Sosyal Medya Gündemi: Türkiye'deki Faaliyetleri Durdurulan Booking.com Kararı Temyize Götürecek

 > 
939PAYLAŞIM

Dün, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, 70 ülkede faaliyet gösteren online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti. Yasak bugün ise resmi olarak başladı. Siteye girerek rezervasyon yapmaya çalışan hiçbir kullanıcı Türkiye'deki tesislere ulaşamıyor.

Öte yandan konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Booking.com karara karşı olduğunu ve temyize götüreceğini belirtti.

Dünya'dan Emre Eser'in haberine göre, alınan karar sonrası değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB avukatı Işıl Karatepe, kendilerinin bu site için daha önce girişimleri olduğunu ve sürecin mahkemeye taşındığını belirterek BTK'nin vereceği kararı beklediklerini söylemişti.

Verilen kararın bir ara karar niteliğinde olduğunu ve sitenin hızla faaliyetlerinin engelleneceğini ifade eden Karatepe sadece Booking.com'un değil bu siteye ait başka oluşumların da faaliyetlerinin durdurulacağını aktarmıştı.

Booking.com'dan açıklama: 'Pazarda sağlıklı rekabete olanak sağlıyoruz'

Açıklamada, "Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz" denildi.

Ayrıca, Booking.com'un 13.000 Türk işletmesinin müşterilerine konaklama hizmeti sunmasına yardımcı olunduğu da belirtildi.

Yurt dışı rezervasyonları ne olacak?

Kararın sadece Türkiye'deki oteller için geçerli olmasına rağmen sitenin tamamen erişime kapatılacak olması konusunda ise Karatepe "Biz sitenin tüm faaliyetlerinin durdurulması yönünde talebimizi ilettik. Mahkeme sitenin Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi. Yurt içi ve yurt dışı için yapılacak rezervasyonlar konusunda BTK nasıl bir yol izleyecek bekleyip göreceğiz. Bu konuda bir ayrım yapılmayacağını düşünüyoruz" yorumunda bulundu.

Booking'in faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı 👇

Kararın BTK'ya iletilmesinin ardından uygulanması bekleniyor

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde açılan davanın bugün görülen duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

Booking.com’a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor. Şimdiye kadar Booking.com aracılığı ile yapılan rezervasyonlarda ise bir sorun olmayacak

Bir sonraki duruşma ise 6 Haziran tarihinde görülecek.

2.5 milyon lira ceza kesilmişti

TÜRSAB  Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

Booking'e gelen yasak kararı sosyal medyada da konuşuluyor...

Booking'e gelen yasak kararı sosyal medyada da konuşuluyor...
Booking'e gelen yasak kararı sosyal medyada da konuşuluyor...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir