Görüş Bildir
Haberler
Bitcoin Altınla Rekabette Güçleniyor: Bitcoin'de Beklentileri Artıran Nedenler Neler?

Bitcoin Altınla Rekabette Güçleniyor: Bitcoin'de Beklentileri Artıran Nedenler Neler?

Bitcoin doğumundan 13 yıl sonra, altınla karşılaştırılan tartışmalı bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor. 

Bitcoin, oynaklığı ve kısa geçmişi göz önüne alındığında, tüm yatırımcılar tarafından bir ‘değer deposu’ olarak görülmüyor. 

Ancak Amerikan bankaları bu durumun değişeceğini öngörüyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bitcoin fiyatının 6 haneli rakamlara yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor

Bitcoin fiyatının 6 haneli rakamlara yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor

Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs, bu yıl Bitcoin’in altın piyasalarından pay çalmaya devam edeceği öngörüsünde bulunurken, JP Morgan da Bitcoin’in altın ile rekabette elini güçlendiren faktörlerin neler olduğuna dair bir analiz yayınladı. 

Her iki banka da şu an 50 bin dolar bandına yükselme mücadelesi veren Bitcoin fiyatının 6 haneli rakamlara yükselmesine kesin gözüyle bakıyor. 

Dünya'nın aktardığına göre, JP Morgan’a göre 8 nedenden dolayı Bitcoin altına güçlü bir rakip olarak karşımıza çıkıyor:

Dayanıklı

Dayanıklı

Bitcoin yok edilemez veya tahrip edilemez. Ağ hayatta kaldığı sürece Bitcoin var olacak, ağın merkezi olmadığı düşünüldüğünde Bitcoin’i yok etmek çok zor. Altın ile Bitcoin’i karşılaştırırken her ikisinin de dayanıklı olduğu söylenebilir.

Taşınabilir

Taşınabilir

Bitcoin’in depolanması ve transfer edilmesi kolay. Büyük miktarlarda Bitcoin neredeyse anında tüm dünyaya transfer edilebiliyor ve bir cep telefonunda saklanabiliyor Altının depolanması, taşınması ve sigortalanması çok daha zor ve pahalı.

Değiştirilebilir

Değiştirilebilir

Bitcoin takas edilebilir ve diğer tüm Bitcoin’lerle değiştirilebilir. Altın genellikle takas edilebilir çünkü, örneğin değeri etkileyen farklı niteliklere ve şekillere sahip olabilen elmas gibi değildir. Bununla birlikte, altın 24 ayar ya da 14 ayar gibi farklı saflık ölçülerinde olabilir. Bu açıdan Bitcoin daha avantajlı.

Bölünebilir

Bölünebilir

Bitcoin, bugünkü değeriyle yaklaşık 0,0005 dolar eden 1/100.000.000’e kadar sekiz ondalık basamağa bölünebilir. Altın bölünebilir, ancak tam değerine bölünmesi kolay değil.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ender

Ender

Bitcoin’de 21 milyon ile sınırlandırılmış sınırlı sayıda token var bu sayıya 2140’ta ulaşılması bekleniyor. Altın madenciliği zor ve sınırlı bir miktarda fakat bununla birlikte, altının fiyatı arttıkça arz da artıyor.

Doğrulanabilir

Doğrulanabilir

Bitcoin, herkesin görebileceği şekilde halka açık olan blok zincirinde kaydedilen işlemlerle kolayca doğrulanabilir. Altın da doğrulanabilir, ancak aynı zamanda sahte olabilir ve saflığı seyreltilebilir, bu da değeri daha sorgulanabilir hale getiriyor.

Kısıtlama Yok

Kısıtlama Yok

Hiçbir kuruluş (geliştiriciler veya madenciler dahil) bir kullanıcının Bitcoin’i üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu nedenle, Bitcoin kısıtlamalara dayanıklıdır ve protokol, merkezi olmadığı için büyük şirketlerin veya hükümetlerin talep veya kısıtlamalarına tabi değil. Hükümetler tarih boyunca birçok kez hem altın mülkiyetini hem de altın transferini kısıtlamışlardı.

Tarih

Tarih

Bitcoin’in değer saklama aracı olarak sınırlı bir geçmişi var, zira doğum yılı 2009. Altın, en az 5 bin yıldır ve hatta ilk bilinen aktif altın madeninin yaşına bakılırsa, büyük olasılıkla 7 bin yıldır bir değer deposu olarak kullanılıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın