Bir Dönem Saddam'ın Sağ Koluydu, Kurtlar Vadisi'nde Oyuncu Oldu

 > 
88PAYLAŞIM

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in zamanında Irak Hava Kuvvetleri'nde 17 yıl general olarak görev yapan Khudhur Ahmed Raoof Weli, Sivas'ta Arap ülkelerine perde üreten bir firmada tercümanlık yapıyor. 

Zamanında Saddam Hüseyin'in sağ kolu olduğunu söyleyen General Khudhur Ahmed, "Ben o dönemlerde pilot olarak Saddam ile birlikte Irak-İran ve birçok savaşa katıldım. 2003 yılında Saddam yönetimi indirildi. Saddam Hüseyin'in idam edilmesinden sonra benimle birlikte pilotluk yapan arkadaşlarımı ABD'li askerlerin öldürmesinden korktuk ve saklandık. Daha sonra ben ve arkadaşlarımı buldular. Bize kendileriyle çalışmazsak cezaevine atacaklarını söylediler. Ben orada cezaevinden korktuğum için mecbur kalarak onlarla çalışmak zorunda kaldım. Ben Kerkük'te Amerikalıların yanında pilot olarak çalıştım" dedi.

"Irak halkı Saddam'ı sevmiyordu ama ülke onun döneminde iyi yönetiliyordu"

Ahmed, Irak halkının başından beri Saddam'ı sevmediğini, ancak ülkenin onun döneminde iyi yönetildiğini söyledi. Sonraki yıllarda DEAŞ'ın ortaya çıkmasıyla birlikte ABD'ye çalıştığı için tehditler aldığını, saldırılar sırasında eşini kaybettiğini anlatan Khudhur Ahmed Raoof Weli bunun üzerine Irak'tan ayrılıp Türkiye'ye gelmeye karar verdiğini ifade etti.

Kurtlar Vadisi'nde rol almış

Khudhur Ahmed, "Ben burada tercümanlık yaptım. İstanbul adliyesindeki birçok hakim ve savcı beni tanır, bilirler. Buradaki tercümanlığın yanı sıra Kurtlar Vadisi başta olmak üzere birçok dizide oyunculuk yaptım. Buradaki iki senenin sonunda bana mültecilerin İstanbul'da kalma süresinin 6 ay olmasına rağmen 2 sene kaldığımı ve Sivas'a gitmem gerektiğini söylediler. Çok muhalefet ettim Sivas'a gelmek için ama olmadı" ifadelerini kullandı.

"Buradaki insanlar bana çok yardım etti, anladım ki Sivas Türkiye'nin en güzle şehri"

Sivas'a ilk geldiğinde çok ağladığını söyleyen  Ahmed, "İstanbul'dan sonra Sivas bana çok küçük geldi. Burada kalmak istemedim. Başta Sivas'ı hiç sevmemiştim. Sonra buradaki insanlar bana çok yardım etti. Buradaki insanlara bir şey sorduğumda işini gücünü bırakıp bana yol tarif etti. Kimi çay ikram etti, kimisi yemek ikram etti. Sonra anladım ki Sivas Türkiye'nin en güzel yeri. İstanbul'da Sivas'taki kardeşler gibileri yok. Türkiye'deki herkesin Sivas'ta yaşaması lazım. Burada gördüklerimi İstanbul'da görmedim" şeklinde konuştu.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir