Bütün Vatandaşları Asker Olan ve Hiçbir Devletin Tanımadığı Bir Ülke: Transdinyester Cumhuriyeti

-
Abone ol

Ülkenin adı bize değişik gelse de Transdinyester Cumhuriyeti hiçbir ülkenin bağımsızlığını tanımadığı küçük bir ülke! Hiçbir şeyi diğer ülkelerle aynı değil. Siyasi ve askeri yapısı, eğitimi, medyası, dış politikası bilinenin aksine çok farklı! Transdinyester halkının tek isteği  tanınmak!

İlk önce ülkenin konumuyla başlayalım: Moldova Cumhuriyeti ile yaşanan sorun nedeniyle bağımsızlığını ilan eden Transdinyester Cumhuriyeti, Moldova ve Ukrayna sınırları arasında yer alıyor.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çöküşü sonrasında Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti sınırları içerisinde bağımsızlığını ilan etmiş.

Ülkenin bayrağı ve arması şu şekilde:

Ülkenin Cumhurbaşkanı Vadim Krasnoselski

Cumhurbaşkanı Vadim Krasnoselski

En ilginci bu ülkede herkes asker! 17-35 yaş arasındaki insanlar Genç Kuvvetlerde ve sendikalara bağlı insanlar İşçi Kuvvetleri’nde asker olarak sayılıyor.

Transdinyester halkı Rusya'ya bağlanmak istiyor fakat bu ülkenin Rusya'ya sınırı bulunmuyor.

Transdinyester’deki bir yasa tasarısı doğrultusunda da Rusya bayrağı artık ikinci resmi bayrak olarak kabul edilecek.

Ülkede sosyalizm aleyhinde konuşmak da yasak! Sınır dışı ediliyorsunuz. Eğer bir gün giderseniz dikkatli olun😉

500 bin olan nüfusun yaklaşık 200 bini Rusya pasaportu taşıyor.

İşsizlik de oldukça kıskandıran oranlarda! %0.3 gibi bir işsizlik oranları var. Eh nüfus o kadar az olunca normal ;)

Bu ülkede maaşlar neredeyse herkes için eşit.

Ülkede yüksek, orta ve düşük dereceli devlet memurları olmak üzere 3 maaş sistemi vardır. Düşük dereceli maaş sistemine dahil olanlar halk askerleridir. 3 maaş sistemi bulunsa da aralarında az maaş farkı vardır. Çoğu insanın maaşı eşit.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
king_of_sparta

500bin nüfuslu bi ülke..ülke olmak için nüfus şartı yokmu la?istanbuldan bile böyle kaç ülke çıkar,türkiyeden bahsetmiyorum..

non-konformist

onedio böyle bir yerin varlığını yeni öğrenmiş sanırım Transdinyesteri ve yönetim şeklini öğreneli en az7,8 sene olmuştur ayrıca Transdinyester sosyalist bir bölgedir ülkedir ancak kafama takılan bunların neden rusyaya bağlanmak istemesidir rusya bugün kapitalistdir böyle değişik bir durum eğer bir gün rusyaya moldovyaya oralara vs yolum düşerse Transdinyestere kesin gideceğim

devir

I shot the sheriff o zaman :))

erdi-gunay1

Kaynak GÖTÜM . 1) Ülke rusya ve moldovya tarafından tanınıyor. 2) Yabancı iştiraklere açıklar diğer ülkeler gibi banka teminatı ile şirket açabiliyorsunuz. 3) devlet olarak bir kurum yok orda herşey Sherif 'e bağlı .Casinolarından süper marketine hatta futbol takımına kadar sherif ismini taşır 4) Maaşlar da eşit falan değil asgari ücret 120 dolar ama burnunu silemezsin 120 dolara ( 200-800 dolar arası degısır ucretler) 5) Bina da dikersin gökdelen de gidersin sheriften izin alır her boku da yaparsın . Zaten öyle bir düşüncen varsa sherif seni bir şekilde bulur . Aç google 'ı salla kafana göre ne güzel..

gokhan96

Sırf sosyalizmi kötülemek için sosyalizmle komünizmi aynı kefeye koymaları çok yanlış arada fark var farkı da yazamıcam bu kadar cahil olunmaz.

kurtali1983

:))) evet bu kadar cahil olunmaz. Cahil dediğin o topraklar tarihte ilk defa sosyalizmi kitaplardan çıkarıp gerçek hayatın içine almışlar. Cesaret gösterip komunizm i denemişler yaşayarak deneyimleyerek tecrübe etmişler şimdi bu adamlar arada ki farkı bilmiyor ha! sen biliyorsun. Gerçekten bu kadar cahil olunmaz.

Görüş Bildir