Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Hıdırellez Geleneğine Konu Olan Kudret Narının Faydaları

0PAYLAŞIM

Afrika hıyarı, acı kavun, balsam armudu isimleriyle de bilinen, ülkemizde daha çok kudret narı olarak tanınan meyveyi eminiz ki birçoğunuz ilk defa duyuyorsunuz. Bu görünüşü ilginç, kendisi ilginç, birçok isme sahip olan meyvenin faydaları ise gerçekten azımsanacak gibi değil.

1. Marmara Adası’nda yaygın olarak üretiliyor

Kudret narı, daha çok tropik iklim yaşayan bölgelerde, Amazon havasında, Karayip Adaları’nda, Asya ve Doğu Afrika’da doğal olarak yetişiyor.

Ülkemizde ise kudret narının yaygın olarak üretildiği yer Marmara Adası. Güney Amerika ve Uzakdoğu’da ise kudret narı, ilaç ve gıda olarak tüketilmesi için yetiştiriliyor.

2. Hıdırellez sabahlarının vazgeçilmezi

Kültürümüzün eskimeyen geleneklerinden Hıdırellez’in önemli elementlerinden biri de kudret narıdır. Hıdırellez sabahı, iki rekat namaz kıldıktan sonra şifa niyetine toprağa kudret narı ekilir. İnanca göre, bu sırada toprağa ekilen kudret narı sayesinde yara ve yanıklar iyileşecek, viral enfeksiyonlar ortadan kalkacak, mide ve bağırsak hastalıkları yok olacak, cilt ile alakalı rahatsızlıklar düzelecek, diyabet şikayetleri azalacak.

Geleneğin getirdiği inançlar bu şekilde. Peki alternatif tıp üzerine çalışan önemli isimlerin bulgularına göre kudret narının faydaları neler?

3. Ülser hastalığına iyi geliyor

Onikiparmak bağırsağında ve midede görülen yaralardan kaynaklı olarak ortaya çıkan ülser hastalığının sona ermesi ya da belirtilerinin azalması için kudret narı tüketimi tavsiye ediliyor.

4. Vitamin ve mineral açısından doyurucu

Kudret narının hem meyvesi hem de yaprakları vitamin ve mineral açısından zengin. Kalsiyum, fosfor, demir ve B vitamini başta olmak üzere vücudun ihtiyacını karşılayacak çeşitli vitamin ve mineraller kudret narında bulunuyor.

5. Vücuttaki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor

Kudret narı, insan bedeninde oluşan yaraların daha çabuk şekilde kapanması ve iyileşmesi konusunda bize yardımcı oluyor.

6. Şeker hastalıklarının tedavisi için kullanılıyor

Şeker hastalığına yakalanmanızı önleme konusunda insana yardımcı olan kudret narı, şeker hastalığına yakalanmış kişilerin tedavisi için de önemli bir destekleyici. Alternatif tıp ile ilgilenen uzmanların şeker hastaları için tavsiye ettiği kudret narı, kandaki şeker düzeyinin çok yükselmesini engelleme konusunda bedene yardımcı oluyor.

7. Sedef ve egzama gibi rahatsızlıklarda da kullanılıyor

Kudret narı, egzama ve sedef türevi deri ile alakalı, tedavisi zor ve zahmetli olan hastalıkların iyileştirilmesi için de kullanılmakta. Kudret narından elde edilen merhem, deri hastalığının yaşandığı bölgeye sürülerek hastanın rahatlaması, rahatsızlık seviyesinin aşağılara inmesi amaçlanıyor.

8. Hücre yenileyici karaktere sahip

Hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayan kudret narı, daha genç ve diri bir yapıya sahip olmanız konusunda da size yardımcı oluyor.

9. Kilo alma ihtimalini düşürür

Kudret narı, yapısındaki mineraller sayesinde metabolizmayı hızlandırıyor. Metabolizmanın hızlanmasıyla birlikte kilo alma ihtimaliniz azalıyor. Bunun yanında, çok sağlıksız beslenmediğiniz sürece, kilo verme ihtimaliniz de kudret narı tüketimi sayesinde mümkün hale geliyor.

10. İltihapları da yok ediyor

Bedende oluşan yara ve iltihapların hızlı tedavisi için de kudret narı kullanılabiliyor.

11. Öksürüğe karşı kullanılır

Sık sık öksürükle karşılaşmak hepimizin yaşam kalitesini düşüren bir durum. Öksürük sadece hastayı değil, çevresini de ses kirliliği açısından rahatsız etmekte. Kudret narı tüketimi, hem hastanın hem de çevrenin rahatsızlığının giderilmesi açısından öksürüğe karşı alternatif bir destek olarak kullanılıyor.

12. Bağırsakları çalıştırır

Tembelleşen bağırsaklar yüzünden vücuda giren besinlerin boşaltımında gecikme yaşanır ve gaz, şişkinlik gibi insanı rahatsız eden problemler ortaya çıkar. Alternatif tıp ile ilgilenen bazı kişiler, bağırsak tembelliğini gidermesi açısından kudret narının tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

13. Vajinal yaraların tedavisinde faydalanılır

Kadınlarda meydana gelen vajinal yaraların iyileştirilmesi için kudret narı kullanılmaktadır. Zeytinyağında bekletilen kudret narı ile bu yaraların daha hızlı iyileştiği belirtiliyor.

14. Kanseri önlemede yardımcı

Amerika’da, Kanser Araştırmaları Derneği imzasıyla Canser Research adlı dergide yayınlanan yazıya göre, kudret narı sayesinde kanser hücrelerinin vücut içerisindeki yayılması önlenebiliyor. Kudret narı ayrıca, bu kanser hücrelerinin gelişip büyümesinin de önüne geçiyor.

15. Dikkat Dikkat!!!

En faydalı ilacın bile yan etkisi olduğunu düşündüğümüz zaman bu kadar büyük faydaya sahip olan kudret narı meyvesinin yan etkilerinin olmasını da normal karşılamalıyız.

Hamile kadınların kudret narını tüketmesi çok tavsiye edilmiyor.

Kudret narı tohumlarının fazla tüketilmesi halinde ateş ve baş ağrısına sebep olduğu biliniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir