Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Başka Adam Onur Ünlü'nün Kaleme Aldığı Filmlerden Hayat Üzerine 18 Replik

 > 
64bPAYLAŞIM

Sinema dışında da yazan bir adam. Yazmayı seviyor. Biz de yazdıklarını okumayı, yönettiklerini izlemeyi seviyoruz. Onu okuyunca anlıyoruz ki sisteme ince göndermeler yapmaktan vazgeçemiyor, vazgeçemediği başka bir konuysa yaşam üzerine kafa yormamızı sağlayacak düşüncelerini aktarmak... İşte o düşüncelerinden filmlerine yansıyan repliklerden bazıları:

1. 

"Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyom be amına koyayım. Eyi bi şey sanıyon bunu demi? Herkesler öyle sanıyor ama gel bir de bana sor. En berbat tarafı ne biliyon mu? Hiç kimseden hiçbir şeyden korkun kalmıyor. Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda. Bu amına koduklarımın 100 sene önce neye inandıklarını görsen çok gülersin. Ben biliyom mesela. 100 sene sonra neye inanacaklar onu da biliyo olcem. Ya her şeyleri biliyom ben Cemal. Hee her şeyleri bilmekle hiçbir şey bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyon işte. Onun için çok fazla kurcalamicen meseleleri. Eninde sonunda ölcek olan birisinin bu dünyanın derdini çözmesine imkan yok."

Sen Aydınlatırsın Geceyi

2. "Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallerine taşınanlar var."

İtirazım Var

3. "Belli, senin şiir falan okuduğun yok. Eğer şiir okusaydın bilirdin ki aşık adam sınanmaz."

Beş Şehir

4. İnsan ‘endişe'den yaratılmıştır.

Euripides

Sen Aydınlatırsın Geceyi

5. 

"Biz ne şahane aileyiz farkında mısınız? Hepimiz her şeyi elimize yüzümüze bulaştırıyoruz. Neden biliyor musunuz? Çünkü istiyoruz ki her şey aynı anda olsun. Ne istiyorsak olsun. Hemen olsun. Öyle de olsun, ama öbür türlü de olsun."

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

6. 

“Yarayla alay eder yaralanmamış olan. Bak nasıl da sararıp soluvermiş Tanrıça kederlerden. Sen çok daha parlaksın çünkü. Sen tüm göklerdeki yıldızların ilki. Sen aydınlatırsın geceyi…”  / William Shakespeare

Sen Aydınlatırsın Geceyi

7. "Eğer öldüğünde hala yaşamayı istiyor vaziyetteysen yeterince ölmemişsin demektir."

Beş Şehir

8. 

Sen Aydınlatırsın Geceyi

9. 

"Dövemiyorsan merhametten, dövmüyorsan kibirden. kibir çok büyük günah."

İtirazım Var

10. "Ölüme karşı koyabilmenin en iyi yolu onu ciddiye almamaktır."

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

11. 

“Geçen kuşu vurdun ya sen, o kuş hani vardı ya, yok ya artık. Annemler de yok. Kardeşlerim… Vardılar da hep, yoklar ya şimdi? Biz buradayız. Biz olmasaydık, ne olacaktı? Ne olacaktı o zaman?”

Sen Aydınlatırsın Geceyi

12. "Bazı insanlar canları sıkılınca dünyayı değiştirmek isterler, dünyayı değiştirmeye gücü olmayanlarsa dünyalarını değiştirirler."

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

13. 

“İnsan sadece suçluyken kaçmaz. Bazen suçlandığın için de kaçarsın. Ama bir kere kaçmaya başladıysan bir şeyleri de muhakkak kaçırırsın elinden; bazen gençliğini kaçırırsın, bazen geleceğini, bazen de aklını... Fakat işin en güzel tarafı da bundan sonra başlar, çünkü aklını kaybedince korkularından da kurtulursun. Bu da seni özgürleştirir. Çünkü sadece korkaklar kendi akıllarına güvenirler ve bütün korkaklar hakikatin esiridir. Oysa hakikat, akıl veya başka bir şeyle  kavranılmaz. Hakikatin ancak parçası olunur. Bunun için kurtul! Geçmişinden, geleceğinden, aklından... Kainatta ne varsa şu anda olduğunu görmüyor musun? Sadece burada, sadece şimdi... Gözlerini kapa ve kalbini aç. Aklını da bırak gitsin.”

İtirazım Var

14. 

+ Beni seviyon mu?

- İstersen severim.

+ İstiyom galiba.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

15. "Sonra bir sabah seni gördüm. Sonra bir sabah daha gördüm. Sonra hep gördüm."

Beş Şehir

16. 

"Hem özgür olayım hem duvarın içindeki gibi güvende olayım diyorsanız size önerebileceğim tek hapishane vardır: Kendiniz. İnsan korkuya kapıldığında ilkin kendine kaçarmış ve bir süre sonra kendine yepyeni bir alem yaratır orda yaşamaya başlarmış; fakat insan çabuk sıkılan bir hayvan zamanla yalnızlıktan bunalmaya başlar, gömüldüğü kendisinde yeni yeni insanlar yaratır sonra onlarla dertleşmeye giderek didişmeye ve en sonunda çatışmaya başlar. Peki o zaman ne yapar? Dışarıya kaçar ama artık başka bir insan olarak."

Güneşin Oğlu

17. 

Ebuzer Gıfari’nin dediği gibi: “Geceyi aç geçirip de kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim.”

İtirazım Var

18. 

“Yasemin, geldim ben! Ordasın demi kaçıyon benden. Gitme Yasemin, kurtulucaz bütün dertlerden. Geliyorum yanına, uçucaz yine birlikte. O kadar seviyorum ki seni Yasemin; Geliyorum yanına. Yasemin! Biliyorum ben seni hiç haketmiyorum ama kimler neyi hak ediyor ki? Bu kadar şey kimin? Bütün bu topraklar, ağaçlar, kuşlar? Bütün bunlar kimin için? Kimin bütün bunlar? Biz bu her şeylerin neresinde yaşıyoruz Yasemin? Ortasında mıyız, kıyısında mı, altında mı, üstünde mi nerelerin de duruyoruz biz? Bunları hiç bilmiyorum ben, yanına geliyorum Yasemin. Seni o kadar çok seviyorum, o kadar çok seviyorum ki geliyorum yanına. Duruyon demi orda bekliyon demi beni.”

Sen Aydınlatırsın Geceyi

Dizi Bonusu: Leyla ile Mecnun

Dizi Bonusu 2: Beş Kardeş

Fahriye: Gömleğin de ne güzelmiş.   

Sait: Salı pazarından almıştık birlikte, hatırladın mı? 

Fahriye: Sahi mi? Bu o gömlek mi? Ay Allah iyiliğini versin. Eskimedi mi bu hala?  

Sait: Hatırası olan şeyler eskimiyor be Fahriye.

"Absürt dediğiniz şey bizim doğamıza uygun bir şeydir. Çünkü dünyada olmak kendi başına saçmadır. Burada olmamızın geçerli, rasyonel hiçbir sebebi yok."

Onur Ünlü

“Sen o filmi iki saat izliyorsun ama ben ona altı ayımı verdim. İki saatte her şeyi çözüp seni buradan gönderemem, kusura bakma! Birazcık oynayacağız.”

Onur Ünlü

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rip-hunter

Ah Muhsin Ünlü

duygularinrengi

Bütün filmlerini izlerken şaşırdığım için genellikle o gün boyunca etkisinden çıkamıyorum,günlerce sahneler gözümün önüne geliyor ve keşke bu adam daha çok şeyler yapsa diyorum, takdir edilmesi gereken başarılı insan.Verdiği mesajlar da oldukça kaliteli neyin nerede sıkıntılı olduğunu absürt bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor.

m.-dursun

hatırlatma deli yürek dizisinde sarhoş bir adamı oynamıştı :))

Gizli Kullanıcı

#2 bok gibi replik

ahmed-i-mekki-durmus

İhtiyaçtan fazla mal haramdır, hırsızlıktır. Altın ve gümüş, yoksullar üzerinde hegemonya kurmak için kullanılıyor. İnfak edilmiyor, mülkte şirk koşuluyor. Kırkta bir diye bir şey tutturulmuş gidiyor. ‘Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var.’ Peki sokaktaki açtan, yoksuldan haberiniz var mı? Bu dinin klasik fıkıh anlayışı, yeryüzünün sokaklarında aç gezen 1 milyar insan için ne diyor? O fıkıh, Ömer’i vuranların, Ebuzer’i çöle gömenlerin, Ali’yi hançerleyenlerin, Hüseyin’i susuz bırakanların, Medine’yi yağmalayarak 900 sahabe kadınına tecavüz edenlerin ve Kabe’yi mancınıkla ateşe verenlerin fıkıhıdır. O fıkıhtan bir şey çıkmaz. O, zenginlerin, kodamanların, cariye ve köle sahibi olma peşine düşmüşlerin fıkıhıdır. Sultanların, harem ağalarının, zindandan İmam-ı Azam’ın kırbaçtan morarmış cesedini çıkaranların, kırkta bircilerin fıkıhıdır… Ebuzer Gıffari’nin dediği gibi ‘geceyi aç geçirip de kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim.’ İtirazım var.

umit-turkkan

Bu adam ve ekibi gibi insanlardan fazla olsa bu ülkede bir şeyler değişir de yok işte olanıda susturuyorlar.

Görüş Bildir