Bu Test Gerçekleri Yüzüne Vuracak! Sen Artık Hangi Özelliğinden Vazgeçmelisin?

Psikoloji Testleri-

Kendimizde farkında olduğumuz ve vazgeçmeye çalıştığımız bazı özelliklerimiz vardır. Bakalım, senin vazgeçmen gereken özelliğin neymiş? Öğrenmek için; 

Haydi teste! 

1. Cinsiyetini öğrenelim.

2. Kaç yaşındasın bakalım?

3. İlk olarak, arkadaşlarınla bir yere gideceksin ve seni bekletiyorlar. Bu durum seni çok sinirlendirir mi?

Evet, çünkü bekletilmekten nefret ederim.
Yani ne kadar beklettiğine göre değişir.
Yok, neden sinirleniyim canım olur öyle şeyler.

4. Pekiii sırf etrafındaki insanların senin hakkında ne düşündüğünü çok önemsediğin için istediğin şeyi yapmaktan vazgeçtiğin oldu mu?

5. Bir ortamda ilk defa tanıştığın bir insanın yanlış hareketini gördüğünde direkt kafandan siler misin?

Evet, yanlış bir şeyini görürsem kafamdaki profili direkt çizerim ve bir daha muhatap olmam.
Nasıl bir davranış sergilediğine göre değişebilir.
Hayır, ön yargılı bir insan değilimdir.

6. Şimdi de içindeki azimli kişiliğe geldik... Söyle bakalım, üniversite sınavını kaçıncı girişinde kazandın?

1
2
2 ve daha fazla
Bu yıl gireceğim.
Daha küçüğüm ben ya

7. Söyle bakalım, sevmediğin bir insanla sırf seni çok sevdiğini bildiğin için birlikte olur muydun?

8. Ve son olarak, insanın canına tek eden durumu yani dost kazığını hiç yedin mi?

Off hem de çok kötü bir şekilde yedim.
Dost kazığı değil de arkamdan işler çevirdiğini duydum.
Hayır, bu zamana kadar hiç dostlarımdan böyle bir şey görmedim.

Ön yargılı olmak!

Ahh senin bu özelliğinden acilen vazgeçmen gerekiyor! Sen de çoğu insan gibi olaylara veya kişilere karşı her zaman ön yargılı olabiliyorsun. Gerek tek bir davranışından gerek dış görünüşünden gözüne çarpan şeylere fazlasıyla takılıp, o kişi hakkında kesin bir yargı oluşturuyorsun. Aslında bu özelliğinin farkındasın ve bunun önüne geçmeye çalışıyorsun. Fakat bu düşünüldüğü gibi kolay olmuyor değil mi? Çünkü açıkca söylemek gerekirse ben de aynı konudan dolayı çok yakınıyorum. Bu özelliğimden nefret ediyorum. He bazen işe yaradığı da oluyor tabii. Fakat her ne olursa olsun bir insanı tam anlamıyla tanımadan kesin bir yargıya varmak acımasızca oluyor. Belki de yeni tanıştığın kişinin o anki ruh hali çok kötüdür ve istemeyeceği bir davranışta bulunmuştur. Fakat gerçekte tanıdığında çok iyi bir insandır. Biz insanoğlu hep böyleyiz. Tanımadığımız insanlar hakkında bile ön yargılarımız vardır. Ama önemli olan bunu fark edebilmektir. Çünkü fark ettiğin anda aslında yanlış bir şeyler yaptığının farkına varıyorsun. Gerçekler yüzüne öyle bir çarpıyor ki ya diyorsun meğersem ben çok yanlış düşünmüşüm. Hayatta karşımıza çıkan güzel insanları sırf bu ön yargılarımız yüzünden kaybetmiş bile olabiliriz. O yüzden senin de bu özelliğini biraz törpülemen gerekiyor. İnsanları tanıyarak ve keşfederek böyle bir yargıya varmamız gerekiyor. Anlayacağın senin de bu özelliğinde vazgeçmen ve insanlara hayatında yer açman gerekiyor…

Sabırsız olmak!

Sen o kadar sabırsız bir insansın ki çoğu zaman kendin bile şaşırıyorsun. Bir yere gideceksen ve arkadaşlarınla buluşacaksan seni bekletmelerinden hiç ama hiç hoşlanmıyorsun. Hatta beklettikleri zaman sürekli acele etmesi için darlayıp duruyorsun. Bu sadece bir yere gitme konusunda değil, kendi hayatında aldığın kararlarda da çok sabırsız davranıyorsun. Mesela hedeflediğin bir şey için uzun zaman çalışman yani çaba göstermen gerekiyor. Fakat sen daha yolun yarısına bile gelmeden istediğin şeyin hemen olması için yakınıyorsun. İşte sırf bundan dolayı sanki şu hayatta ne yapsan hiçbir şey yolunda gitmiyor gibi hissediyorsun. Aslında hiç de öyle değil. Çünkü her şey olması gerektiği gibi gidiyor. Sadece sen acele ediyorsun. Kendini hayatın akışına bırakmak yerine her şeyin hemen olmasını istiyorsun. Bu hem insan ilişkilerinde hem de kendinle olan mücadelende zorlayıcı bir durum olarak karşına çıkacaktır. Acele ettiğin her işin içinde illa ki bir karışıklık çıkacaktır. O yüzden sabırsız olduğun durumları biraz daha törpüleyebilirsin. Çünkü diğer türlü hem kendini strese sokuyorsun hem de yok yere sinirlenebiliyorsun. Bir noktada aslında kendine zarar da vermiş oluyorsun. Artık kendini düşünmeli ve buna bir son vermelisin. Biz sana inanıyoruz sen de inanırsan her şey çok güzel olacaktır!

Takıntılı olmak!

Senin acilen bu özelliğinden vazgeçmen gerekiyor! Bu kadar takıntı yapmak sağlığına zarar verecek, haberin var mı? O kadar takıntılı bir insansın ki böyle bir şey görmedik. İnsanların senin için ne düşündüğünü bu kadar umursamaz zorunda mısın? Bu senin hayatın ve kimseyi ilgilendirmemeli. Eğer içinde yapmak istediğin bir şey varsa yapmalısın. Eğer diğer insanları düşünerek hareket edersen, kendi hayatını değil onların hayatını yaşamış olursun. Bu sefer ileride geçmişe dönüp baktığında ettiğin tek kelime “keşke” olacak. İleride bunları yaşamamak için ve kendine zarar vermemek için bu özelliğinden sanki vazgeçmen gerekiyor. Kendinden önce diğer insanları düşünüyor olabilirsin ama diğer insanların senin gibi düşünmediğini gördüğünde oldukça üzüleceksin. Çünkü kimse diğer insanların hayatlarını düşünmüyor. Herkes kendi çıkarı için diğer insanları kullanıyor. Sen ise burada takıntı yapıp kendini üzmenle kalıyorsun. Artık kendine herkesten daha fazla değer vermen gerekiyor. Önceliğin her zaman kendin olmalı diğerleri değil. Biliyoruz, sen çok iyi kalpli bir insansın. Fakat iyi kalpli olacağım diye hayatını diğer insanların düşüncelerine emanet etmemelisin. Takıntılarından bir an önce kurtulmalı hayatı istediğin gibi yaşamalısın. Biz sana inanıyoruz, sen de inanmalı ve kendini özgür kılmalısın.

Herkesi kendin gibi zannetmek!

Bu iyi kalpliliğinle başın resmen belada! Çünkü özünde çok iyi bir insansın fakat etrafındaki insanların da böyle olduğunu düşünüyorsun. Bundan dolayı da oldukça üzülüyorsun. Bunun sebebi insanlara gereğinden fazla değer vermenden kaynaklanıyor. Her zaman onları kendinden daha çok önemsiyor, mutlu etmek için fazlasıyla fedakarlık ediyorsun. Onların bunu fark etmesini istiyorsun. Tabii ki de bunların çoğunu karşılık beklemeden yapıyorsun fakat zaman geçtikçe artık tek taraflı olduğunu fark ediyorsun. Doğal olarak bu durum seni fazlasıyla rahatsız etmeye başlıyor. Bu insanlar sürekli senden bir şeyler alıyor ve bu da kendini kullanılmış gibi hissettiriyor. Onlara bu durumu çok belli etmemeye çalıştıkça kendini yalnızlaşmış hissediyorsun. Her kötü zamanlarında destek olan sen ve hiçbir anında yanında olmayan insanlar… Her insanı kötü hissettirecek bir durum değil mi? Gece kafanı yastığa koyduğunda sanki o kadar yalnızmış gibi hissediyorsun ki resmen acı çekiyorsun. Zaman zaman kendince kararlar alıyorsun. İşte tüm bunlardan dolayı artık bu özelliğinden vazgeçmelisin. Sadece seni hak eden insanlara bu değeri vermelisin. Fakat sen o kadar iyi niyetli ve düşünceli bir insansın ki istesen de yapamıyorsun. Çünkü tüm içtenliğinle insanlara değer veriyorsun ve bunu göstermekten de çekinmiyorsun. Ama sen bunu hak etmiyorsun sevgili dostumuz. O yüzden etrafında seni negatif etkileyen ve verdiğin değeri vermeyen insanları ölçüp tartıp hayatına ona göre devam etmelisin. Çünkü bu durum kendini yıpratmaktan başka bir işe yaramıyor. Sevgi karşılıklıdır ve sen bu karşılığı alabildiğin insanlarla bir arada olmalısın. Bu biraz zor bir değişim gibi gelebilir. Fakat o insanları bulduğunda çok daha iyi ve mutlu olduğunu hissedeceksin. Unutma sen herkesten çok daha değerlisin. Sana değer vermeyen insanları hiç ama hiç hak etmiyorsun. Umarız hayatının bundan sonrasında bu özelliğini az da olsa törpüleyebilirsin. Biz sana inanıyoruz sen de inanmalısın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaren-ermis

Takıntılı olmak! haklısın...

hermionie-fan

diğerlerini kendin gibi zannnetmek

zeki-gumuscu

Sabırsız olmak. Doğru sabırsız biriyim

nazli-askin

Ön yargılı olmak!

elaelif-kaya

PARÇA 2 Çünkü kimse diğer insanların hayatlarını düşünmüyor. Herkes kendi çıkarı için diğer insanları kullanıyor. Sen ise burada takıntı yapıp kendini üzmenle kalıyorsun. Artık kendine herkesten daha fazla değer vermen gerekiyor. Önceliğin her zaman kendin olmalı diğerleri değil. Biliyoruz, sen çok iyi kalpli bir insansın. Fakat iyi kalpli olacağım diye hayatını diğer insanların düşüncelerine emanet etmemelisin. Takıntılarından bir an önce kurtulmalı hayatı istediğin gibi yaşamalısın. Biz sana inanıyoruz, sen de inanmalı ve kendini özgür kılmalısın.

Görüş Bildir