Biyolojik Cinsiyeti Reddederek Bebeklerin Cinsiyetinin Duyurulmaması Gerektiğini Savunan Seksolog Kafanızı Karıştıracak

137PAYLAŞIM

Amacımız toplumsal cinsiyeti yıkmak mı yoksa her şeyi reddederek yeni bir sistem oluşturmak mı?

Son on yılda Avrupa'da, birkaç yıldır da Türkiye'de yoğun olarak tartışılan biyolojik cinsiyet, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet konusu özellikle son günlerde alevlendi.

Bir canlının doğuştan kazandığı ve cinsel üremeye özelliklerinin toplamına cinsiyet diyoruz: Sperm ve yumurtanın birleşmesinden ötürü ve birleştiği anda ortaya çıkar, dolayısıyla kromozomal ve genetik bir anomali söz konusu değilse her yavru bir cinsiyetle doğar.*

Toplumsal cinsiyet ise cinsiyetlere toplum tarafından yüklenen fiziksel, zihinsel ve davranışsal karakterlerdir, evrimle bağlantılıdır ve günümüzde feminizmin mücadele ettiği en yoğun alanlardan biridir. 

Gelelim cinsel yönelime... Tercih değil yönelim söylemiyle sık sık duyduğumuz cinsel yönelim, bireyin hangi cinsiyete romantik ya da cinsel ilgi duyduğunu belirler.

İşte bu alevli tartışmaların ortasında meydana adeta bir bomba gibi bırakılan kavramlar dizisi hepimizin kafasını karıştırdı.

Kadınlık ve erkekliği hem kapsayan hem de dışlayan non-binary, bireyin nasıl hissettiğini ortaya koyan cinsiyet kimliği, agender, bigender derken hepten kafamız karışmışken bir de ortaya atanmış cinsiyet kavramı atıldı. Peki nedir bu atanmış cinsiyet? "Dış genital özelliklerden yola çıkılarak gebelik ya da doğum sonrasında bebeğe atanan cinsiyet etiketi" olarak tanımlanan bu kavram tabii ki beyanı esas alıp tıbba karşı çıkar.

Kavramların henüz zihnimizde netleşmediği bu ortamda seksolog, kapsamlı cinsellik eğitmeni ve danışman Rayka Kumru bir paylaşım yaparak bebeklerin cinsiyetinin duyurulmasındaki motivasyonu sordu.

twitter.com

Bildiğiniz üzere teknolojinin gelişmesiyle birlikte gebe kadınlar bebeklerinin gelişimlerini her ay ultrason cihazıyla görebiliyorlar. Hatta evine mobil cihazlar alan bile var. Rayka Kumru da diyor ki, neden atanmış cinsiyet önemli olsun?

Rayka Kumru'ya her kesimden hem tepki hem de destek geldi.

twitter.com

Biraz bu paylaşımlara baktıktan sonra, atanmış cinsiyet ve bu eksende dönen tartışmalar üzerine konuşalım...

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Özellikle son dönemde ortaya çıkan sosyal adalet savaşçılarıyla* önümüze gelen her şeye bir etiket yapıştırılıyor, bu savaşçıların karşısında durduğunuzda da kendinizi "fobik" etiketiyle buluyorsunuz.

İşte tüm bu etiketler ve psikolojik şiddetin ortasında büyük bir mücadele es geçiliyor: LGBTİ+ özneleri. "En duyarlı" rolüne soyunan ve mücadeleyi desteklemek isterken kırıp dökerek büyük bir emeğe zarar veren bir grup aktivist ifade özgürlüğüne de saldırıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Emre Yıldırım'ın yazdığı "İçeriden Bir Öteki" başlıklı yazı tam bu konuyu anlatmasa bile bu aktivizm savaşının mücadeleye verdiği zararı içtenlikle aktarıyor. Yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

*Social Justice Warrior

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kitsu

homofobik, transfobik vs.ler ne kadar zararli ve toksikse bu yazida gecen "sosyal adalet savascilari"nin da bir o kadar zararli ve toksik oldugunu dusunuyorum. benim dusuncem herkes bir baskasina zarar vermedigi surece istedigi sekilde yasayabilir. nefret etmek de inanilmaz gereksiz mesela. bir erkek bir erkegi seviyor diye niye onlardan nefret ediyorsun amk hasta misin? birak napiyorlarsa yapsinlar. ama bu yeni turemis sacma sapan sosyal esitlikci ismi altinda yuruyup yararli yararsiz butun normlari yikmaya calisan aptal kitleye de uyuz oluyorum aq.

kitsu

cis erkeklerden nefret ediyorlar mesela, hepsini oldurelim diyeni cok gordum. cis de sey demek lgbt'nin bir uyesi olmayan duz insan. ben erkegim ve heteroseksuelim diye neden nefret goruyorum, zorbaliga ugruyorum, hor goruluyorum, yaftalar ve kaliplar altinda eziliveriyorum?? boyle bir kitle var gercekten, son zamanlarda cok arttilar, henuz karsilasmadiysaniz bile yakinda illa karsilasirsiniz biriyle. cok uzun yazdim ama bu mevzunun konusulmasi gerek bence. oyle sacmalik mi olur amk.

kitsu

bi de orgutlesmeye basladilar suursuz orospu cocuklari.

cesur9988

Some lgbt problems...

fenasi

Hayırdır amaç eşcinselliği yaygınlaştırıp üremeyi azaltmak filan mı? Bakıyorumda ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada eşcinseller video çekip yayınlaması için maddi olarak bir yerlerden büyük yardımlar alıyorlar ve destekleniyorlar. Eğer amaç dünya nüfusunu azaltmaksa direkt kısır bırakın çünkü vasiyet iyice mide bulandırmaya başladı.

Gizli Kullanıcı

"ATANAN CİNSİYET" mi? ya daha doğuştan bazılarımız atanamayacak desene artık...Türkiye'de ATAMA bekleyen bebekler diye grup kurarlar artık...seçim öncesi de Atanamayanların ataması yapılacak diye vaatler falan:)) kafalar yandı valla artık...siz bizimle aynı ülkede yaşamıyor musunuz yoksa bizim kaçırdığımız bir şeyler mi var anlamadım...daha kız çocuklarının sorunlarını, eğitimini, erken evliliklerini, baba ocağında yediği dayakların devamını evlendikten sonra kat ve kat yiyen gencecik bedenlerin hesabını soramıyorken...siz olaya oldukça sert bir giriş yapmışsınız...sizi ayaklarınızı yere basmaya davet ediyorum. Tabi bu kafayla zor o ayrı...

nazlisevvim

canlıların var oluş amacı üremek ve tür devamını sağlamaktır. dünya üzerinde tüm canlıların en büyük gayesi bu. Ve bunun için gereken şey dişi ve erkek cinsiyeti. bu iki cinsiyet dışında olanlar ne yazık ki anormal ve biyolojik olarak hatalı olandır. yanlış anlaşılmak istemem, eşcinsellikle ilgili bir sorunum yok. Ama gerçekler bunlar. biz insanlar kendimizi hayvandba ayırıyoruz ama kabul etmek istemesekte dünya gezegenindeki diğer hayvanlardan zeka haricî farkımız yok:)(hoş o da tartışılır:D )

Görüş Bildir