Cenevre'deki Suriye Görüşmelerinin Tarihi Değişti

 > -

Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmelerinin sonraki turunun 9 Mart'ta gerçekleşeceğini duyurdu

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Reuters'a yaptığı açıklamada Cenevre'deki Suriye barış görüşmelerinin bir sonraki turunun 9 Mart'ta başlayacağını söyledi.

Staffan de Mistura, ateşkesin başlamasından bir gün önce ise çatışmaların durması ve yardımların ulaştırılması kararına bağlı kalınırsa müzakerelerin 7 Mart'ta yeniden başlayabileceğini söylemişti.

Muhalifler ise barış görüşmelerine temkinle yaklaşıyor. Görüşmelerde muhalifleri temsil eden Yüksek Müzâkere Kurulu üyesi Riad Nassan Agha, henüz bu tarihin kendilerine iletilemediğini ve medyadan öğrendiklerini belirtti. 

Agha, rejimin elindeki tutukluları serbest bırakmadan ve muhaliflere yönelik askeri kuşatmalar kaldırılmadan ciddi görüşmeler yapılamayacağını açıkladı. 

Riad Nassan Agha, muhalefetin görüşmelerin başlaması için ön şart olarak sunduğu insani yardımların yerine ulaştırılması konusunun da uygulamanın yeterince yerine getirilmediğini belirtti. Muhalifler, Staffan de Mistura’nın aceleci davrandığı görüşünde.

Reuters ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerSuriye
Görüş Bildir