Biz Ettik Siz Etmeyin Diyoruz: Para Kazanmaya Yeni Başlayanlar İçin 7 Önemli Hatırlatma

İş Yaşamı-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İnsanın kendi ayakları üzerinde durabilmesi kadar güzel şey az bulunsa da, para kazanmak bir başka problemi de getiriyor: Parayı yönetmek :/

Para kazanmaya ilk başladığımızda kendimize bir güven gelir ve heves içerisinde bir takım borçlara gireriz. Maalesef sonradan o işler biraz sarpa sarıyor. O sebeple, başlangıçta bu 7 öneri gerçekten de işinize yarayabilir.

1. Kendinize uçmadan gerçekçi finansal hedefler belirlemelisiniz.

Almak istediğiniz bir şey, çıkmak istediğiniz tatil, katılmak istediğiniz kurs vb; para biriktirmenizi gerektiren hedefleriniz gerçekçi olmalı. Kısa, orta ve uzun vadede kendinize koyduğunuz hedeflerde bilhassa kısa vadede imkansız hedefler koyarsanız, feci bir moral ve motivasyon bozukluğu yaşayabilirsiniz.

2. Acil durum fonu, ihtiyacınız olana kadar böyle bir ihtiyacınız olduğunu bilmediğiniz bir şey.

Bu, birikimden de tasarruftan da biraz daha farklı bir şey aslında. Böyle, kendinize bir nevi sigorta görevi görecek bir fon oluşturun. Başınıza kötü bir şey geldiğinde (işten ayrılma, bir yakının kaybı ya da ani bir hastalık gibi) etrafa el açmak zorunda kalmaz, durumunuzu düzeltene kadar bir parça kendinizi idare edebilirsiniz.

3. Kazancınıza göre aylık bir bütçe çıkarmadığınızda sizi bekleyen sonsuz bir borç girdabı oluyor.

Paranızın nereye gittiğini bilmeniz çok önemlidir. Gıda alışverişi, kişisel harcamalar, ulaşım, evin giderleri, sosyalleşme vb; aylık ortalama olarak neye ne kadar gittiğini bilmeniz, sizi şiştikçe şişen bir kredi kartı ekstresinden kurtarabilir.

4. Bütçe yapmaya alıştıkça zamanla harcamalarınızı daha iyi idare edebileceksiniz.

Bütçeyi hafife almayın ve hazırlamak için kendinize zaman ayırın. Ay sonunda neyin ters gittiğini de kesinlikle daha rahat görebileceksiniz.

5. Her ay gelirinizin %10’unu birikim için ayırın.

Durumunuza göre bu oranı daha da yükseltebilirsiniz. Birikiminiz düzenli olsun ve normalde kullandığınızdan farklı bir banka hesabında durabilirse çok daha iyi olur; karıştırmanızı önler.

6. Muhtemelen öğrencilikten kalan öğrenim kredisi borçlarınız vardır.

Bu kadar bela bir borç olamaz. Ödemedikçe insanın üzerinde çokça baskı oluşturan bu borcu bir şekilde kapatabilmenin yolunu bulun; bunun için bir plan yapın. Erteledikçe beter hale geliyor 😓

7. Borçlanmak günümüz ekonomisinde inanılmaz kolaylaştırıldığı gibi, neredeyse özendirilir oldu.

Hakikaten ihtiyacınız yoksa kredi almayın. Zaten birikim yapmayı, acil durum fonunu ve bütçe planlamasını alışkanlık haline getirirseniz normal koşullarda krediye gerek de kalmayacaktır. Örneğin araba almak isterseniz de peşinatını biriktirdikten sonra kredi alın. 

Sözün özü mümkün olduğu kadar az borçlanın ve biriktirmeyi ihmal etmeyin.

Bonus: Bu da ilginizi çekebilir 👇

Para Biriktiren Kolay ve Eğlenceli ‘Kavanoz Metodu'yla Tanışın! - onedio.com
Para Biriktiren Kolay ve Eğlenceli ‘Kavanoz Metodu'yla Tanışın! - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bendiyom

Aylık gelirinizi ayda toplam kaç saat mesai yapıyorsanız bölün, saatte ne kadar kazandığınız hep aklınızda olsun. Para ödediğiniz her şeyi gece uyumadan önce ne kadar ödediğinizle birlikte yazın. Yanına da o şey için kaç saat çalışmanız gerektiğini. En fazla bir haftaya cimriler cimrisi olur çıkarsınız :)

can_can

Önünüze hayallerinizi ve isteklerinizi koyun ve objektif ve mantıklı bir şekilde düşünün. Gereksiz olanları yani size faydası olmayan ya da yok denecek kadar az olanları direk silin. İhtiyacınız olanlar varsa bunları önem sırasına sokun ve sırayla gerçekleştirin. Bir şey alacaksanız ama aciliyeti yoksa kampanyaları bekleyin ya da netten her seçeneği iyice araştırın. Mesela telefon mu lazım ? İşini görüyorsa hiç değiştirme, illa değiştireceksen gidip 3000 lira vereceğine 1500 liraya ortalama birşey al. Aradaki 1500 lira farka ister tatile git, ister 500 daha koy profesyonel kamera al bir hobin olsun değil mi ? Elbise mi alacaksın ihtiyacın varsa al, pek ihtiyacın yoksa ama bulduğun şey de çok pahalı değilse ve hoşuna gittiyse alıver. Aynı şeyden varsa o zaman alma. Şu an istesem samsung s8 de alabilirim, arabada alabilirim, gidip mekanda şişe de açtırabilirim. Bir şeyi yapabilirim diye illa yapmak zorunda mıyım? Nayır.. İhtiyacım yok veya kıymet vermiyorum. Bu kadar basit. Toplumun baskılarına boyun eğip metaların sizi ele geçirmesine izin vermeyin

emircan-erdogan

budur.

Başlıklar

Kredi Kartıtatil
Görüş Bildir