Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir OHAL Muamması: 3 Ay Daha Uzatılacak mı?

 > 
29PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım dün Ankara'da yabancı basın temsilcileriyle bir araya geldi. Öğle saatlerinde pek çok haber kaynağı, Başbakan Yıldırım'ın "OHAL'in 3 ay daha uzatılacağını" açıkladığını duyurdu. AA ve DHA'nın ise böyle önemli bir açıklamayı duyurmaması dikkatlerden kaçmadı. 

Aralarında, hükümete yakın olarak bilinenlerin de bulunduğu bazı haber siteleri, ilerleyen dakikalarda kaynaklarını Bloomberg News olarak değiştirdi. Sonrasında ise haber "iddia" seviyesinde güncellendi. 

Sonrasında Başbakanlık kaynaklarına dayandırılan bir haber ile Başbakan Binali Yıldırım OHAL'in uzatılıp uzatılmayacağı konusundaki bir soruya "Uzatılıp uzatılmaması MGK'da değerlendirilir, ona göre karar verilir" cevabını verdiği aktarıldı. KKTC ziyareti öncesi havalimanında basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, burada soru kabul etmedi. 

Haberin basına yansımasıyla birlikte OHAL, sosyal medyanın başlıca gündemlerinden biri oldu. 

Reuters'ın Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kıbrıs'a gitmeden önce Çankaya Köşkü'nde yabancı medya kuruluşlarının temsilcileriyle buluşan Başbakan Binali Yıldırım, OHAL uygulamasının uzatılıp uzatılmayacağı sorusuna "Milli Güvenlik Kurulu'nda değerlendirilir ve karara bağlanır" dedi.

Yıldırım söz konusu açıklamasını, bu sabah Çankaya Köşkü'nde bir grup yabancı gazeteciyle yaptığı toplantıda bir soru üzerine yaptığı vurgulandı.

Kısa süre önce Yıldırım’ın aynı toplantıda OHAL süresinin 20 Temmuz'a kadar uzatılacağını söylediği bilgisi basına yansımıştı. 

Bloomberg News tarafından duyurulduğu belirtilen haberde, Ankara'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım'ın OHAL'in 3 ay daha uzatılacağını söylediği belirtilmişti.

20 Temmuz'da başlayan OHAL uygulaması daha önce 11 Ekim ve 3 Ocak'ta 3'er ay süreyle uzatılmıştı.

Yasalarımıza göre OHAL için önce MGK sonra Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor.

OHAL en son ocak ayında uzatılmış ancak bu uzatmanın Milli Güvenlik Kurulu toplantısı yapılmadan gerçekleştirilmesi TBMM'de tartışmaya neden olmuştu. 

TBMM’ye getirilen, OHAL’in uzatılmasına ilişkin tezkerede, “Milli Güvenlik Kurulu'nun 3 Ocak 2017 tarihli ve 501 sayılı tavsiye kararı göz önünde bulundurularak” ifadesi dikkat çekmişti. 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, nasıl MGK kararı alındığına açıklama getirilmesini istemişti. 

Muhalefet, MGK'nın en son toplantısını 30 Kasım'da yaptığını vurgulamıştı.

OHAL, tekrar uzatılmaması durumunda 19 Nisan'da sonlanacak. Eğer uzatılırsa sona erdiği tarih 20 Temmuz'u bulacak ve böylece bir senesini dolduracak.

OHAL'in uzatılacağı yönünde iddiaların basına yansıması ile birlikte OHAL 3 Twitter'da TT oldu.

Sizce OHAL devam etmeli mi?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir