Görüş Bildir
Haberler
Boğaziçi Film Festivali'nden Yerli Sinemacılara Destek

Boğaziçi Film Festivali'nden Yerli Sinemacılara Destek

Batuhan
18.10.2016 - 11:41

TRT, 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin 'kurumsal iş ortağı' oldu. Bu çerçevede oluşturulan 'Boğaziçi Film Festivali Yapım Destek Platformu' kapsamında, yerli sinemacılara 'TRT Ortak Yapım Ödülü' ve 100 bin liralık 'Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü' verilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde, TRT'nin kurumsal iş ortaklığı kapsamında yerli sinemacılara yapım desteği verilecek.

Festival Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, TRT, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından 10-18 Kasım'da düzenlenecek, Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortaklığını yürüttüğü 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin kurumsal iş ortağı oldu.

"Boğaziçi Film Festivali'nin Türk sinemasının hak ettiği yeri almasında çok değerli katkıları olacağına inanıyoruz"

"Boğaziçi Film Festivali'nin Türk sinemasının hak ettiği yeri almasında çok değerli katkıları olacağına inanıyoruz"

TRT, kurumsal iş ortaklığı çerçevesinde, festivalin fikri altyapısına destek olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, Uluslararası Saraybosna Film Festivali ile başlatılan iş birliğinin ardından 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin de kurumsal iş ortağı olmaktan heyecan duyduklarını belirtilerek, 'Boğaziçi Film Festivali'nin, genç, dinamik ve kapsayıcı bir festival olarak Türk sinemasının dünya sinemaları arasında hak ettiği yeri almasında çok değerli katkıları olacağına inanıyoruz' ifadelerine yer verdi.

"TRT'nin de festivalimize önemli bir izleyici kitlesini katacağını düşünüyoruz"

"TRT'nin de festivalimize önemli bir izleyici kitlesini katacağını düşünüyoruz"

Festival Başkanı Ogün Şanlıer de şunları kaydetti:

''TRT gibi bir kurumla yaptığımız kurumsal ortaklık anlaşması bizim için de çok gurur verici oldu. TRT'nin özellikle henüz yeni olan TRT TV Filmleri Projesi'ni yakından takip ediyorduk, sinema ve televizyon sektörü için çok önemli hamleleri hayata geçirmeye başladılar. Bu bağlamda Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin özellikle uluslararası boyutuyla TRT'ye önemli katkıları olacağı gibi TRT'nin de festivalimize önemli bir izleyici kitlesini katacağını düşünüyoruz. Bu birliktelikten ortaya çıkacak sonuçlar da en çok Türk sinemasının ve sektörünün kazanımları olacaktır.'

100 bin TL ödül verilecek

100 bin TL ödül verilecek

Kurumsal iş ortaklığı çerçevesinde, 11-15 Kasım'da bu yıl ilki gerçekleştirilecek 'Boğaziçi Film Festivali Yapım Destek Platformu' kapsamında, 'TRT Ortak Yapım Ödülü' ve 100 bin liralık 'Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü' ile Türk sinemacılar desteklenecek.

Platforma başvuran ve sunum yapmaya hak kazanan proje sahiplerine, bağımsız sinemacılara ve yapımcılara festival stratejileri, ortak yapım, dağıtım ve pazarlama hakkında danışmanlık yapan uluslararası tecrübeye sahip Hayet Benkara tarafından iki günlük eğitim verilecek.

Başvurular 4 Kasım'a kadar devam ediyor

Başvurular 4 Kasım'a kadar devam ediyor

Eğitimin ardından projelerin yönetmen ve yapımcıları, festivale davet edilerek sektör profesyonellerine ve temsilcilerine projelerini sunma imkanı elde edecek, seçilen projeler ise festivalin 10 Kasım'daki açılış töreninde ilan edilecek.

Platforma, festivalin bogazicifilmfestivali.com internet sitesi üzerinden 4 Kasım'a kadar başvurabilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Festivalde bu yıl

Festivalde bu yıl

Bu yıl 10-18 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştirilecek festival kapsamında, ulusal kısa ve uzun metraj film yarışmaları düzenlenecek.

Festivalin, ilki geçen yıl uluslararası olarak düzenlenen 'Uzun Metraj Film Yarışması'na, bu yıl ulusal filmler de katılabilecek.

Yarışma kapsamında, 'En İyi Ulusal Uzun Metraj Film'e 100 bin lira, 'En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film'e 25 bin dolar, 'En İyi Yönetmen'e 5 bin dolar, 'En İyi Senaryo', 'En İyi Görüntü Yönetmeni', 'En İyi Kurgu', 'En İyi Erkek Oyuncu' ve 'En İyi Kadın Oyuncu'ya 2 bin 500'er dolar ödül verilecek.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın