Görüş Bildir
Haberler
Bireysel Silahlanmada Kapsam Genişletildi; Silah Alabileceklerin Sayısı Arttı

Bireysel Silahlanmada Kapsam Genişletildi; Silah Alabileceklerin Sayısı Arttı

Yönetmelikte yapılan yeni değişiklikle ruhsatlı silah alabileceklerin sayısını artırıldı. Silah alma yasağı olanlara ruhsat verilmesinin de önü açıldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sivil toplum kuruluşları bireysel silahlanmaya karşı mücadele ederken, İçişleri Bakanlığı silahlanmayı kolaylaştırdı. 

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün aktardığına göre “Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik”te geçtiğimiz hafta 19. kez değişiklik yapıldı. 

Ruhsatlı silah alabileceklerin kapsamı genişletildi, silah alabilecek bürokratların sayısı artırıldı. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu başkanı/ üyeleri, büyükşehir belediyelerinde görevli genel sekreterler, il özel idaresi genel sekreteri kapsama alındı.

Harç ödemeyecekler

Harç ödemeyecekler

Müteahhitler de silah ruhsatı alacak meslek gruplarına eklendi. Müteahhitler, silah taşıma ruhsatı verilmesi için yapım işlerinin büyüklüğüne bakılacak. 

Bazı mesleklerde de silah ruhsatlarının yenilenmesi sırasında harç alınmaması kararlaştırıldı. 

Silah ruhsatları 5 yılda bir yenileniyor. Bu yıl harç miktarı 7 bin 606 lira olarak belirlenmişti. Silah ruhsatı verilmesini engelleyen hallerle ilgili maddede de önemli değişikler yapıldı. Yeniden silah verilmesi “sakıncalı” olanlardan uygun bulunanlara da taşıma veya bulundurma ruhsatı verilecek. Emekli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen, düzenlemeyi şöyle açıkladı:

5 yıl süre sınırı geldi

“Yeni yönetmelikten, ‘Hiçbir şekilde' ruhsat verilemeyeceği ibaresi çıkarıldı. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması ve cezanın infazından beş yıl geçmiş olması, ruhsat veriliş nedenlerinin idari makamlara bildirilmemesi vb. hallerde silah ruhsatı verilebileceğine ilişkin düzenleme getirildi. Belirli suçlardan (kadına karşı şiddetin önlenmesi bağlamında haklarında tedbir kararı verilenler dahil) haklarında kovuşturma yapılanların silahları dava sonuna kadar emanete alınacak.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
12
3
2
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mugobiz

Ülkede yeterince psikopat yokmuş gibi, silah almayı daha da kolaylaştırın. Dün scooter ile yolda giderken yolun ortasında yürüyen birini kaldırımda gitmesi ... Devamını Gör