Biz Vedaları Hiç Sevmeyiz... Türk Televizyonlarından Unutulmayacak Bir Kahramanlık Hikâyesi Geçti: Vatanım Sensin!

-

Bir dizi düşünün... Öyle bir dizi olsun ki yıkımın eşiğinden kurtulanların, zulme baş eğmeyenlerin, kanının son damlasına kadar mücadele edenlerin hikayesini anlatsın. Umut versin, gururlandırsın, göğsünüzü kabartsın. Her sahnesiyle tüylerinizi diken diken etsin, güldürsün, ağlatsın ama hep mutlu etsin. Her sahnesinde oyuncuları devleşsin, senelerce unutulmasın... Adı da Vatanım Sensin olsun!

Dün akşam Vatanım Sensin final bölümüyle ekrana geldi.

Son bölüm için 'veda' demek istemiyoruz, çünkü bizimkisi onlara bir veda değil. Her daim efsane olarak hatırlanacak bir dizinin ekrandaki yolculuğunu tamamlayıp kalplerdeki yolculuğuna devam edecek olması, o kadar. Son bölümde olanları hep birlikte anımsayalım, onları hak ettikleri gibi uğurlayalım istedik. Hazırsanız, başlayalım...

Cevdet, General Filippos'un elindeydi ve Filippos, Leon sayesinde Azize'yi de ele geçirdiği için her şey Filippos'un lehinde ilerliyordu. Cevdet'in üzerinden çıkan kağıtta ne yazdığını öğrenip son darbeyi vurması an meselesiydi.

Leon, kendi elleriyle Azize'yi teslim etmiş olmanın burukluğunu yaşıyordu ve son bir kez Cevdet'le yüz yüze geldi. Burada bir parantez açıp Halit Ergenç ve Boran Kuzum'un ne denli başarılı bir oyunculuk sergilediklerinden bahsetmek isteriz. Leon'un sesi titreyerek ve gözyaşlarını tutmakta zorlanarak Cevdet'e veda edişi tek kelimeyle muhteşemdi. Birbirlerine anlayış, saygı ve sevgiyle bakan bu iki adamın kelimeler olmadan konuşmaları ve Cevdet'in tek bir bakışıyla hem görevini hem de ailesini Leon'a emanet edişi gerçekten ayakta alkışlanacak türdendi.

Leon'un gidişinin ardından Cevdet'i konuşmaya ikna etmek için Azize'yi kullanan Filippos, Azize'nin en derin yarasına dokunmuş ve onu kırbaçlayıp tecavüz eden askerin kırbacıyla tekrar yüzleşmek zorunda bırakmıştı.

Cevdet'in gözlerinin önünde Azize'ye işkence ediliyor olması, Cevdet'i dayanma gücünün sınırlarına getirdi. Filippos, en sonunda amacına ulaşıp istediği bilgileri Cevdet'ten almayı başardı. Leon'un da bulunduğu karargâha haber gönderip Cevdet'in verdiği bilgilerin doğru olup olmadığını teyit ettiren Filippos, doğru olduğunu öğrenince Cevdet'in sonu da gelmiş oldu. Cevdet, artık bir 'vatan haini' gibi kurşuna dizilebilirdi. Azize ve Cevdet, birlikte idam edileceklerdi...

Filippos, Şafak Harekâtı'nı engelleyip Türk ordusunu bozguna uğratmak için kolları sıvadı ve Yunan ordusunu onların üzerine gönderdi. Ancak bilmedikleri şey, karşılarındakinin Mustafa Kemal'in askerleri olduğuydu.

Ahmet Mümtaz Taylan, Kâzım Karabekir rolüyle son bölüme konuk oldu ve iyi ki de oldu. Sayesinde Vatanım Sensin'e dair ağzımızda güzel bir tat daha kaldı. Yunan ordusunun planı suya düşünce bu kez taarruza geçen Türk ordusu oldu. Cevdet ve Azize'nin yakalanması, Mustafa Kemal Paşa ile birlikte hazırlanmış bir plandı ve niyetleri Yunan ordusunu ikiye bölüp onları yenebilmekti.

Leon, son görevini de yerine getirip üniformasını çıkararak Yunan karargâhından ayrıldı ve İsmet Paşa ile buluşmak için Hilal'in de olduğu Türk karargâhına geldi. Leonidas, artık o üniformanın içinde hapis hayatı yaşayan bir Yunan askeri değildi.

Annesinin güvende olduğunu sanan Hilal ise acı gerçeği öğrenmişti. Son bir umutla onları gidip kurtarmak istedi ama Leon kaçınılmaz sonu ona söylemişti bir kere... Azize ve Cevdet'i kurtarabilmenin hiçbir yolu yoktu.

Cevdet ve Azize, son nefeslerine kadar vatanlarını korumuş olmanın verdiği gururla ölüme yürüdüler. Belki onlar göremeyecekti ama çocukları hür bir vatanda yaşayacak ve huzur içinde olacaklardı. Bu da onlara yeterdi zaten...

Tekrar ilk bölüme döndük ve Azize'nin "Vatanım sensin..." dediği o sahneyi gördük. Azize'nin son sözleri yine bu olmuştu Cevdet'e. Aşkla ve gururla dolu, ölüme bile birlikte gidebilmenin sevinciyle ayrıldılar bu dünyadan. Bizim de gözlerimizde yaş bırakmayarak hem de!

İsmet Paşa, Hilal ve Yıldız'a anne babalarının şehit oldukları haberini verdi. Onlar vatan uğruna kendini feda etmiş iki kahramanın çocuklarıydılar ve bu haberi başları dik karşıladılar.

Gözyaşı dökmeden, gururlu bir şekilde ayrıldılar İsmet Paşa'nın çadırından. Bütün askerler bu kahraman ana babanın evladını selamlamaya geldi ve acıdan elleri titreyip boğazları düğümlense bile durmadı Hilal'le Yıldız... Dimdik bir şekilde el ele yürümeye devam ettiler, çünkü "Vatan sağolsun!"du...

Cevdet, öbür dünyaya göç etmiş olsa da Filippos'u da yanında götüreceğini söylemişti bir kere. B planlarını seven Filippos'a ölmeden önce son bir hediye göndermişti Cevdet, tek bir kurşun...

Yunan ordusunun yenilgiye uğramasına sebebiyet verdiği için görevinden alınan Filippos, galibin Cevdet olduğunu bilerek o tek kurşunla intihar etti. Son anına kadar Filippos karakterini başarıyla üzerinde taşıyan Levent Can'ı da bu muhteşem performansından dolayı tebrik ediyoruz!

İşgal sona erdi, İzmir zafer sevinciyle kırmızı beyaza boyandı. Hilal ve Yıldız, baba ocağına dönüp her şeye yeniden başlamaya karar vermişlerdi. Yanlarında onlara hep destek olacak Leon ve Yakup ile birlikte...

Türk askerleri, sokaklardan gururla geçti ve Yunan askerlerinin önünde açılan Türk bayrağı bir kez daha dalgalandı. Bu sefer hiç indirilmemek üzere hem de. Bu sahnede tüyleri diken diken olan bir tek biz olamayız değil mi?

Hilal ve Leon, tıpkı söz verdikleri gibi Kordon'da buluştular. Bu sefer önlerinde aydınlık bir gelecek vardı ama işleri daha zordu. Çünkü bu kez barışı tüm güçleriyle koruyacaklardı.

Hilal, birbirlerine vatan olmuş anne ve babasının hikayesini kaleme almış ve onları ölümsüzleştirmişti. Artık hayatta başka bir amacı vardı, o da muallim olmak. Çünkü barış ancak cehaleti gidererek korunabilirdi. Hilal ve Leon, son sahnede Mustafa Kemal Paşa'nın yeni bir devlet hayalinden bahsettiler. Peki, bu mümkün müydü? İmkansızlıklar içinden zaferi getirmiş biri için değil...

Dizinin oyuncuları, karakterlerine bu duygu dolu mesajlarla veda ettiler.

Böyle güzel bir hikayenin içinde yer bulduğum için gerçekten onur duydum 🙏🙏🙏 Her ne kadar sizleri canlandırmış olduğum karakterin gıcıklığı sebebiyle 😡 üzmüş, sinirlendirmiş zaman zaman da tebessüm ettirebilmişsem ne mutlu bana, çünkü zordur bir başkasının bıraktığı koltuğa oturmak, sizlerin gözleri hep Vasiliyi arayabilirdi zira 🤷🏻‍♂️Ama okumuş olduğum yorumlarınızdan yola çıkarak anladımki sizler de karakteri benimsediniz ve sevdiniz 🙏 değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim iyiki varsınız ve hiç eksilmeyin olur mu 💪 birlikte daha güçlüyüz her zaman 😏 bu projenin ortaya çıkmasında çok büyük pay sahibi olan sevgili yönetmenlerimiz #taylanbiraderler #burakarlıel görüntü yönetmenimiz @burakkan1 ışık şeflerimiz, set amirlerimiz, dekor kostüm sorumlularımız, sanat yönetmenlerimiz, saç makyaj ekibimiz,yapım grubumuz, ses teknisyelerimiz, müzisyenlerimiz,kurgucularımız, prodüksiyon çalışanlarımız, reji ordumuz, mutfağımız doyuranlarımız, yardımcı oyuncularımız, özel asistanım @serbescs menajerim sevgili @gulayciko ve @socialthings_management ekibine ve tabi senaristlerimize, ama en son olarak da her sahnede karşılaştığım ayrı ayrı tüm değerli oyuncu arkadaşlarım @halitergencresmi @berguzarkorels @okanyalabikresmi @celiletoyon @fatihartman @ufukbayraktar_official @borankuzum @_devrimozkan @pinarrdenizzz @miraydaner @berkerguvenn @ahmetsaracoglu @ermanbacak @alihikmetkurekci @ahmetugursay @ozencyelci #esraruşan #mervedizdar ... @o3medya @kanald ve tabi bir önceki sezon da yer alan diğer tüm oyuncular 🙏hepinize emekleriniz için, özveriniz için çok teşekkürlerimle .. iyiki vardık #vatanımsensin #vatanımsensinveda

levent can (@levent_can)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sosyal medya ise dün akşam #VatanımSensinVeda etiketiyle doluydu...

Her şey değişse de bir tek dalgalanan bayrak değişmedi!

Asla unutulmayacaksınız! 😭

Biz de...

Dizi tarihinin en unutulmaz çifti HiLeon!

Bu ikili unutulur mu hiç?

"Hürriyet ve istiklâl için! Bugüne kadar olduğu gibi Başkumandan Mustafa Kemal Paşa'nın emrinde harp etmeye ve düşmanı sadece Sakarya'nın batısına kadar değil, Akdeniz'e kadar sürmeye hazır mısınız aslanlarım!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
savas.asik

Hiç izlemedim ancak izlemeye niyetliyim.

blizzard

Aşağıda, damarındaki kan kurumuş olan bir tane yobazın kafasına göre uydurduğu bir senaryo ile cehaletini haklı çıkarmaya çatıştığı maddelerden 7 numaralı olanını alıyorum ve Sevr Antlaşması Hicaz bölümü ile ilgili olan, Hac ibadeti sırasında "Kur-an hükümleri uygulanacaktır" kısmını cevap olarak kendisine yolluyorum. Adam olacağını bilsem hepsine cevap yazacağım ama ümidim yok. :)

blizzard

Cumhuriyetin kuruluşundan (29 Ekim 1923) aşağı yukarı 6-7 yıl önce Hicaz bölgesinin Osmanlı hakimiyetinden çıkması ile kapanan hac yolu ve takip eden yıllarda gelen felâketler, hac seyahatinin sekteye uğramasına sebep olmuştur. Esasen surre de, Birinci Dünya Harbinde (Ağustos 1914-Kasım 1918) yolların kapanmasıyla Şam'dan geri dönmek zorunda kalmış, böylece, yapılamayan hac seyahatinden sonra surre de tarihe karışmıştır. Bu tarihten sonra ferdi girişimlerin dışında uzun yıllar devlet eliyle hac organizasyonu gerçekleşememiştir.

blizzard

Başlangıçta Hicaz bölgesinin ve hac güzergâhının sömürgeci ülkeler tarafından işgali, can ve mal güvenliğinin olmaması, başta kolera olmak üzere salgın hastalıklar ve sağlık sorunları, sınırlardaki tehlikeler gibi sebeplerle yapılamayan hac seyahati, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da, ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlar nedeniyle oldukça uzun bir zaman daha yapılamamış, dolayısıyla hacca gidenlerin sayısı da oldukça az olmuştur. 1946’da yapılan bir araştırmada, 30 yıllık bir aradan söz edilmektedir. 1917’den 1947’ye kadar resmi hac izni olmamasına rağmen ikinci bir ülke üzerinden, kaçak yollarla pasaportsuz veya tüccar pasaportuyla hacca gidenler olmuştur.

blizzard

He işte o 60 Darbesi'ni yapan cuntadan soracaksınız hesabını fakat her nedense bu kişiler kasten hasır altı ediliyor. Ben bu zamana kadar ABD'nin güdümündeki NATO'ya bağlılığı darbe bildirisinde ifade eden, yine ABD'den para dilenen, emekli edilen subayların ismini CIA'ye veren Hüseyin Feyzullah'ın (Alparslan Türkeş) gündeme geldiğini ve sorgulandığını duymadım. Siz duydunuz mu?

muharrem_ince_sevdalisi

enfüsi bunu hangi ingiliz ajanına yazdırdın kaç paraya yazdırdın kaşar

blizzard

Belgelerle gerçek bir tarih yazdığını zanneden abuk sabuk bir site var. Bir ya da bir kaç kişinin anısıyla iki imparatorluk ve dört devlet arşiviyle beraber yüzlerce diplomatik yazışmayı ortadan kaldırdığını zannediyor. İslamcı kesim zaten tarih nasıl yazılır nasıl yorumlanır bundan bir haber.

Gizli Kullanıcı

o çok övündüğünüz osmanlı senin atalarını yoklukla düşmanla iç içe bıraktı. vahdettin nerdeydi sarayda ?!? tamam tarihe saygımız sonsuz ama o kafa bitti üzerinden de neredeyse 100 yıl geçti artık önümüze bakıcaz sen hala osmanlıdaysan burda ahkam kesmek kolay 600 yılın son 200yılı rehavet içerisinde geçti halk cahil bırakıldı teknoloji istenmedi (sizin kafanızdakiler istemedi) avrupa vitesi son hızda ilerlerken biz bisiklet pedalı çeviriyorduk gelişmelere karşı. bunlar yüzünden halkın kanı döküldü acı çekti aç susuz kaldı mustafa kemal öncülüğünde yeni bi umut oldu türkler yeni bi ülke kurdu tabikide borçluyuz saygısızlık ediyorsun. siz fatih sultan mehmet kanuni sultan süleymanın şanına kapılıp osmanlıcılık oynuyorsunuz ama osmanlı sadece nam salmış bi kaç padişahtan oluşmuyor uyan. he günümüze gelincede sizden olmayan vatan haini fetöcü oluyo artık. çok bişey farketmedi.

Gizli Kullanıcı

oyunculuklar çok kaliteliydi keşke bitmeseydi ama avlu bizim hikaynin olduğu günde bizim insanımızı tarih konulu bi dizi pek sarmadı herhalde. filiposu oynayan levent can tam bir harikaydı diziyi onun için izliyordum özellikle tabi halit ergenç de bambaşka bir oyuncu herkesin emeğine sağlık

lucius-grecea

kanal d tek izlenme sebebini de sona erdirdiğine göre, listeden kaldırmanın zamanı geldi..

Gizli Kullanıcı

dizi bir kenara.. insanın böyle bir tarihe sahip olduğunu bilmesi, bu olayların ve nicelerinin ne denli zorluklarla gerçekleştiğini bilmesi, sonunda zafere ulaşıldığını bilmesi ayrı bir zevk.. Ne Mutlu Türküm Diyene. Ne mutlu paşam!

Görüş Bildir