileri eğik göstermesi bu görseldeki ilüzyonunun nasıl işlediğini açıklıyor.

Bir başka açıklama da, yol görüntülerinin resmin altında birleşmesinden dolayı beynin bunu bir yol ayrımı olarak algılamasıyla alakalı.

Ya da soldaki görüntüyü solunda boşluk olduğu için normal görürken, sağdaki görüntüyü solundaki kopyasıyla kıyaslıyoruz ve bu da ikisini farklı şekilde görmemizi sağlıyor.

Her türlü sinir bozucu.

Siz ne düşünüyorsunuz? 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gelecegin-zoologu

İki fotoğraf arasında fark yok farklı perspektiflerden çekilmiş salak mısınız diyenler, Aynı perspektiften çekilmiş.

betul-coskun

ya birşey dicem ben mi anlmadım resim aynı iste zaten bir fark yok. şuan farkı anlamaya çalısıyorum 😂

ozleemctk

Obsesif kompulsif bozuklugu olan herkes ilk bakışta anlar iki resmi alıp birbiriyle yer değiştirseniz dahi her zaman sağ taraftaki biraz daha sağa çekiyormuş gibi görünüyor yolun ortasındaki çizgide bitiyor iş yani mükemmel basit, kanıdırılan beynimizin oyunu.

Gizli Kullanıcı

mal mısınız ya.

eren-firat2

yorumların yüzde 90 nı " yaaaa aynı resim salakmısın bunu biliyoz , tabiki aynı , ulan fark yok aynı işte " diye mal mal yazmışlar . be amınakoduğum malları . resim zaten aynı . orda mesele persfektik olarak sanki sağdaki resim biraz daha sağa kayıyor gibi . yani sağdaki yol biraz daha sağda sanki. adam bunu anlatmaya çalışmış . beyin iki resmin aynı olduğunu görüyo ama ayırt etmek için sanki yol ayrımı varmış gibi gösteriyp . bi yazıyı okuyun amını siktiminin türk milleti. ota boka laf atıp ego yapmaktan bi bok düşünmüyosunuz . Bİ OKUYUN AQ ÇOCUKLARI

Görüş Bildir