Bu Savaş Nasıl Başladı? İlk Android ve iOS Akıllı Telefonları Karşılaştırıyoruz

-

Akıllı telefonlar sanki her zaman hayatımızın bir parçasıymış gibi hissediyoruz; ancak durum öyle değil. İlk Android telefon piyasaya çıkalı daha 10 yıl dahi olmadı. Dünya ekonomisini etkileyecek seviyeye gelen akıllı telefonlar savaşında kıvılcım nasıl ateşlendi merak ediyor musunuz? Yanıtınız evet ise, buyurun aşağıdaki ilk Android ve iOS akıllı telefonların karşılaştırmasına bir bakın.

iPhone dünyayı değiştirmeye 2007 yılının başında başladı.

Ocak 2007 yılında piyasaya çıkan ilk iPhone, 3 cihazı bir arada kullanıcılara sunma iddiasıyla üretilmişti. iPod ile kullanıcılarına inanılmaz bir müzik deneyimi yaşatan Apple, iPhone'a hem bir mobil telefonu, hem çok iyi bir müzik çaları ve bunun yanında da internete bağlanabilen bir cihazı sunuyordu. İlk iPhone'da kullanılan hiçbir teknoloji yeni keşfedilmiş değildi; ancak inanılmaz işlevli ve birbirleri ile uyumlu kullanılmaları yeni ve eşi görülmemiş bir devrimi başlatmış oldu.

İlk Android telefonun marka ve modeli ise HTC Dream G1 idi.

Android 1.0 sürümü yazılım kullanan, dokunmatik ekranın yanında fiziksel tuşlara ve hatta ufak bir joystick mouse kontrolüne de sahip olan bu telefonun çıkış tarihi de Eylül 2008 olarak biliniyor.

İki akıllı telefonun da ortak özellikleri vardı.

İki telefon da çıktıkları dönemde yer alan diğer telefonlara göre ekran boyutlarını çok ileri taşımışlardı.

İlk iPhone'un ekranı tam 3,5" idi.

Bu ekran 480x320 piksel bir çözünürlük ile destekleniyordu.

HTC Dream ise aynı çözünürlük ile daha küçük bir ekrana sahipti.

İlk Android telefonun ekranı 3,2" olarak tasarlanmıştı.

Kim kimi kopyaladı sorusuna verilebilecek bir yanıt var.

Kullanılan malzeme ve akıllı telefonun bugünkü görüntüsüne kimin daha fazla katkı yaptığı sorusu sorulursa, kesinlikle iPhone'un Android telefonlara ilham verdiğini söylemek lazım. Görüldüğü gibi iPhone neredeyse yarı yarıya ince. Bu farklılıkta HTC Dream'deki ilave tuşlar ve diğer aksamların karmaşık bir şekilde kullanılmasını sebep olarak gösterebiliriz.

Kameralarda da rekabet üst seviyedeydi.

İlk iPhone'un kamerası 2 MP iken, ilk Android telefon HTC Dream'in kamerası bir adım öne çıkarak 3,15 MP'lik bir çözünürlük sunuyordu.

İki telefonu birbirinden ayıran çok önemli bir başka özellik ekranların kabiliyetiydi.

iPhone'da dokunmatik ekran üzerinde her türlü işlem yapılabilirken; Android'de ise dokunmatik klavye seçeceği yoktu. HTC Dream'in üstünde bulunan fiziksel klavye ile istenilen metinler yazılabiliyordu.

İki telefonun da kendine has kilit ekranları vardı.

Android ile özdeşleşmiş puzzle ekranı açma ile Apple'a özel kaydırarak ekranı açma özellikleri ilk modellerden bu yana var.

Uygulama noktasında ise Android bir adım öne çıkıyordu.

İlk iPhone'un llk iOS sürümünde herhangi bir üçüncü parti uygulamanın indirilmesine izin verilmiyordu. Cihazın içinde bulunan yerleşik uygulamalar ile yetinmek zorundaydınız. Android'de ise telefon ile birlikte gelen çeşitli uygulamaların yanında işletim sisteminin özellikleri de Apple'a oranla çok çeşitliydi. Uygulama çekmecesinden, bildirim ekranına kadar şu anda dahi kullanılan uygulamalar ilk versiyonda mevcuttu.

Uygulama hizmetinde de Android zamanında çok ilerideydi.

İlk iPhone'un ilk işletim sisteminde yer almayan AppStore'a karşılık Android'de yer alan Android Market'ten uygulamalar, oyunlar indirilebiliyordu.

İşlemcide de Android öndeydi.

İlk iPhone'da 412 mHz'lik bir işlemci kullanılırken; Android'de ise 528 mHz'lik bir işlemci telefona güç veriyordu.

Pilde ise iPhone daha başarılıydı.

iPhone 1400 mAh'lik bir performans sunarken, HTC Dream'in 1150 mAh'lik bir bataryası vardı.

Bu inanılmaz rekabet katlanarak günümüze kadar geldi.

İki taraf da her anlamda cihazlarını kuvvetlendirerek, insanları Apple'cı ve Android'çi olarak ikiye bölmüş durumda.

Peki sizin tarafınız ne?

Android
iOS

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isik1996

3 işletim sistemli cihazları kullanan biri olarak söylüyorum. Özgürlük istiyorsan Android Stabilize ve sadelik istiyorsan İOS ikisini de istiyorsan Windows Phone. Puanlık tercihim W10M tek sıkıntısı mağazadaki uygulama kıtlığı başka bir problemi yok. Ama bir kaç ay sonra Android bir cigaza geçiş yapmayı düşünüyorum. Zaten şuan Windows Phone kullanılamamakta

r2d2

İphone kullanıyorum ve bunun sebebi tamamen stabilize olduğu içindi. Şu an 7 var. Genelde jenerasyon atlayarak telefon değiştiriyorum yani alacağım x değil xı olur. Tabi alırsam.. zira İphone 8 ve X ile gelen ios 11 tamamen rezalet. İlk defa bir ios sürümüne bu kadar çok güncelleme geldiğine de şahit oldum..

kerem-kasigur

abi öyle böyle güzel bir olay teknoloji adına. keşke linux vb. de bu yazılma girseler kah windows kullanıcı profilini iyi çözemediğinden eline aldı o ayrı. şu saatten sonra hardware tarafında zayıf kalacağı için ölü doğan bebek olur. kendi kendimi çürüttüm a.q

palimoglu

Android zaten Linux değil mi?

r2d2

Yanılmıyorsam ilk versiyonlarında taban linux idi... sonrasında o kalmadı tabi. Sonuçta Linux demek açık kaynak demek. Androidde açık kaynak yok bildiğim kadarı ile.

palimoglu

wiki şöyle demiş: Android; Google ve Open Handset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Sistem açık kaynak kodlu olsa da, kodlarının ufak ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulmaktadır.

ademm-zeynep-karacaoglu

İphone her zaman daha değerlidir satış konusunda diğerlerine göre değer kaybetmiyor.

06keyboardistab

samsung

Başlıklar

AndroidAppleHTCSavaşiOSiPhonemüzik
Görüş Bildir