Bu Dünyadan Bir 'Timsah Avcısı' Geçti: Steve Irwin 57. Doğum Gününde Doodle Oldu!

 > -

Avustralyalı doğa ve hayvan aşığı Steve Irwin 2006 yılında bir vatoz iğnesi sebebiyle hayatını kaybetmişti. ailesiyle yaptığı belgesel şov programı Timsah Avcısı sayesinde neredeyse bütün dünya tarafından tanınan ve sevilen Irwin, bugün doğum günü olması sebebiyle Google tarafından unutulmadı. 

Doodle'a konu olan Steve Irwin'i biz de bugün beraber analım ve hayatına bir göz atalım dedik.

1962'de bugün Avustralya'nın Melbourne banliyölerinde doğan Irwin, altıncı doğum günü için ona bir piton hediye eden Lyn ve Bob Irwin tarafından büyütüldü.

Steve yılanına Fred adını vermişti.

1970'lerin başında, Irwin ailesi Queensland, Avustralya Eyaletindeki Sunshine Coast'a taşındı ve Beerwah Sürüngen Parkı'nı açtı.

9 yaşından beri timsahlarla mücadele etmeyi öğrenen Steven, Queensland'ın Doğu Kıyısı Timsah Yönetimi Programı'na gönüllü oldu, nesli tükenmekte olan tuzlu su timsahlarının (ki tüm canlı sürüngenlerin arasındaki en büyüğüdür) yakalanmasına ve yerlerinin değiştirilmesine yardımcı olarak onları gelebilecek her türlü zarardan korumak için çalıştı. 

İlerleyen zamanlarda da ailesinin hayvanat bahçesini yönetebilmek için olan ilgisini sonuna kadar geliştirerek gereken her şeyi yaptı.

1991 yılında, daha sonra adı Avustralya Zoo olacak olan Reptile & Fauna Park'ı ailesinden devraldı. Irwin, gelecekteki eşi Terri ile de yine burada, adeta yuvası haline gelen hayvanat bahçesinde tanıştı.

Evlendikten sonra balayılarını timsahlarını kameraya çekerek geçirdiler. İşte o görüntüler meşhur Timsah Avcısı programının ilk bölümü oldu. Ki program öyle bir şey olacaktı ki, 100'den fazla ülkede 500 milyondan fazla insan tarafından izlenecekti. Tabii bunu henüz onlar da bilmiyordu.

Şov sayesinde Irwin'in tehlikeli fakat soyu tükenmekte olan hayvanları kurtarmaktan duyduğu heves hızla popüler oldu.

Terri, Irwin ve iki çocuğu Bindi ile Robert programın demirbaşları oldular ve gerçekten çok sevildiler.

2001 yılında, Avustralya hükumeti Steve Irwin'e hizmetlerinden dolayı Yüzüncü Yıl Madalyası'nı layık gördü. Bu madalyanın hemen ardından da 2004'te Yılın Avustralyalısı ödülüne aday gösterildi.

Belgeselseverlerin yakından tanıdığı dünyaca ünlü “Timsah Avcısı” Steve Irwin, 44 yaşında yaşamını yitirmişti.

Hayatını vahşi doğaya adayan Avustralyalı “timsah avcısı” Steve Irwin, Büyük Mercan Kayalıklarında çekim yaparken bir vatozun iğnesinin göğsüne saplanması sonucu talihsiz bir kazaya kurban gitmişti. O kendini doğaya adayan ender insanlardan biriydi.

Birçok başarılarının yanı sıra, yeni bir kaplumbağa türü de keşfetmişti! Onun onuruna bu kaplumbağa türüne ''Elyesa Irwini'' adını verdiler.

2018 yılında ise Hollywood Bulvarı'nda ona bir yıldız verildi.

Bugün, Irwin'in mirası ailesinin devam eden hayvan koruma çalışmaları ve Avustralya Hayvanat Bahçesi'nin Yaban Hayatı Savaşçıları programına fayda sağlamak için bağış toplama etkinlikleri de dahil olmak üzere, uluslararası bir vahşi yaşam, aile ve eğlence kutlaması olan 15 Kasım'daki Steve Irwin Günü kutlamaları ile devam ediyor.

Rahmetli Steve Irwin'in Oğlu 14 Yaşına Geldi ve Babasının Başlattığı Doğa Aşkını Adım Adım İlerletiyor! - onedio.com
Rahmetli Steve Irwin'in Oğlu 14 Yaşına Geldi ve Babasının Başlattığı Doğa Aşkını Adım Adım İlerletiyor! - onedio.com
Steve Irwin'in Mirasını Yaşatmakta Kararlı, En Az Onun Kadar Cesur ve Hayvansever Kızı: Bindi Irwin - onedio.com
Steve Irwin'in Mirasını Yaşatmakta Kararlı, En Az Onun Kadar Cesur ve Hayvansever Kızı: Bindi Irwin - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pikyuu

"Kayalıklarda çekim yaparken bir vatozun iğnesinin göğsüne saplanması sonucu talihsiz bir kazaya kurban gitmişti. O kendini doğaya adayan ender insanlardan biriydi." Vay be... Hakikaten ne insanlar var. Değeri öldükten sonra daha iyi anlaşılmıştır tabi. Sonuçta herkes vahşi doğaya ayak uydurup, araştırma yapamaz.

Görüş Bildir