Bir Kısmı Hâlâ Kağıt Üzerinde: 10 Başlık ile Suudi Arabistan’da Kadın Haklarının Tarihçesi

 > -

Suudi Arabistan kadın hakları açısından karnesi en kötü ülkeler arasında. Ancak özellikle kadın aktivistlerin verdiği mücadeleyle kadınlar yıllar içinde bazı hakları kazandı. Geçtiğimiz günlerde kadınların statlara girişine izin verilmiş, ülke tarihinde bir ilke imza atılmıştı. Bunu takip eden günlerde kralın imzaladığı bir kararname ile kadınların otomobil kullanmasının yolu açıldı. 

Deutsche Welle derledi, işte güç de olsa bu kazanımların tarihçesi...

10. 1955: Kızların ilk kez okula gidebildiği yıl

Suudi Arabistan’da kız öğrenciler başkent Riyad’daki bu kız çocukları gibi her zaman okula gidemiyordu. Kız çocukları için Dar El Hanan isimli okul ilk kayıtlarını 1955’te almaya başladı. Kadınlar için ilk üniversite olan Riyad Eğitim Koleji ise 1970 yılında açıldı.

9. 2001: Kadınlara kimlik verilmesi

Kadınlar  21. yüzyıl başında kadınlar kimlik kartına sahip olma hakkını elde etti. Bu kartlar miras ya da mülk konusundaki anlaşmazlıklarda kadınların kimliklerini kanıtlamalarının tek yolu. Ne var ki, kimlikler ancak kadınlardan sorumlu olan erkeğin izni ile çıkartılıyor ve yine kadının kendisine değil, bu erkeğe teslim ediliyor.

8. 2005: Kağıt üzerinde mecburi evliliklerin sonu

Suudi Arabistan 2005’te zorla evlendirmeleri yasakladı. Öte yandan evlilik sözleşmeleri hala kadının müstakbel eşi ile babası arasında yapılıyor. Kadınların ise bu konuda bir söz söyleme hakkı bulunmuyor. Yani, bu kazanım yalnızca kağıt üzerinde kaldı.

7. 2009: İlk kadın bakan yardımcısı

2009 yılında Kral Abdullah Suudi Arabistan’ın ilk kadın bakan yardımcısını atadı. Noura El-Fayez, ‘‘Kızların Eğitiminden Sorumlu Bakan Yardımcısı‘‘ unvanını alan ilk kadın oldu.

6. 2012: Olimpiyatlarda ilk kadın atletler

Suudi Arabistan ilk kez 2012’de kadın atletlerin Olimpiyat oyunlarında ülkelerini temsil etmelerine izin verdi. Bu atletlerden biri de Londra Olimpiyatları’nda 800 metrede başörtüsü ile yarışan Sarah Attar’dı. Olimpiyatlar başlamadan önce kadınların oyunlara katılmasına izin verilmemesi durumunda Suudi Arabistan ekibinin cinsiyet ayrımcılığı nedeni ile oyunlardan men edilebileceği konuşuluyordu.

5. 2013: Kadınların bisiklet ve motosiklet kullanmasına izin verildi

İlk kez 2013’te kadınların bisiklet ve motosiklet kullanmasına izin verildi. Ancak, yalnızca eğlence ve dinlenme yerlerinde, İslami usullere uygun şekilde örtülü olmak şartıyla ve bir akrabalarının refakatinde...

4. 2013: Şura’daki ilk kadınlar

2013 yılının şubat ayında Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın danışma meclisi Şura’da 30 kadın görevlendirdi. Böylece kadınlar için seçme ve seçilme hakkının önü de açılmış oldu.

3. 2015: Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi

Suudi Arabistan’da 2015 yılında gerçekleştirilen belediye seçimlerinde kadınlar ilk kez sandık başına gidebildi ve seçimlerde aday olabildi. Bu seçimlerde ülkede 20 kadın aday belediye yönetimlerine girmeyi başardı.

2. 2017: Suudi Borsası’nın ilk kadın yöneticisi

2017 yılına gelindiğinde ise Suudi Arabistanlı kadınlar için bir ilk daha yaşandı. Suudi Menkul Kıymetler Borsası’nın başına getirilen Sarah El Suhaimi, ülke tarihinde bu pozisyona gelen ilk kadın yönetici oldu.

1. Ve 2018: Kadınlar artık araba kullanabilecek...

Bu yıl Suudi Arabistan’daki kadınların kazandığı bir diğer hak ise, araç kullanma hakkı. 2018 yılının Haziran ayından itibaren kadınların sürücü ehliyetlerini alabilmeleri için varislerin onayına ihtiyaçları kalmayacak. 

Böylece dünyada kadınlara araba kullanmayı yasaklayan tek ülkede de bu yasak kalkmış olacak.

Hapis Cezasına Rağmen Araç Kullanma Yasağına Karşı Mücâdelesini Sürdüren Suudi Bir Kadın: Manal al-Sharif - onedio.com
Hapis Cezasına Rağmen Araç Kullanma Yasağına Karşı Mücâdelesini Sürdüren Suudi Bir Kadın: Manal al-Sharif - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pelin.ercn

Bizim ATATÜRK'ümüz var

sadecegercekler

İslam ülkelerine bakarsanız zaten kadınların hep 2. planda olduğunu görebilirsiniz. Kuran'da bile kadınları aşağılayan, erkekleri daha üstün gören bir dil var.

baris-el

müslümanlıkta kadınları 2. plana sürükleyen bir zihniyet yoktur. oyle olmasaydı eğer hz. Muhammet kızını alıp omuzlarında gezdırmezdi. bu yalnızca arap kültürünün etkisidir aldınmı cevabını şimdi havlamayı kes

sadecegercekler

Nisa Suresi 117 – Onlar, Allah’ı bırakıp ancak dişilere tapıyorlar. Hâlbuki azgın bir şeytana tapmaktadırlar. Nisa Suresi 11 – Erkeğe iki, kadına bir birim miras düşer. Ahzap Suresi 33 – Evlerinizde oturun, Cahiliye de olduğu gibi açılıp saçılmayın. Bakara Suresi 228 – Erkekler, kadınlara göre üstündür. Nisa Suresi 3 – Erkek 4 eş alabilir. Beğendiğiniz kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Nisa Suresi 34 – Eşlerinizi dövme hakkı verilmiştir. Bakara Suresi 282 – İki kadını şahitliği bir erkeğinkine denk kılınmıştır. Bakara Suresi 223 – Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın. Ahzap Suresi 50 – Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Ücretlerini vermiş olduğun eşlerini(Kadın Parayla alınıp satılan maldır), Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeler(kadın köle). Nahl Suresi 43 - Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. (Kadından peygamber olmaz)

sadecegercekler

Enbiyâ Suresi 7 - Biz, senden önce de, kendilerine vahiy verdiğimiz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. (Kadından peygamber olmaz)

sadecegercekler

NİSÂ-23: Sizin üzerinize (şu kadınlar) haram kılınmıştır: Analarınız, kızlarınız, hemşireleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, birâderinizin kızları, hemşirenizin kızları; ve sizi emzirmiş olan süt analarınız, süt hemşireleriniz, zevcelerinizin valideleri, ve kendilerine mukarenette bulunmuş olduğunuz zevcelerinizden yanlarınızda bulunan üvey kızlarınız. Şâyet zevcelerinize mukarenette bulunmamış iseniz sizin üzerinize bir günah yoktur. Ve kendi sulblerinizden olan oğullarınızın zevceleri de ve iki hemşirenin arasını cem etmeniz de (sizin için haramdır). Geçmiş olan ise müstesna. Şüphe yok ki Allah Teâlâ gafûrdur, rahîmdir.) --- Çok ilginç ayette erkekler yok. Mesela babamla, amcamla, erkek kardeşimle... evlenebiliyor muyum? xD

sadecegercekler

Rasulullah (s.a.v.) şöyle cevap verdi: "Çünkü sizler ötekine berikine çokça lanet eder, kocalarınıza karşı nankörlükte bulunursunuz. Ne garibdir ki, kendine hakim akıllı ve dinine bağlı bir kimsenin aklını, sizin kadar eksik dinli hiçbir kimsenin çelebildiğini görmedim." Kadınlar tekrar sordular: "Aklımızın ve dinimizin noksanlığı nedir, Ya Rasulullah?" Rasulullah (s.a.v.) "Kadının şahidliği erkeğin şahidliğinin yarısı değil midir?" diye sordu. Kadınlar "Evet" cevabını verdiler. Rasul-u Ekram (s.a.v.) izah etti ve tekrar sordu: "İşte bu aklın eksikliğinden hayız gördüğü zaman (günlerce bekler) namaz kılmaz, Ramadan`da bir muddet oruç tutmaz değil mi?" Kadınlar, "Evet" dediler. (Buhârî, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Kusûf 9, Nikah 88; Muslim, Kusûf 17, (907), İman 132, (79); Nesâî, Kusuf 17, (3, 147); Muvatta, Kusuf 2, (1, 187)

sadecegercekler

ERKEK CENNETE GİDER KADIN GİDEMEZ! Erkeklere hurileri duymuşsunuzdur-Kadına bir şey varmıdır acaba? RAHMAN-56: Gözlerini eşlerine çevirmiş güzeller var ki, önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur.

sadecegercekler

TALAK suresi ..ayet..4 - Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdetini görmemiş bulunanlardan eğer şüphe ederseniz onların bekleme süresi üç aydır. --- Bu surede kadınlarınız için den adetten kesilmiş olanlar..DOĞURGANLIĞINI BİTİRMİŞ OLANLAR Henüz adetini görmemiş bulunanlardan…KÜÇÜK OLUP HENÜZ REGL OLMAMIŞ KIZLAR Açık ve net olarak belirtilmiştir. ‘Henüz adet görmeyen’ kadınlardan ‘nasıl boşanılacağı’ anlatılmasının amacı nedir? Doğal olarak buradan şu sonuç çıkarılmaz mı daha ergenliğe girmemiş kızlarla evlenilebilir ve hatta boşanılabilir.Bekleme süresi dediği hamilemi değil mi anlamındaki süredir.öyleyse kuran da bu ibareyi koyduğun zaman ergenliğe girmemiş kızlarla evlenilebileceği belirtilir.

sadecegercekler

AHZAB -53..Sizin, Allah'ın peygamberini incitmeye hakkınız yoktur; arkasından hanımlarını nikahlayamazsınız da. Çünkü, bunlar, Allah katında çok büyük bir günahtır. --- Muhammed ölüm den sonra hanımların nikahlanmalarını Günah olarak görürken neden bunu kendisi yapsın ki ? Kendinin Dul bıraktıklarının korunmasını istemiyor..Onun eşleri dışında herkes korunuyor..Nerdeyse korumak için milletin 6 yaşındaki kızlarına kadar inmişler.

baris-el

ama kendin diyosun diyanet tarafından basılan kuran bak diyanet basmış

sadecegercekler

NÛR-33: Evlenmeye imkân bulamayanlar, (çalışarak) Allah'ın lütfu ile kendilerini zenginleştirinceye kadar namuslu kalmaya özen göstersinler (zinadan sakınsınlar). Ödeyecekleri belirli bir bedel karşılığında özgürlüklerine kavuşmak için sizinle sözleşme yapmak isteyen elinizin altındaki köle ve cariyelerle eğer onlar için bir hayır görüyorsanız hemen sözleşme yapınız. Allah'ın size bağışladığı servetinizden onlara yardım ediniz. Namuslu kalmak isteyen cariyelerinizi dünyalık çıkarlarınız uğruna fuhşa zorlamayınız. Kim onları zorlar (zinaya mecbur eder)se bilsin ki, zorlanmaları sebebiyle Allah (onlar için) çok bağışlayan çok merhamet edendir.) - Sex köle satın alabilme hakkımız var.

sadecegercekler

NUR SURESİ-13.Onlar bu iddialarına(Aişe-Safvan zina dedikodusu)dair dört şahit getirselerdi ya! NUR SURESİ-4.Kadınlara zina isnat edip sonra da dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun. -- Müslümanlar bu Ayete göre karısını bir erkekle yatakta yakalasa bile Zina dememesi gerekiyor. Peki insan karısını yatakta başka erkekle yakalayıp 4 Şahit yok diye Ayete göre sesini çıkarmamalımı? Evet susmalı.Çünkü Söylediğini ispatlayamazsa kocaya 80 değnek cezası var. İspatlamak için şahitler bulmaya koşarsa erkek,adam karısının üstünden kalkıp gittiğinde ne olacak? Peki Adam kadına tecavüz etmişse kadın şikayetçi olabilirmi? Tabiki hayır.Çünkü kadın nikahsız yapılan bu eylem sonucunda zina suçu işlemiş sayılacağından Taşlanarak öldürülür.Kuranın ve Allahın tecavüz olayını kadının içinde saklı tutmasını sağlamış olması islamın Allahla alakalı olmadığını kanıtlamıyor mu? Kuranda Allahın böyle bir çözüm bulmuş olması sizin aklınıza yatıyor mu?

sadecegercekler

Nisa 24: (Harb esiri olarak) sahip olduğunuz câriyeler hariç, kadınlardan kocası olanlarla evlenmeniz de haram kılındı. Bütün bunlar, Allah'ın size yazarak farz ettiği yasaklardır. Bunlardan başkasını ise, iffetli yaşamak, zinâ etmemek şartıyla mallarınızla istemeniz (mehirlerini verip almanız) size helâl kılındı. Nikah ederek yararlandığınız kadınlara kararlaştırılmış mehirlerini verin. Mehirin takdir edilmesinden sonra, aranızda gönül rızasıyla (yeni miktar üzerinde) anlaşmanızda size bir günah yoktur. Şüphesiz ki Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.) --- Bu arada bilmiyor olabilirsin. Cariye: "Yabancı ülkelerden kaçırılıp özgürlükten yoksun edilerek alınıp satılan ve her konuda efendilerinin isteklerine uymak zorunda olan genç kadın, kadın köle". Yani bu ayete göre savaş esiri olarak kadınları(bazıları hariç) sex kölesi olarak alabiliyoruz

baris-el

öff havlamayı kes hadi o zaman kadın köleyse islamdan o zaman Hz. muhammed neden kızını diri diri gömmedi

sadecegercekler

İddialarının kaynağını verirsen sevirim. Ayrıca söylediklerin doğru olsa bile Kuran'da yazılan bu kötü şeyleri değiştirmiyor. Sonuç olarak islam mükemmel değil ve bu islamın yalan olduğunu kanıtlıyor. Yalan olmasaydı, bir tanrı tarafından gönderildiği için mükemmel olmalıydı.

nebusimdi

"İslam şöyle kötüdür, böyle kakadır" kitaplarından alıntılarsan bundan daha kötüsünü bulursun. Yapma böyle. Sokak kitaplarını değil, akademik metinleri oku. İnanıp inanmamak sana kalmış. Lakin, uydurmak iyi bir şey değil. Hoş da değil. "Hem, bak ben bunları yazıyorum neresi yanlış?" tavrı yerine öğrenmeye çalışmak daha tercih edilir bir tercih olmalı. Baki selamlar.

swiftie89

Seni seviyorum Mustafa Kemal ATATÜRK <3

emrec

2001 yılında kimlik mi ? kusura bakmayın ama OHA resmen insan yerine koymamışlar. nüfusu sayarken ne yapıyorlardı ? Dünya üzerinde islamiyeti temsil eden bir ülke olmaları ne acı !

yoruk

Rabia ve hevaller nasıl rahat mısınız,bu gidişle rahatlığınız devam etmeyecek, sonuna kadar RTE gidin, oy verin sonunuz buna dönecek.

Görüş Bildir