Binali Yıldırım'dan 'İstanbul'dan Daha Çok Vergi Almamız Gerekir' Sözlerine Açıklama: 'Söyleşimiz Farklı Aktarıldı'

 > 
230PAYLAŞIM

31 Mart seçimi öncesi üç büyük şehirde yarışan adayların hepsi ile konuşan Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, bugün Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın açıklamalarını köşesine taşıdı. Yıldırım'ın açıklamalarından  "İstanbul'dan daha çok vergi almamız gerekir. Daha çok vergi alındıkça ülke kalkınacak, İstanbul kalkınacak" kısmı oldukça dikkat çekti ve sosyal medyanın gündemine yerleşti. Hatta ekşi sözlük'te konuya ilişkin bir başlık açıldı. İlerleyen saatlerde Özkök'ün yazısından bu bölüm kaldırıldı ve yerine "İstanbul'un gelir payı artmalı" ifadesine yer verildi. Yıldırım'ın sosyal medya hesabından ise konuya ilişkin, 'Söyleşimiz farklı aktarıldı' açıklaması yapıldı.

Detaylara bakalım...

Cumhur İttifakı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'na aday gösterilen Binali Yıldırım, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün sorularını yanıtladı.

"Yatırımcının önüne kırmızı halı sermen gerekirse onu da sermen lazım"

Özkök'ün "İstanbul'u tekrar uluslararası planda bir Londra, bir Paris ile yarışır duruma getirmek için ne yapılabilir?" sorusuna Yıldırım şu cevabı verdi:

"Bir güzel haberim var. Yapılan bir saha araştırması, ciddi bir araştırma, şunu gösterdi. Her türlü zorluğuna, sıkıntısına rağmen İstanbul, dünyada en fazla merak edilen, en fazla görülmek istenen 5. şehir olarak gözüküyor. İstanbul'un kendisinden, tarihinden, kültüründen, coğrafyasından kaynaklanan bir özelliği var. Küresel şirketlerin dünyadaki değişik yerlerde işlerini yönetecekleri en uygun yer İstanbul'dur. Buradan 3-4 saat uçuşla 60'a yakın ülkeye ulaşıyorsunuz. Bunlar gelişmiş teknolojilere talebi yoğun olan ülkeler. Bu şirketler pekâlâ buradan yönetilebilir. Benim iddiam şu. İstanbul'u yatırım yapılacak cazip şehirler arasına sokacağım. Bunu da o insanlara sadece yemek yaparak sağlayamazsın. Yatırımcıların beklentilerini karşılamalısın. Yani yatırımcının önüne kırmızı halı sermen gerekirse onu da sermen lazım."

"Daha çok vergi alındıkça ülke kalkınacak"

Binali Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "Bunları yapabilmek için İstanbul'dan daha çok vergi almamız gerekir. Daha çok vergi alındıkça ülke kalkınacak, İstanbul kalkınacak. Yani hepsi birbiriyle zincirleme reaksiyon gibi."

Sitede yer alan röportajın 'vergi kısmı' bu şekildeydi 👇

Hürriyet'in kağıt baskısında ise haber şöyle yer almıştı 👇

Özkök'ün söyleşisinde aktarılan "İstanbul'dan daha çok vergi almamız gerekir" sözleri sosyal medyanın çok konuşulanları arasında girdi.

İlerleyen saatlerde söyleşi metnine bir 'güncelleme' yapıldı. Binali Yıldırım’ın “İstanbul’dan daha çok vergi almamız gerekir” sözü, Hürriyet’in internet sitesinden kaldırıldı.

Yıldırım'ın sosyal medya hesabından konuya ilişkin, 'Söyleşimiz farklı aktarıldı' açıklaması yapıldı.

Ve Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Yıldırım röportajı ile ilgili bir düzeltme yaptı.

Özkök’ün açıklaması şöyle:

"Binali Yıldırım’la ilgili yazımın İstanbul vergileri ile ilgili bölümü kısaltılırken sanki, İstanbullu’dan daha fazla vergi alınacakmış' gibi bir anlam çıkmış. 

Yıldırım’ın o bölümdeki sözleri şöyleydi:

İstanbul'un ekonomisini büyütüp toplanan vergiyi de büyüteceğiz

'İstanbul’un milli gelirdeki payını 242 milyar dolardan 300 milyar dolara çıkarırken, Avrupa’nın 10’uncu büyük ekonomisi olacak. 500 binden fazla istihdam doğacak, ihracat 78 milyar dolardan 125 milyar dolara çıkacak. Şehirde taksiciden küçük esnafa herkesin geliri artacak. Şehir ekonomisi büyüdükçe, gelirleri ve dolayısıyla İstanbul’da topladığımız verginin miktarı da artacak. Türkiye’de vergilerin yüzde 49’unu toplayan İstanbul, bu vergilerden yüzde 10 pay alıyor. İstanbul’un vergiden aldığı payının da artması lazım.'

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir