Bu Kelimelerin Nasıl Yazılacağına Onlar da Karar Veremedi! Dilbilimcilerin Kavgalı Olduğu 17 Kelime

173PAYLAŞIM

Atatürk'ün talimatıyla Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932'de kurulan Türk Dil Kurumu, resmi kurumlar ve birçokları için dil bilgisi konusuna ana kaynak. Bunun yanında Türk Dil Derneği de dil konusunda bize rehberlik ediyor.  Fakat bazı konularda anlaşamıyorlar. Mesela bazı kelimelerin yazımı konusunda yıllardır süregelen tartışmalar var. Bu kelimeleri sizler için derledik.

1. Çok temel bir konuda sıkıntı var. Anadil mi ana dil mi?

2. Bitişik ve ayrı yazılan kelimeler konusu tartışmalı.

3. ÖSYM sınavlarında TDK kuralları uygulanıyor. Aman dikkat!

4. Fakat birçok yayınevi de Türk Dil Derneği kurallarını uyguluyor.

5. TDK ayrı yazılan kelimeler konusunda oldukça net.

''Birleşme sırasında kelimelerden her ikisi veya ikinci kelimesi anlam değişikliğine uğ­ramayan birleşik kelimeler ayrı yazılır.''

6. Peki biz hangisini kaynak kabul edeceğiz?

7. Eğer hala MEB'e bağlı bir kurumda öğrenciyseniz TDK mecburi kılavuzunuz olacak. Çünkü sınavları riske atmanın gereği yok :)

8. Sonuçta hükümet kurumu asdasdasd (İki kurum da random gülemiyor...)

9. Bu durum bir ızdırap halini alsa da...

10. Çağımızda iletişim son derece hızlı akıyor.

11. Binlerce yıldır yaşadığımız coğrafyada farklı dillerden dilimize binlerce kelime girdi. Hâlâ da girmekte. E tabii ki kurallar, uygulamalar da zaman içinde değişti. Yine de değişebilir.

12. 60 yıl önceki bir gazeteyi incelediğimizde yazım kuralları açısından ne kadar fark olduğu görülecektir.

13. Küçük ihtilaflar olsa da önemli olan birbirimizi doğru anlamak ve karşı tarafa derdimizi doğru cümlelerle aktarabilmek.

14. Ön yargılarımız ya da önyargılarımız...

15. Önemli olan anlaşabilmek...

16. Dilin evrimi önünde durmak zor tabii ki...

17. Belki bir gün hepimiz Demet Akalın Türkçesiyle konuşuruz 😂

İki kurumun farklı görüş bildirdiği başka kelimeler de varsa, yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umut-

TDK diğer şeylerde iyi hoş da şu ayrı yazma olayını sevmiyorum. Kısa kısa çok kelime yazmaktansa uzun uzun az sayıda kelime yazmayı tercih ederim, nedeni yok çok daha güzel duruyor sadece.

domalt-trump

"Türk Dil Derneği" diye bir dernek yok yalnız. "Dil Derneği" var. Bir derneğin Türk veya Türkiye adını kullanabilmesi için, yaptığı işin her şehirde o ilin ismini taşıyan dernekler tarafından yapılması ve bu derneklerin çatı derneği olması lazım ki, iş bu oluşum tek bir dernekten oluşuyor. Zaten TDK dururken, ikinci bir oluşuma şartları sağlasa dahi Türk adını kullandırmazlar.

viyol10sel

tdk ergonomi bilmiyor bilse böyle aptalca kelimeler türetmezler. Bir kere standart yok. Bir kelimede geçerli olan diger kelimede geçerli değil. O yüzden sınava hazırlananlar öğrenmiyor ezberliyor. Sadece bu icerikteki örneklerde bile herhangi bir tutarlılık yok. Baska dilden gelen kelimeler zaten tam facia. Ama benim en cok takıldıgım iki konu at binmek ve cinnet getirmek. Ölmeden bu iki kavramin kaldırıldığını görmek isterim. Napiyorsun eşek biniyorum araba biniyorum hic uyuyor mu.? Neden at binmek.? Yada madem dogrusu bu diğer binmek olan her şey eksiz olsun. Cinnet getirmek zaten tam efsane. Yanimda gelirken cinnet getirdim getirmisken de ailemi katlettim :)) Neyse... Ülkede neyimiz doğru ki tdk doğru çalışsın. Maaşlar yatsin yeter...

hamsi-bogart

AYNI ÜNİVERSİTEDEN AYNI DÖNEM MEZUN OLMUŞ İKİ JEOLOG CANLI YAYINDA TARTIŞIYOR,BİRİ ŞU TARİHTE İSTANBULDA DEPREM OLACAK DİYOR,DİĞERİ OLMAYACAK DİYOR,BİRİ DERSİ GÖTÜYLE DİNLEMİŞ,AMA HANGİSİ BİLEMİYORSUN.

murat-buyuklu

Sözlük bilginizi burada artırabilirsiniz:

Görüş Bildir