Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Orta Çağ İşkencesi Olan Kadın Sünneti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Anasayfa > Gündem

Ataerki ve toplumsal cinsiyet kadınları ve bu normlara uymayan bireyleri birçok şekilde baskılıyor. Her gün haberleri incelediğimizde mutlaka kadına yönelik şiddet içeren haberler bulmak mümkün; dayak, ölüm, yaralama, psikolojik şiddet ve daha niceleri. Bu baskıların öyle bir çeşidi var ki adeta Orta Çağ'dan kalma bir işkence biçimi. İşte kadın sünneti hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kadın sünneti nedir?

Kadın sünneti nedir?

Kadın sünneti tıbbi gerekçeler ve zorunluluklar olmaksızın, Vajinanın bir kısmının ya da tümünün alınmasıdır. Kadınlar ve kız çocukları için uluslararası kabul görmüş çok ciddi bir insan hakları ihlalidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılmaktadır.

125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda

125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda

UNICEF’in en son yayınladığı (2013) kadın sünneti raporuna göre dünyada 125 milyondan fazla kız çocuğu ve kadın sünnet edilmiş durumda. 30 milyon kız çocuğu ise önümüzdeki on yılda sünnet edilme tehlikesiyle karşı karşıydı.

Afrika ve Ortadoğu'da hayli yaygın bir uygulama

Afrika ve Ortadoğu'da hayli yaygın bir uygulama

Afrika ve Ortadoğu’da 29 ülkede yapılan araştırmaya göre sünnet edilen kadın sayısının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Mısır, Etiyopya, Nijerya, Sudan ve Kenya ile Burkina Faso. Somali’deki kadın ve kız çocuklarının ise yüzde 98’i sünnet edilmiş.

Batının tarihi de temiz değil

Batının tarihi de temiz değil

ABD'de kadın sünneti 1996 yılında yasaklandı. Buna rağmen kadın sünneti konusunda herhangi bir adli tatbikat yapılmadığı gibi, şu ana kadar bu suçu işleyen sadece bir kişiye dava açıldı.

İngiltere'de her yıl etnik azınlık gruplardan binlerce genç kız kadın sünnetine maruz kalıyor. Birçok Avrupa ülkesi gibi İngiltere'de de bu uygulama yaklaşık 30 yıl önce yasaklandı. Ancak bugüne kadar Kadın Sünneti Yasası uyarınca tek bir yargılama bile yapılmadı. İngiltere'de kadın sünnetinin hala birçok toplumda devam ettiği biliniyor.

Peki neden?

Peki neden?

Toplumda kabul görme uygulamanın yapılmasında öne sürülen en yaygın gerekçe. Hijyen, daha iyi bir evlilik ihtimali, bekareti korumak, dini gereklilik ise diğer nedenler arasında. Uygulama çoğunlukla Müslümanlarda görülmekle birlikte diğer dinlerde de yapılıyor.

Son derece sağlıksız bir uygulama

Son derece sağlıksız bir uygulama

Kadın sünnetleri bilinen hiçbir tıbbi yararı yok, üstelik ciddi sağlık sorunlarına sebep olmakta. Sünnetler çoğunlukla ilkel metodlarla, bazı yerlerde ise hastanelerde yapılmakta. Pek çok seferinde aletlerin tek kullanımlık olmaması AIDS ve sarılık gibi hastalıkların yayılmasına sebep oluyor. Kadınlar enfeksiyon kapabiliyor ve hatta idrar yolları ve yumurtalıkları iltihaplanıyor. Sünnetler esnasında kan kaybından ölen kadınlara da rastlanılıyor.

Psikolojik olarak da çok tahrip edici

Psikolojik olarak da çok tahrip edici

Kadın sünnetinin fiziksel etkileri kadar psikolojik etkileri de var elbette. Böyle bir uygulamaya maruz bırakılan kadınlar, cezalandırıldıklarını ve ailelerinin ihanetine uğradıklarını düşünebiliyorlar. Nitekim zaten, kadını kontrol altına almak ve cinsel açıdan etkisiz hale getirmek için yapılan bu uygulama, tam olarak bir cezalandırma yöntemi. Hayatlarına çok büyük bir travma olarak kazınan bu olay sonrası kadınlarda, uykusuzluk, kendine güvensizlik, iştahsızlık veya aşırı yeme davranışı ile birlikte,Sınırda Kişilik Bozukluğu ve ömür boyu süren panik ataklar görülebiliyor.

Artık Nijerya'da yasak!

Artık Nijerya'da yasak!

Kadın sünnetinin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Nijerya'da, kadın sünneti geçtiğimiz ay yasaklandı. Bu her ne kadar umut vaat edici bir hamle olsa da aktivistler engelleyeci mekanizmalar konulmadığı sürece yasal olmayan yollarla kadın sünnetinin devam edeceğini söylüyorlar.

https://twitter.com/GracieFrancesca/status/607578243974197248

'Kadın sünneti Nijerya'da yasaklanmış. Bu inanılmaz bir şey. Tarih yazıldı :))))'

https://twitter.com/meerikouta/status/606116950956077056

'Nijerya kadın sünnetini yasakladı ve birçok Afrika ülkesine örnek oldu.'

Kadın sünneti konusunda farkındalık yaratmaya çalışan bir kısa animasyon film de var

Biz de baskıcı bir uygulamayı yasaklayan Nijerya'yı alkışlıyoruz!

Biz de baskıcı bir uygulamayı yasaklayan Nijerya'yı alkışlıyoruz!

Kaynak: bianet, gaiadergi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
792
478
353
147
88
45
27
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Mustafa ŞEN

ula regl zaten yeterince ağrı ve acı veriyor her ay diye biliyorum bide bunu yaparsanız ne yapar o insanlar. çükünüzün kökten düşmesi dileğiyle...

Aysel Toykan

benim bildiğim bu sünnetin tek amacı klitorisin alınarak kadının zevk almasını engellemek, böylece cinsellikten zevk almayan kadın eşine sağdık olan bir mal ... Devamını Gör

Mahsun G.

erkek sünneti bir nebzede olsa erkek vücudu için ve partneri için faydalı bir şey ama , kadın sünneti tam anlamıyla işkenceden ve yapan , yaptıran erkek müsv... Devamını Gör

Glcn

Yahu içerik islamiyette kadın sünneti var demiyor ki. Müslüman olanlar arasında bu sünnet yaygın diyor. İkisi arasındaki farkı anlayalım önce.