Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Falcı ile IV. Murat Arasında Yaşanan Bu İlginç Olayı Mutlaka Okumalısınız!

11bPAYLAŞIM

Ekşi Sözlük yazarlarından the fat of the land 'in öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığında ele aldığı ve 4. Murat zamanında yapılan Yenikapı'nın hikayesinin anlatıldığı bu entry hepinizi çok şaşırtacak!

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/45168754

4. Murat Devri'nde padişah tarafından, mey (şarap), afyon ve fal bakmak yasaklanmış. İstanbul’da bütün meyhaneler ve keshaneler “gizli” takılmaya başlamış.

4. Murat bir gece, tebdil-i kıyafet İstanbul’a inmeye karar vermiş ve bir sandala binmiş.

Sandalcı müşterisinin sultan olduğunu bilmiyormuş tabii. Bir ara, sandalın yanından sarkan bir ipi çekmiş. İpin ucunda bir testi! Sultan, “ne var o testinin içinde?” diye sormuş. Sandalcı “ne olacak, mey işte” diye gülerek müşterisine ikram etmiş. Her ne kadar yasaklamış olsa da, 4. Murat’ın alkolle arasının iyi olduğu bilinir. İkramı kabul etmiş ama yine de, “mey yasak. Hünkarımız görse kafanı vurdurtur. Bundan korkmuyor musun?” diye sormaktan da geri kalmamış. Sandalcı da haliyle, “Yahu hünkar nereden görecek bizi denizin ortasında?” demiş.

Aradan biraz zaman geçmiş. Sandalcı bu kez de teknenin tahtalarından birini kaldırıp aradan afyon çıkarmış ve nargilesine atarak körüklemeye başlamış.

Gönlü zengin adam, hemen müşterisine de ikram etmiş. Sultan yine kabul etmiş ama yasağı gene hatırlatmış. Sandalcı aynı şekilde, “Kim görecek ki bizi denizin ortasında?” demiş.

Biraz daha vakit geçmiş. Bizim sandalcı cebinden fal taşlarını çıkarmış. Hünkara, “Ver 5 akçe de falına bakayım.” demiş.

Fal 4. Murat’ın en kızdığı şeymiş, ama “hadi biraz daha sabredeyim.” diye düşünüp, “Bak bari.” demiş.

Fal taşlarını elinde çalkalayıp atan sandalcı, “Efendi, sorunu sor bakalım.” demiş. 4. Murat, “Hünkar şu anda nerededir?” diye sormuş.

Sandalcı taşlara bakıp “Hünkar şu an denizdedir.” demiş. 4. Murat güya endişelenmiş havalarına girip, “Sakın yakınımızda bi' yerde olmasın?” diye sormuş sandalcıya ve tekrar iyice bakmasını söylemiş. Sandalcı taşlara tekrar bakmış ve birden, 4. Murat’ın ayaklarına kapanıp, “Affet beni hünkarım!” diye yalvarmaya başlamış. Kıyıya dönene kadar da yalvarmaya devam etmiş.

Padişah dayanamayıp, “Sana bi' soru soracağım. Eğer bilirsen seni affederim. Bilemezsen boynunu anında vurduracam” demiş. Sandalcı sevinçle, “Padişahım çok yaşa!” demiş ve merakla soruyu beklemeye başlamış.

4. Murat, sandalcıya, “Dönüşte istanbul’a hangi kapıdan gireceğim?” diye sormuş. Tabii sandalcı hemen itiraz etmiş, “Hünkarım, şimdi ben hangi kapıyı söylesem, siz başka kapıdan girersiniz. Affınıza sığınarak, gireceğiniz kapıyı bi' kağıda yazsam ve size versem; kapıdan geçtikten sonra okusanız olur mu?” demiş. Hünkar başını “olur” anlamında sallayınca, sandalcı tahminini yazıp kağıdı vermiş.

4. Murat kağıdı alır almaz, daha bakmadan, yanındaki fedaisine, “Hemen boynunu vur şu kafirin!” emrini vermiş. Sonra da, “Surlara yeni bir kapı açıla! İstanbul’a oradan gireceğim.” demiş çevresindekilere.

Kapı 5-10 dakikada açılıp, padişah ve erkanı şehre girmiş. 4. Murat bir ara, sandalcının kağıda hangi kapıyı yazdığını merak etmiş. Kendinden çok eminmiş, laf olsun diye cebindeki kağıda bakmış. Ama okuyunca hayretler içinde kalmış. Sandalcı kağıda şunları yazmış: “Hünkarım, yeni kapınız vatana millete hayırlı uğurlu olsun.”

O gün bugündür de işte o kapı, “Yenikapı” olarak anılıyormuş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tazegul-zeytun-yilmaz

Olum oyle bır anlatmıssınız kıı sankı masal gıbı. ben bu olaya ınanmıyorum eger dogruysada evıre cevıre kendınızde bırseyler kattıgnızı dusunuyorum ve bunun dısında osmanlı padısahlarının ıckı ıcenı uc dort kısı 36 padısahtann sadece o kadar kısı ıcıyor dıye burada Osmanlı padısahlarıda ıckı ıcermıs ımajı vermeye calısan, yorum yapan kardeslerımız var.Ve ıcenlerınde belkı etmeyen varsada tevbe edenlerının oldugunu pısman olanların oldugunuu bılıyorum. Hatta doktor bır padısaha o kadar bagımlısın kıı ıckıyı bırakma bır anda eger bırakırsan olursun dedıgındee olursem oleyımm dıyerekk pısmanlıgınıı bellı ederek bır anda bırakarak olmustur. suan ısmı aklıma gelmıyor. umarımda yanlıs hatırlamıyorumdur. velev kııı pısman oldukları ve tevbe ettıklerı kesın. sadece suu sey sacma 36 PADISAH VAR UC DORT KISI ICMIS DIYE BUTUN DEVLETI KOTULEYEN GECMISINI BILMEYEN YOBAZLARA KIZIYORUM

firuze-essiz

Osmanlı padişahlarından birçoğu alkol içerdi. 4. Murad zaten alkol bağımlılığı yüzünden sirozdan ölmüştür. Alkol sonunu getirmiştir. Tabi buradaki saçmalık, halka yasaklayıp kendisinin sefa sürmesidir. Bu asla doğru bir davranış olmamakla beraber, yasaklamasının sebebi ise İstanbulda çıkan yangınlardır.

h.can-buyukcangaz

uydurma ise uydurma hikaye güzel mi güzel doğruluğuna kafa yormak yerine yüzünde oluşan gülümsemeye bak anın tadını çıkar herşeye de nefret kusulmaz ki ya bıktım bu haterslardan ...

ssogukkuyu

Üzgünüm ki sorunları olan bir hikaye. 4. Murat alkol yasağı koymuş olmasıyla da ünlüdürsanırım denize açılıp içen bir kayıkçıyla olan muhabbeti budur ama bu ve bunun türevleri hikayeler uydurmadır. Koca devletin sultanı değerli xamanını kayıkçılarla falcılarla mı harcayacak.

didar-saparov

sultan oldugunda hazine bombos... yeniceri sipahiler zorbalıkları bitmiyor.. heya içe içe eroin kakoin hatta mexicada zenci bir arkadaşı varmış o aras kargoyla gonderiyormus... murad IV öldugunde hazine ne durumdaymıs(dolu, aldıgında bombos) buhara nasıl alınmıs bi aç oku geri zekilı gotten uydurma editor... içe içegitmiş demek. lan avrupada yaşıyorum boyle ecdadına toz konduran millet gormedim. boyle itin gotune sokulmasının nedeni o zmnın zorbalarının kuyruguna basması acı gelmiş bir suru gereksiz hikaye uydurulmus.bir tane alkol içtigine dair ispat ve kaynak yok. arastır got herif. ben alkoligim ben bile ii biliom lan

Görüş Bildir