Bir Ankara Kulisi: Davutoğlu Yeni Bir Parti Kuracak mı?

 > 
5PAYLAŞIM

Her seçim döneminde olduğu gibi, 31 Mart yerel seçimleri öncesi ve sonrasında da bazı siyasiler için 'Yeni bir parti kuracak mı?' tartışmaları başladı. İddiaların merkezinde Türkiye'nin eski başbakanlarından Ahmet Davutoğlu yer aldı. Davutoğlu'nun seçim sonrasında uzun süren sessizliğini bozması, yeni bir partinin işareti olduğu olarak yorumlandı.

Peki Davutoğlu, AKP ile ipleri tamamen koparıp yeni parti kuracak mı? Kulislere yansıyanlara bakalım...

Davutoğlu'na yakın ekipte yer alan isimlerin gazetecilere verdiği bilgi doğrultusunda, eski başbakan yeni bir parti için aceleci davranmayacak.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre, Davutoğlu AKP içinde "demokratikleşme" tartışmasını başlatıp, hem parti tabanının nabzını ölçecek hem de parti içinde etkinliğini artırma stratejisi izleyecek.

Eski başbakana yakın bir kaynak, "Bundan sonra açıklamalarını daha sık göreceğiz. Demokratikleşme ve sisteme ilişkin konularda eleştirilerini, uyarılarını sürdüreceğini göreceğiz" değerlendirmesi yaptı.

Ahmet Davutoğlu'nun parti içinde "görünür olma" kararının bir başka nedeni olarak da AKP'de yerel seçim sonrasında bir olağanüstü kongre olasılığı gösteriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerin hemen ardından, özellikle büyükşehirlerin kaybedilmesi nedeniyle "Değişime kendimizden başlayacağız" mesajı vermişti.

Bu kapsamda olağanüstü kongreye gidilerek, Erdoğan'ın AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda değişiklik yapması olasılık dahilinde görülüyor.

Ahmet Davutoğlu'na yakın isimler, parti içinde geniş bir kesimin, cumhurbaşkanının aynı zamanda parti genel başkanı olmasının, sistemin işleyişi açısından birçok sıkıntı doğurduğu ve genel merkez ile cumhurbaşkanlığı arasında kopukluk yaşandığı görüşünde olduğunu savunuyor.

Davutoğlu da 22 Nisan'daki açıklamasında 'Cumhurbaşkanlığı ile parti genel başkanlığı görevlerinin bir arada yürütülmesinin doğurduğu sakıncalar giderilmelidir' demişti.

Eski başbakanın, olası bir olağanüstü kongre sürecini de dikkate alarak bu görüşlerini dile getirmek üzere şimdilik parti içinde mücadeleyi sürdürme kararı aldığı ifade ediliyor.

'Babacan/Gül eksenli bir hareketin içinde değil.'

Seçimlerden önce 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün desteğiyle, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması ihtimali uzun süredir kulislerde konuşuluyordu.

Babacan'ın da, Davutoğlu gibi yerel seçimlerden sonra harekete geçeceği ifade ediliyordu.

Bu konuda gazeteci Sabahattin Önkibar, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın Babacan'la sohbetini aktardı. Babacan'ın şimdilik gelişmeleri izlediğini, yeni parti konusunda da "Arkadaşlarla konuşuyoruz" dediğini ve olası bir yeni parti oluşumunda Davutoğlu ile birlikte hareket etmeyeceğini söylediğini yazdı.

Davutoğlu cephesinde de aynı şekilde, Babacan/Gül eksenli bir hareketin içinde olunmadığı belirtiliyor. Davutoğlu'na yakın isimler, Babacan'ın yeni bir parti kurmasının da zor olduğu görüşününü savunuyorlar.

Yeni parti kuruluşu için tabandan başlayarak zemin yoklayan Davutoğlu'nun ne zaman ve hangi koşullarda böyle bir adım atacağı ise net değil.

Davutoğlu'na yakın eski bir milletvekili, "Sayın Davutoğlu bu konuda bir şey açıklamadıkça, bütün yorumlar spekülatiftir. Ama ihtiyaç var ki, birilerinin gönlünden geçiyor ki, yeni parti konuşuluyor. Sayın Davutoğlu, şu anda geziyor, konferanslar veriyor, eleştirilerini oralarda dile getiriyor. Şu anda bir parti girişimi yok ama bu yarın olmayacağı anlamına gelmez" diye konuştu.

Öte yandan Davutoğlu'nun, köprüde intihar girişiminde bulunan bir vatandaşı ikna etmesi de 'kurgu' tartışmasını başlatmış ve 'yeni parti' iddialarını güçlendirmişti.

Davutoğlu'nun basın ofisinden bugün yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Davutoğlu’nun milletimiz nezdinde itibar kazanmak için herhangi bir kurguya ihtiyacı yoktur. Yaşanan bu hadiseyi sahicilik ve samimiyet adına değerlendirmeye kalkanlar Gazze’de evladı İsrail tarafından şehit edilen babaya sarılan, Myanmar’da Müslüman kardeşlerimizi Allah’ın selamı ile selamlayan, Anadolu’nun her köşesinde binlerce insanımızı bizzat kucaklayan, Urumçi’den Bosna-Hersek’e kadar yüreğine basmadığı coğrafya kalmayan Sayın Davutoğlu’nun duruşu üzerine yorum yapamazlar."

AKP Logolu Tişörtle Köprüde İntihar Girişiminde Bulunan Genci Ahmet Davutoğlu İkna Etti - onedio.com
AKP Logolu Tişörtle Köprüde İntihar Girişiminde Bulunan Genci Ahmet Davutoğlu İkna Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir