Brunson'ın Avukatı: 'Sağlık Sorunu Nedeniyle Tahliye Talebimiz Yoktu, Karar Siyasi'

 > 
20PAYLAŞIM

Rahip Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, müvekkilinin ev hapsine alınmasını gerektirecek bir sağlık sorunu bulunmadığı ve kendilerinin de mahkemeden bu yönde bir taleplerinin olmadığını belirterek, "karar siyasi" dedi. 

Pastör Brunson'un tahliyesi beklenirken ev hapsine alınması, Ankara — Washington hattında ikili ilişkiler başladığından beri en büyük krizin doğmasına neden oldu. Brunson'un avukatının dün yaptığı tahliye başvurusu ise yine reddedildi.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Pastör Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, Brunson'un tutukluluğunu ve ev hapsine alınması sürecini değerlendirdi.

"Yarın veya öbür gün karar çıkar"

Tahliye talebinin reddedildiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Halavurt, "Davanın asıl mahkemesine dilekçe verdik. Reddedip bir üst mahkemeye gönderdi. Yarın veya öbür gün bir karar çıkar"  dedi.

"Tahliyesinin yanı sıra adli kontrol hükümleri de kaldırılmalı"

Halavurt, hukuken delil yetersizliği nedeniyle tahliye beklendiğini belirterek, "Delillerin yetersiz olduğu gerekçesiyle tahliye edilmesi gerektiğini düşünüyorduk. Hukuken böyle olması gerekir. Tahliyesinin yanı sıra adli kontrol hükümlerinin de kaldırılması gerekir. Memleketine dilediği gibi gidip gelmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

"Sağlık sorunları nedeniyle bir talebimiz olmadı"

Avukat İsmail Cem Halavurt

Brunson'un 'sağlık sorunları' gerekçe gösterilerek tutuklu bulunduğu hapishaneden tahliye edilerek ev hapsine alınmasına değinen avukat Halavurt, "Ev hapsine alınmasını gerektirecek herhangi bir sağlık sorunu yoktu. Ev hapsi kararı tamamen siyasidir. Duruşmada bir ağlama krizi geçirmişti ve bunun cezaevi koşullarının getirdiği psikolojik yıpranma nedeniyle olduğunu mahkemeye iletmiştik ancak sağlık sorunları nedeniyle bir tahliye veya ev hapsi kararı talebimiz olmadı." diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir