Bize Normal Gelse de Turist Olarak Türkiye’ye Geldikten Sonra Yaşadıkları En Büyük Kültür Şokunu Anlatan Kişiler

504PAYLAŞIM

Bakalım Türkiye'ye gelen turistler en çok neye şaşırıyormuş...

1. "Yaşadığım en büyük kültür şoku Türkiye'deki insanlarla tanışmak olmuştu."

www.instagram.com

"O kadar açık görüşlüler ki hiç duyduğum gibi değildi. Onlar için dininiz ya da renginizin bir önemi yok."

2. "En çok şaşırdığım şey sokakta satılan sütlerdi."

"Kutulanmamış süt satılıyor, sokaklarda orta yaşlı geleneksel kıyafetli kadınlar poşetlerde inek sütü satıyordu. Ama Türk mutfağı gerçekten harikaydı. Orada kaldığım sürece nereye gidersem gideyim herkes beni çok güzel ağırladı. Hatta doyduğum halde yemem için ısrar ettiler."

3. "Çayı şekersiz içiyorlar."

www.instagram.com

"Herkes çayları hakkında konuşuyor. Mükemmel olduğunu ve başka bir yerde böylesini içemeyeceğinizi söylüyorlar ama kendileri çayı şeker kullanmadan içiyorlar. Buna çok şaşırmıştım."

4. "Türkiye'de çok fazla sigara içiliyor."

"Türkiye sanırım dünyadaki en fazla sigara içen sayısına sahip ülke. İlk gittiğimde en çok şaşırdığım bu olmuştu, genç yaşlı demeden herkes sigara içiyor. Ve sigara içilmeyen alan sayısı da çok az ve kısıtlı."

5. "Ankara'ya gidip Kocatepe Cami'ne ziyarete gittiğim zaman işaretlediğim minareyi gördüğümde şoka girmiştim."

"Daha önce hiç böyle bir şey görmediğim için önce roket sandım, daha sonra öğrendim ne olduğunu."

6. "Türkiye'de özel alan diye bir şey yok."

www.instagram.com

"Eğitimim için bir süre Türkiye'de kaldım. Küçük bir ev tuttum, komşularım çok misafirperver insanlardı ama özel alan diye bir tanım yoktu. İstedikleri zaman hiç sormadan kapımda beliriyorlardı ya da beni zorla kendi evlerine davet ediyorlardı."

7. "Kapıdan girmeden ayakkabılarını çıkartıyorlar."

"Eve girerken ayakkabılarını çıkartıyorlar ama mesela bahçe evden sayılıyor. Bahçeye çıkarken evde giydikleri terlikler ile çıkıyorlar."

8. "Yerde yattıklarını görünce çok şaşırmıştım."

"Türkiye'de Gaziantep'te yaşayan bir arkadaşımın evine misafir olarak gitmiştim. Kalabalık bir ailelerdi ve akşam olduğu zaman annesi bizim için odanın zeminine bir yatak açtı. İlk başta anlam veremedim ama daha sonra arkadaşım anlattı. Bu yatağa da 'yer yatağı' adını veriyorlarmış. Beklediğimden rahattı."

9. "Gördüğüm en karışık toplu taşıma sistemine sahip."

"Birçok ülkede bulundum ama hiç Türkiye kadar karışık toplu taşıma görmedim. Kimse birbirine yardımcı olmuyor, herkesin tek hedefi o trene ya da otobüse binmek. Taksiye deseniz öyle kafanıza göre binemiyorsunuz, biniyorsanız da yüklü paralar ödemeye hazır olun."

10. "Ben Türkiye'de bulunduğum süreçte bir köye gitmiştim ve bayramdı."

"Bayramlarda herkes aile büyüklerini ziyarete gidiyor buna çok şaşırmıştım. Ve gittikleri evde kendinden büyük olan insanların ellerini öpüyorlar. Çok hijyenik gelmemişti tabii bana o an ama bu durum onlar için bir gelenek."

11. "Türkiye'de 'hayır' diye bir kelime yok."

"Bu hem sosyal hayatta hem özel hayatta geçerli. Mesela dışarıda bir yol tarifi sorduğunuz zaman bile kimse 'hayır bilmiyorum' demiyor. Bir adres söylüyorlar mutlaka ve o adrese gittiğiniz zaman yanlış çıkıyor."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feridun.baylan

içimizde ki irlandalıların saşırdıkları olmasın sakın bu kendi ülkesini yermeden zevk alan tayfa bunlar ve çok tehlikeliler tez zamanda gebermeleri rica olunur

boyle

#6, #9, #11; özellikle #6 iyi niyetten olsa da insanlardaki ''herkese karışabileceğini sanma'' dangalaklığını da getiriyor bir yerde. Avrupadaki en güzel şeylerden biri herkesin kendi işine bakması.

ismail-sultanoglu

“Onlar için dininiz ya da renginizin önemi yok.” Ülkede siyahi görmek, çölde kutup ayısı görmek gibi bir şey olduğu için, siyahilere ayrımcılık yapılmıyor. Ama ırk ayrımı fazlasıyla yapılıyor. Din konusuna girmeye bile değmez. Ayrımın babası var.

bbbbb

Minareyi de roket sanmazsın ya

megalod55363386

iktidardan birileri mi satın aldı bu platformu

Görüş Bildir