Bu Bankada Faiz Yok! Yeni Nesil Bankacılık: Zaman Bankacılığı

4PAYLAŞIM

Günümüzde yeni bir akım şekilleniyor: zaman bankacılığı. Ancak bu bankada para değil zaman geçerli. Kaybetmeye başladığımız değerleri hatırlamak için kulağa hoş gelen bu zaman bankacılığı nedir?

Bu içerikte Medium kaynak olarak kullanılmıştır.

Bu bankada para değil karşılıklı hizmet değişimi esas.

Zaman bankacılığında, bireyler veya kurumlar verdikleri hizmet karşılığında başka bir hizmet alma hakkı kazanıyor. Eskiden olan "takas usulü"ne benzetilebilir.

Zaman bankacılığında temel; varlık, karşılıklılık, saygı ve sosyal ağlardır.

Zaman bankacılığının dayandığı 4 temel dayanak var:

  • Varlık; günümüzde herkesin ortaya koyabileceği, değer yaratan bir hizmeti vardır.

  • Karşılıklılık; ne kadar zaman ayırıyorsan o kadar zamana sahip olacaksın.

  • Saygı; sizden hizmet talep eden bireyin kim olduğuna bakmaksızın o kişiye hizmet sunmak esastır.

  • Sosyal ağlar; modern dönemde hayatımızda sıkça kullandığımız 'network' kavramı bu zaman bankacılığında da karşımıza çıkıyor. Zaman bankacılığında yapılan hizmetler doğrultusunda toplumda geniş bir sosyal ağ oluşturmanız mümkün.

1 saat 1 kredi!

Bir saat boyunca verdiğiniz İngilizce dersi veya bambaşka bir ders bankada 1 kredi olarak hesabınıza geçer. Siz de bu kredinizi bambaşka bir alanda ve bambaşka biri tarafından karşılayabilirsiniz. Örneğin, avukatlık hizmeti, temizlik, piyano dersi, çocuk ve yaşlı bakımı, web tasarımı gibi aklınıza gelebilecek ve o an ihtiyacınız olan hizmeti 1 kredi karşılığında alabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Zaman bankacılığındaki temel amaç, para ile satın alınamayacak ve yerine yenisinin konulamayacak tek şey olan "zaman" değerini ortaya koymak ve paradan daha önemli olan ve günümüzde giderek unutulan insan ilişkilerinin önemine bir gönderme yapmaktır.

Peki bu zaman bankacılığı da yeni bir kapitalist sektör olabilir mi?

Bu sistemin işlemesi için elbette çalışanlara, bir yazılım ağına ve iletişimi sağlayacak birtakım çalışanlara ihtiyaç var ancak amacı paranın egemen olduğu bu modern toplumda insan ilişkilerini güçlendirmek olan bu sistem, yeterince çok üyeye ulaştığı takdirde yıllık verilecek aidatlarla masrafların da karşılanacağını söylüyor.

Sizce Türkiye'de "zaman bankacılığı" sistemi uygulanabilir mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

% kaç veriyo bu șimdi? :) bildiğin takas usulü olmuș. Tutmaz bence. Bu sefer de neyi, kaç saate endeksledin kavgası çıkar. Para en azından harcamayınca cüzdanda vs. durur. Saatini tutturamazsan ana avrat küfrederler. Pardon da geçmez...

dots

Çok harika dolandırıcılar çıkar bu sistemden, malesef...

johnfrusciante

Zaten başlık bile buram buram dolandırıcılık kokuyor. Bizim insanımız meraklıdır böyle yeni oluşumlara.Çiftlik bank ,kaz bank, bal bank çıktı şimdi bu tarz bankacılık.

Gizli Kullanıcı

Bizde yemeksepetinin serefsiz patronu gibi tipler ele alacaksa eksik kalsın hatta buralara hiç uğramasın, bu içeriği de kaldırın

Görüş Bildir