Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff Görevden Alındı

 > 
24PAYLAŞIM

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, kamu bankalarındaki kaynakları usûlsüz harcadığı gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturmanın ardından Brezilya Senatosu tarafından görevden alındı. 

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Brezilya Senatosu tarafından görevden alındı. Son 9 aydır tartışılan ve senatörlerin 61 evet oyuna karşı 20 hayır oyuyla aldığı kararın nedeni, Rousseff'in bütçe kanununa muhalefet etmesiydi.

Yolsuzlukla Suçlanan Brezilya Lideri Rousseff'in Görevi Askıya Alındı - onedio.com
Yolsuzlukla Suçlanan Brezilya Lideri Rousseff'in Görevi Askıya Alındı - onedio.com

Rousseff'in devlet bankalarındaki parayı, yasa dışı biçimde kamu harcamalarında kullanması nedeniyle alınan bu karar, Güney Amerika'nın dev ekonomisi Brezilya'da solcu İşçi Partisi'nin de 13 yıllık kesintisiz iktidarını sonlandırdı.

Yerine Temer geçti

Rousseff'in yerine muhafazakâr partiden Michel Temer geçti. Temer, Rousseff'in hakkındaki soruşturma başlatılınca Mayıs ayında görevinin askıya alınması üzerine vekâleten cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştu. Senato, Temer'in 2018'e kadar görevi asli olarak devam ettirmesine karar verdi.

Siyaset yasağı getirilmesi de gündemdeydi ancak getirilmedi

Senatonun gündeminde ayrıca Rousseff'in siyasetten 8 yıl mahrum bırakılması konusu da vardı. Senato, eski cumhurbaşkanına siyaset yasağı getirmeme kararı aldı.

Brezilya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı olan Rousseff hakkındaki suçlamaları reddetmiş, soruşturmanın bazı elitlerin işine geldiğini ve ülkenin yoksullarına hizmet eden politikaları nedeniyle zenginlerin rahatsız olduğunu söylemişti.

2014'te yeniden seçilen Rousseff'in karşıtları ise ülke ekonomisinin tarihin en kötü dönemlerinden birini yaşadığına işaret ederek, değişikliğin faydalı olduğunu savunuyor.

Ülkenin en büyük şehri Sao Paulo'da kararın ardından havai fişeklerle kutlamalar yapılırken, ülkenin başkentinde de sokaklar korna çalarak kutlama yapan araç konvoylarıyla doldu.

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir