Bir Mimarın İş Görüşmesinde Kendisine Teklif Edilen Maaşla İlgili Yaptığı Paylaşım Hepinizi Utandıracak!

1.9bPAYLAŞIM

Gençlerin kanını emmek için bekliyorlar!

"Gençler iş beğenmiyor" cümlesini çoğu zaman gerek politik bireylerden gerekse büyüklerimizden duyarız. Bu insanlar işsizliğin nedenini gençlerin kibrine bağlar.

Meselenin işin varlığı olmadığını, gençlerin onca yıl verdikleri emeklerin karşılığını almak istediklerini göz ardı ederler.

Yoksa zaten asgari ücretin altında çalışabilecekler bir sürü iş mevcut fakat neden yıllarca üniversite okuyup üç kuruşa boyun eğsin bu gençler? Gençleri sorgulamak yerine işverenlerin bu gençler için uygun gördükleri ücretleri sorgulayabilseler keşke. Aranızda belki bazılarınız "Kim üniversite mezununu asgari ücretin altında bir maaşla çalıştırır?" sorusunu sorabilir. Buna inanmayabilirsiniz fakat ne yazık ki bu gerçek. Çalışmak zorunda olan insanların varlığından yararlanmak için sırada bekliyorlar. Üniversiteden yeni mezun olan insanların kanını emmek için yamyam gibi bekleyen işverenler var. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar bu yamyamların önünü açmış durumda.

İş arayan mimar bir kadın arkadaşımız da bu mantıkla işçi alan bir firmanın kendisine uygun gördüğü maaşı paylaştı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun olan bu genç insana 1750 TL maaş önermişler! Bu asgari ücretin altında...

Bu paylaşım hem insanları sinirlendirdi hem de üzdü. Üzdü çünkü gençlerimizin mücadele etmek zorunda olduğu durumlar her geçen gün artıyor. Önceleri iş bulmak zorken şimdi de çok düşük ücretlere köle gibi çalıştırılmak isteniyorlar.

Okudukları karşısında hayretler içerisinde kalan kullanıcılar da yorumsuz kalamadı...

Bu işin sonu nereye varacak sizce? Bu insanlar nasıl bir çıkış yolu bulsun?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turgut-altinkok

24 Üniversitede peyzaj mimarlığı varmış bunlar mezun olunca nerede iş bulacaklar?

oneydiyo

İlçe belediyelerinin park ve bahçeler müdürlüğünde parklara menekşe dikecekler, elde vinil eldivenle, boşa hayal kurmasın orada okuyanlar, iktidar değişmezse hiçbir şey değişmez bu ülkede.

farkedmez

10 yıllık muhasebe tecrübem var cv mi görüp aradılar tecrübelisiniz bayağ, bizim işe biraz fazla ama olsun. konuşuyoruz konuşuyoruz adam dedi asgari ücret adfasfdasf dedim zaten iki katını alıyorum şu an niye geleyim. Öyle bir şey de yok maalesef ama asgari ücrette değil.

farkedmez

Maalesef ülkede sigortasız işçi çalıştırma 15-18 yıldır büyük oranda düştü ama şimdi de asgari ücretten sigortalı gösterelim minimum para verelim derdindeler. Her iş alanında böyle olmaya başladı, mimarlık, mühendislik.. Yeni mezunlara külfet olarak görüyorlar. Kölelik güya kalktı ama güya özgürsün ama sistem seni mecbur kılıyor bazı şeylere..

cancancancan

Bende mimarım arkadaşlar. Ben de bu yollardan geçtim. Köpek gibi pişmanım bu bölümü seçtiğim için. Eminim çoğu mimar arkadaş pişmandır. Düşünsene ülke batmış, gram değerinin olmadığ bir mesleğin var emek harcamışsın ve geri dönemiyorsun. Zamanı geri alamıyorsun. Bazı şeyler için yorgun hissediyorsun. Şimdi Almanya master yapıyorum. Çok Yalnızım. Tek başına mücadele veriyorum. hedefim iş kurma düşüncem var yurtdışında. Ama tekrar ediyorum yalnızım tek başınayım bana destek olacak bir kişi bile yok etrafımda.. Daha da ülkeme dönmem. Yurtdışında mutlu olmaya çalışmak en büyük gayem şu anda. Ailem bile bana sırt dönmüşken, bunu yapmak için çabalayacağım. Umarım her şey gönlünüzce olur sizin de.

krsto

Mezun olduğum Eylül ayından sonra geçen zorlu 7 aylık iş arama sürecimden sonra iki gün evvel bir işe başladım. 6 aylık iş eğitim süreci olduğunu söylediler ve 767 lira teklif ettiler, kibarca reddettikten sonra 2 katına çıkardılar, sağ olsunlar(!). Velhasıl kelam güz gülleri gibi, hiç bahar yaşamadık. Yaşayacak mıyız? Muamma

Görüş Bildir