Bir İlk Gerçekleşti: Eşinden Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verdi

 > -

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yargıdan kadınlar lehine önemli bir karar çıktı. Mahkeme, eşinden boşanmış bir kadının kızına kendi soyadını vermesine onay verdi. Böylece Yargıtay'ın bu yöndeki kararının ardından bir ilk gerçekleşmiş oldu. 

AYM, 2015’de verdiği bir kararla kocasından boşanmış kadının velayetini aldığı çocuğuna kendi soyadını vermesinin önünü açmıştı. Yargıtay da 9 Nisan 2018’de bu yönde bir karar vermişti.

Yargıtay da Onayladı: Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilir - onedio.com
Yargıtay da Onayladı: Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilir - onedio.com

Hak ihlali kararının ardından yeniden başvurdular

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın verdiği bilgiye göre,yaşanan içtihat değişikliğinin ardından ilk karar Ankara’da çıktı. Davada annenin avukatı Şenay Sarıhan, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararı doğrultusunda mahkemenin 2012’de verdiği ret kararının kaldırılmasını ve davanın kabul edilmesini talep etti.

Mahkeme onay verdi

23. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada Yargıç Selami Yücel, davayı kabul ederek çocuk N’nin babasından aldığı “Ejder” olan soyadının kaldırılarak yerine “Özgüler” soyadının verilmesine hükmetti. Karar 22 Şubat’ta verildi.

"Kadın erkek eşitliği mücadelesinin bir ürünü"

Avukat Sarıhan, 8 Mart arifesinde verilmiş bu kararın, esas olarak yıllardır sürdürülmekte olan kadın erkek eşitliği mücadelesinin bir ürünü olduğunu belirtti. Sarıhan, “Yasaların ve yargı kararlarının kadının insan haklarının korunmasına yönelik değişimleri için önümüzde uzun bir süreç var, ancak dayanışma ve dirençle yeni kazanımların yanı sıra yitirilmiş hakların da geri alınacağına inanıyorum” dedi. 

Daha önce de yine Anayasa Mahkemesi kararından sonra evlenen kadınların da kendi soyisimlerini kullanmasının önü açılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir