Bilimle Aile Bağını Tek Potada Eriten Bir Gelişme: Öğretim Görevlisi Adem Keskin, Keşfettiği İki Pire Türüne Kızlarının Adını Verdi

-

Bu yalnızca bilim dünyası için önemli bir gelişme değil, aynı zamanda muhteşem bir ebeveynlik ve gerçek bir vefa örneği...👏

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Adem Keskin, 5 yeni pire türü tespit etti.

Bu bizim için küçük, bilim dünyası için büyük bir adım elbette ama haberi asıl ilginç kılan nokta Keskin'in iki pire türüne kızlarının adını vermiş olması…

Adem Keskin, bir süredir Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki pire türlerini araştırmaktaydı. Bu araştırmanın sonucunda da iki farklı cinse ait dört yeni tür ve bir yeni alt tür pire keşfetti Keskin.

Keşfettiği bu türlerden iki tanesine kızlarının adını, bir diğerine de çalışmayı birlikte yürüttüğü Fransa Rennes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jean-Claude Beaucournu'nunkini verdi.

Yani şu an Ayşenur, Beyzanur ve Beaucournu'ya atfedilmiş "Palaeopsylla aysenurae", "Ctenophthalmus beyzanurae" ve "Palaeopsylla beaucournui" adlı üç yeni pire türümüz var.

Diğer iki pire türü ise adını Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu ile Anadolu topraklarından alıyor: "Ctenophthalmus kefelioglui" ve "Ctenophthalmus teres anatolicus".

Kene, bit ve pire gibi canlıların çeşitli hastalık etkenlerinin insanlara ve hayvanlara naklinde rol oynaması, yeni türlerin keşfinin aslında ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Anlayacağınız, Adem Keskin’in bu keşfi bilim dünyası için gerçekten önemli bir adım. Hatta "Zootaxa" ve "Journal of Medical Entomology" gibi ünlü bilim dergileri de bu gelişmeye kayıtsız kalmamış ve yeni sayılarında oldukça geniş yer vermişler.

Ayrıca yeni türlerden birine ait olan ve Keskin ve çalışma arkadaşları tarafından çekilen bir pire fotoğrafı, Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından basılan “Journal of Medical Entomology” isimli dergisinin ilgili sayına kapak fotoğrafı seçilmiş.

Tabii, biz olayın bilimsel boyutuna ağırlık verdik ama bu iki yeni pire türüne Ayşenur ve Beyzanur adının verilmesine sosyal medyadan da komik tepkiler gelmedi değil...

*

*

*

*

*

*

Biz, bu başarısından ötürü Adem Keskin'i tebrik ediyor ve kendisinin imza atacağı yeni bilimsel gelişmeleri merakla takip edeceğimizi belirterek içeriğimize burada nokta koyuyoruz. 

Peki siz olsanız, çocuğunuzun adını yeni keşfettiğiniz pirelere verir miydiniz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Bilmeyenler de aptal saptal yorum yapmış Bilime yeni bir tür kazandırmak ne kadar zor farkında değiller. Ayrıca türü bulan kişi, bulduğu türe istediği ismi verebilir. Dünyada kendi adını bulduğu türe vermiş birçok örnek var. Yani coğrafya kaderdir ile alakası yok. Ayrıca bu bilim insanını tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

lol-hiphop

iyi yapmış, başarısına da tebrikler. Yabancılar da farklı bişey yapmıyor ki? Kimi hocasının adını veriyor kimi kocasının. Bence harika isimler. Artık en sevdiğim pire türleri Beyzanuere ve Ayşenuaere <3

maca_as

Bilim dünyasında buluş "buluştur", icat "icattır". Bu çerçeveden bakılır ve buluş yapan, icat edenin istediği isim verilir. Böcek, solucan, kelebek, kara delik, aslan, kaplan, mikro organizma fark etmez ki.

baykusator

daha önce keşfedilen iki sazan türüne Recebi ve Eminea adı verilmişti..

ercy

Sesli güldüm :D

gamze209

Ben de bir biyologum ve bu durum kabul edilebilir. Ayrıca çok güzel bir davranış. Benim üniversitesideki bir hocamın adı örümceğe, birininki de keneye verildi. Etik olarak beğenilmeyen tek durum kendi keşfine kendi adını vermen. Yani bu durum kesinlikle yadırganacak ya da abes değil. Bu insanlarımızın hiç araştırmadan gömmeye çalışma çabasıdır. Yazık...

Görüş Bildir