Görüş Bildir
Haberler
Bilime Göre Ne Kadar Sıklıkla Duş Almanız Gerektiğini Açıklıyoruz!

Bilime Göre Ne Kadar Sıklıkla Duş Almanız Gerektiğini Açıklıyoruz!

Efnan Sude
10.10.2021 - 12:15

Bazı günler sadece hijyen için değil, iyi hissetmek için duş aldığımız bile oluyor. Ancak bu ne kadar doğru? Bilime göre saçımız ve cildimizin zarar görmemesi için ne kadar sık duş almamız gerekiyor? Detaylar aşağıda👇

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Cilt tipinizi belirleyin.

1. Cilt tipinizi belirleyin.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz sık sık yıkanmak iyi bir karar gibi görünebilir, ancak hiç de öyle değil. Sabunun içindeki zararlı kimyasallar cildinizi iyice kurutur ve sonrasında cildinizin iyice yağlanmasına yol açar. Eğer cilt tipiniz hassas ve kuruysa günde birden fazla kez duş almak cildinizde komplikasyonlara sebep olabilir. Çoğu dermatolog, cilt tahrişinden kaçınmak için haftada 2 ya da 3 kez duş almanızı öneriyor.

2. Saçınıza yakından bir bakın.

2. Saçınıza yakından bir bakın.

Sabahları uyandığınızda duşa girmek ve saçınızı en sevdiğiniz şampuan ile yıkamak gün boyu size iyi hissettirebilir ve saçınıza kolayca şekil vermenize de yardımcı olabilir. Ancak saçı her gün şampuanlamak, saçın görüntüsüne daha çok zarar veriyor. Özellikle kıvırcık saçlara sahipseniz. Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz saçınızı haftada 1 kez yıkamanız öneriliyor. Çünkü saçın canlı ve güzel görünmesi için kendi sebumuna ihtiyacı var. Düz saça sahipseniz, her gün yıkamanız dahi problem olmayacaktır. Çünkü düz ve ince saçların kendi sebumu daha çabuk yayılıyor.

3. Spor programınızı ayarlayın.

3. Spor programınızı ayarlayın.

Eğer her gün spora gidiyorsanız, neredeyse her gün duşa girmek isteyeceksinizdir. Spordan sonra duş almak kaslar için iyidir ve vücut sivilcelerinden sizi korur. Bu dışarıda çalışan ve işinde güçlü kimyasallar ile birlikte çalışan kişiler için de geçerlidir.

4. Mevsimlere göre duş alışkanlıklarınızı değiştirin.

4. Mevsimlere göre duş alışkanlıklarınızı değiştirin.

Hava sıcak olduğunda, terden kurtulmak için her gün duş almak, hatta bazen günde 2 kere duş almak oldukça normal bir ihtiyaçtır. Soğuk havalar ise, sizin daha az terleyeceğiniz anlamına geliyor. O yüzden bu, daha az sıklıkla duş alabilirsiniz demektir. Kış aylarında cildiniz daha gergin ve kuru hissedebilir. Sık duş almak yalnızca bunu daha da kötü olarak tetikleyecektir.

Bonus: Duşunuzu daha cilt dostu bir hale getirebilirsiniz.

Bonus: Duşunuzu daha cilt dostu bir hale getirebilirsiniz.

Ne kadar sık duş aldığınızdan bağımsız olarak, cildiniz ve sağlığınız adına birkaç duş alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. 

  • Çok sıcak su ile duş almayın. Çok sıcak suda duş almak cildinizi aydınlatan özel yağların çıkmasına sebep olabilir.

  • Parfümsüz temizleyiciler tercih edin. Belki parfüm sabunun güzel kokmasını sağlıyor olabilir, ancak kimyasallar cildiniz için zararlı.

  • Kısa duş alın. Dermatologlar duşunuzun en fazla 10 dakika uzunlukta olmasını öneriyor.

  • Sabunu her seferinde kullanmanıza gerek yok. Her duş aldığınızda tamamen sabunlamanıza gerek yok. Sabunla yıkanması gereken tek yerler; yüzünüz, koltuk altlarınız ve özel bölgelerdir. 

Siz ne sıklıkla duş alıyorsunuz? Tüm bunlara katılıyor musunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
5
4
4
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın