Görüş Bildir
Haberler
Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bakan Koca’dan Yüz Yüze Eğitim ve Tedbir Açıklaması

Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bakan Koca’dan Yüz Yüze Eğitim ve Tedbir Açıklaması

Ulaş
15.09.2021 - 22:39

Türkiye'de de görülen 'Mu varyantı', yüz yüze eğitim ve yerli korona aşısının da ele alındığı Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu. 'Yüz yüze eğitim önceliğimizdir' diyen Koca, okullarda yapılacak olan testlerin detaylarını paylaştı. Artan vakalar sonrası halka tedbir çağrısında da bulunan Koca, aşılamayla ilgili de 'Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle toplandı. Kritik toplantının ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

'Bilim Kurulumuz aşı programımızın seyrini ve okullarla birlikte artan hareketliliğin salgının seyrine etkisini değerlendirmek üzere bir araya geldi. Okullarımızda yüz yüze eğitimin ilk haftasını yeni okul koşullarına uyum ile geçirdik. Aldığımız tedbirler ve olası olumsuz olayların yönetimi ile ilgili algoritmalar konusundaki hazırlıklarımız uyum haftasını büyük sorunlarla karşılaşmadan yönetmemizde etkili oldu. Okullarımızın yüz yüze eğitime açık kalmasının en büyük önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Bunu temin etmek için planladığımız pilot taramalar ile ilgili somut bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim.'

Testlerin detayları paylaşıldı...

Testlerin detayları paylaşıldı...

'Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır.

En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir.'

'Yeni haritayı pazartesi günü paylaşacağız.'

'Yeni haritayı pazartesi günü paylaşacağız.'

'Bilim Kurulumuzun bir diğer gündem maddesi ise aşı programımızın seyri oldu. Aşı programımız plana uygun ve başarıyla sürmektedir. 1. Doz aşılamada yüksek bir oranda ve kısa sürede aşılama ile önemli bir kazanım elde ettik.

Şimdi sıra aşılarımızı tamamlamaya ve ikinci doz aşıları olmaya geldi. Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin 1. Doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız.

Son günlerde kayıplarımızın sayısının yüksek olmasının aşı etkililiği ile ilişkilendirildiğine şahit oluyoruz. Vaka ve kayıplarımız içindeki aşısız oran çok yüksektir. Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virüsün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
26
7
4
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Temuçin

Boşuna kasıyosunuz. Bir iki ay sonra zikke zikke kapatacaksınız..

madongseok

yahu daha haftası olmadan 198 okul kapatılmış nedir bu ısrar anlayamıyorum yani olan üniversitelilere olacak yine

Emre Akdağ

Testmis falan bunları geçin okullar açık olduğu sürece virüs yayılacak