Bu Utanç Bize Yeter! Türkiye Cinsiyet Eşitliğinde 149 Ülke İçinde 130. Oldu

 > 
163PAYLAŞIM

Dünya Ekonomik Forumu'nun hazırladığı cinsiyet eşitliğine ilişkin 2018 yılı raporunda Türkiye 149 ülke arasında 130. oldu. 

Euronews'in aktardığına göre, dünya ülkelerinin cinsiyet eşitliğine göre sıralandığı listenin ilk sıralarında İzlanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya bulunurken Türkiye listenin sonlarında yer alarak 130’uncu oldu. Listenin son sırasında Yemen yer aldı. 

Bu yıl Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Irak, Umman, Sierra Leone ve Togo’nun eklenmesiyle listede toplam 149 ülke bulunuyor.

Kriterler neler?

Cinsiyet eşitliği listesi hazırlanırken, kadınların ekonomiye katılımı, fırsat eşitliği, eğitim imkanları, sağlık ve kadının siyasi güçlendirilmesi gibi kriterlere bakıldı.

Ülkeler 2018 yılında cinsiyet eşitliğine göre şöyle listelendi:

Ekonomik ve toplumsal gelişmelerin olmazsa olmazlarından görülen küresel cinsiyet eşitliğinin sağlanması tahminlere göre bir asırdan fazla süre gerekecek.

2006'dan beri az da olsa gerileme var

Dünya Ekonomik Forumu, 2006’dan beri cinsiyet ayrımcılığının yüzde 3.6 azaldığını belirtti. Fakat 2018’de sadece yüzde 0.03 ilerleme yaşandığını işaret eden forum, bunun “aşırı derecede az” olduğunu açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir