Görüş Bildir
Haberler
Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: 'Yerli Aşı Turkovac, Sinovac'tan Daha Etkin'

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: 'Yerli Aşı Turkovac, Sinovac'tan Daha Etkin'

Batuhan
24.12.2021 - 08:03

Yapılan çalışmalar sonucu yerli aşı Turkovac'ın etkililik ve güvenliğinin kanıtlandığını belirten Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 'Turkovac'ın ülkemizde uygulanan diğer inaktif aşı olan Sinovac'a göre daha etkin olduğu ortaya koyuldu' dedi. Yerli Kovid-19 aşısı TURKOVAC, acil kullanım onayı aldı ve seri üretimine başlandı. Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde Prof. Dr. Aykut Özdarendeli öncülüğünde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen TURKOVAC'ın gelecek hafta itibariyle yaygın kullanımına başlanacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

TURKOVAC'ın tıpkı Sinovac gibi inaktive virüs aşısı olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 'Şu anda elimizdeki veriler TURKOVAC aşısının güvenlik ve etkililik yönünden oldukça etkin olduğunu hatta ülkemizde uygulanan diğer inaktive aşı Sinovac'a göre daha etkin olduğunu ortaya koymuş durumda.Özellikle bizim aşılardan beklentimiz ağır hastalığı ve ölümü önlemesi. Bu yönüyle de TURKOVAC olmuş grupta ağır hastalık ve ölüm vakasıyla da karşılaşılmaması oldukça sevindirici bir gelişme' şeklinde konuştu.

"Çocuklara da uygulanabilir"

"Çocuklara da uygulanabilir"

Yapılacak klinik çalışmalar sonucu yerli aşının çocuklara da uygulanıp uygulanamayacağının belirleneceğine dikkat çeken Kayıpmaz, 'Şu anda uygulanan acil kullanım onayı 18 yaş ve üstü bireylerin katıldığı klinik çalışmaların neticesinde elde edildi. Ama bununla ilgili 12-18 yaş arasının veya 5-11 yaş arasının dâhil edildiği çalışmalar yapılıp ona dair veriler elde edildiğinde bu sorunun yanıtını verebiliriz.

Bu çalışma Dünya Sağlık Örgütü'nün tanıdığı çalışmalardan biriydi. DSÖ tarafından da acil kullanım onayı aldığında yurtdışına çıkarken eğer varılacak ülke inaktif aşıyı ve bizim TURKOVAC aşımızı kabul ediyorsa bu anlamda bir sorun olmayacak. Bu ilerleyen günlerde gündeme gelecek konu başlıklarından biri' ifadelerini kullandı.

"Karma açık uygulamalarında başarı açık"

"Karma açık uygulamalarında başarı açık"

Karma aşı uygulamalarının şu anda başarılı sonuç verdiğini dile getiren Kayıpmaz, şunları söyledi: 'Şu ana kadar hiç aşı olmamış ve yerli aşıyı bekleyen bir kesim vardı onlar için primer aşılama şeklinde uygulanabilecek bir aşı.

Ama sadece bu değil, 2 doz Sinovac olmuş kişilere 3'üncü doz hatırlatma aşısı şeklinde de uygulanabilir. Bunun dışında şu anda çalışmaları başlayacak olan 2 doz mRNA aşısının ardından hatırlatma dozu olarak TURKOVAC uygulanabilir mi sorusuna cevap vermek amacıyla da yakın zamanda bir klinik çalışma yapılacak. Burada da primer aşılamada da konumlandırılabilir.'

Klinik çalışmalarda 2. doz uygulandı

Klinik çalışmalarda 2. doz uygulandı

Şu ana kadarki klinik çalışmalarda yerli aşı TURKOVAC'ın 2 doz uygulandığını söyleyen Kayıpmaz, şöyle devam etti: 'Ama bunun dışında inaktif aşılarda 0-1-4 programının uygulanması da gündeme gelebilir. İlk aşının yapıldığı zaman 0'ıncı doz, 1'inci ayda yapılacak 2'inci doz ve 3 ay kadar geçtikten sonra 4'üncü ay doz uygulanması gibi bir çalışma ilerleyen dönemlerde gündeme gelebilir.

Ama şu ana kadarki çalışmalar ilk iki dozun uygulandığı çalışmalardı. Bir de tabi hatırlatma dozu olarak uygulanmış bir çalışma vardı. O çalışma Sinovac aşısına göre daha etkin bir biçimde Turkovac'ın da hatırlatma dozunda 4 kat kadar bir etkinliğe sahip olduğunu ortaya koydu.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
7
3
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Er Ol

hatta oyle bir asi ki aileden 1 kisi olunca tum aileyi koruyor.

Hamza

Reis nane limon bile sinovatan etkili yapma

İronici

Mutlaka