Bir Günde 2 Bin Suriyeli Türkiye'ye Sığındı

 > -
Abone ol

Fotoğraf: Reuters

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Suriye’de Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçan 3 bin kişinin Türkiye'ye sığındığını söyledi. Sığınmacıların 2 bini son 24 saatte geldi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Suriye'nin Rasulayn bölgesinde yoğunlaşan çatışmaların Türkiye'ye gelen sığınmacı sayısını artıracağını söyledi. Canikli, "Rasulayn’daki çatışmalar nedeniyle sanıyorum güvenlik açısından, o çatışmalarda bu insanların mağdur olmasını engellemek amacıyla bir tedbir olarak Türkiye'ye gönderildiği şekilde bilgi var bizde. Dün itibariyle bindi, bugün 3 bine ulaştı" dedi.

Canikli, Türkiye olarak bu konudaki politikalarının bilindiğini dile getirerek, hayatını kurtarmak amacıyla Türkiye'ye sığınan, Türkiye'den yardım isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

Türkiye'ye gelen Suriyelilerin kamplara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Canikli, bunların güvenlikleri ve diğer ihtiyaçlarının giderildiğini ifade etti.

Fotoğraf: AA

‘Kimlik ve parmak izi tespitleri yapılıyor’

Bakan Canikli, Türkiye'ye giren 3 bin Suriyeli'nin sıkı kontrolden geçirildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Tabii giderken de usulüne uygun şekilde, kimlik tespitleri, parmak izi tespitleri yapılıyor. Getirdikleri eşyalar x-ray taramasından geçirilerek, yani yasak olan herhangi bir eşya olup olmadığı tespit ediliyor. Yani kurallara uygun bir şekilde hepsi tek tek tespit edilerek yapılıyor. Kimlikleri tespit ediliyor. Sadece kimlik tespiti değil çünkü karşı tarafta devlet otoritesi olmadığı için, her türlü sahte belge üretilebiliyor. O yüzden Türkiye'ye girerken belge dışında kişinin kimliğini tartışmasız ortaya koyacak bazı diğer, işte parmak izi gibi, alıntılar da yapıyoruz. Onları depoluyoruz. O şekilde onları Türkiye'de izleme imkanımız oluyor. Bu kurallar çerçevesinde şu anda 3 bine yakın Suriye vatandaşı Türkiye'ye girmiş durumda."

Fotoğraf: AA

'7,6 milyon kişi evini terk etti'

4 yılın geçmesine rağmen Esed rejimi İran, Hizbullah ve Rusya’nın destekleriyle hâlâ ayakta. Ülkede devam eden çatışmalar ve iç savaşta ülkedeki insani durum her geçen gün daha da kötüleşiyor.

BM, 4 yıldır savaşı yaşayan Suriye’de 220 bin sivilin hayatını kaybettiğini, 7,6 milyon kişinin evlerini terk ettiğini, 4 milyon kişinin ise ülke dışına sığındığını belirtiyor. Savaş ülkesi haline dönüşen Suriye'den kaçmak zorunda kalan sığınmacılar büyük oranda Lübnan, Irak, Ürdün ve Türkiye gibi komşu ülkelerde yaşıyor.

Al Jazeera ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir