Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bildiğiniz Her Şeyi Unutun! Kadınların Yaşadığı 'Fışkırtma' Hakkındaki Şehir Efsaneleri

-

Bilim camiası kadınların gizemli fenomeni hakkında bilgiler verdi. Biz de BuzzFeed'den derledik. Pekii, bildiğimiz ne doğru, ne yanlış?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/karlaagis/squir...

1. "Fışkırtma yalnızca pornolarda yaşanır."

YANLIŞ

Fışkırtma gerçek bir seks fenomeni. 1904 yılında, Havelock Ellis adında bir psikolog, kadın ejakülatının erkek menisiyle aynı olduğunu iddia etti. 1984 yılında yapılan bir çalışma ise, kadın ejakülatının, erkek menisinin ve fışkırtma sıvısının 3 farklı şey olduğunu kanıtladı.

2. "Erkeklerin boşalmasıyla neredeyse aynı şey."

YANLIŞ

Başlangıç olarak, bir erkeğin boşalması spermlerin vücuttan çıkarılması demektir. Fışkırtma sırasında oluşan sıvı tamamıyla farklı. 2015 yılında Journal of Sexual Medicine'de yayımlanan bir araştırmaya göre, fışkırtma sıvısı çoğunlukla idrardan oluşuyor. Araştırmacılardan Dr. Samuel Salama, ultrason ile kontrol ettiklerinde, her fışkırtma sonrası mesanenin boşaldığını gözlemlediklerini söyledi.

3. "Fışkırtma, kadının boşalmasıyla aynı şey değil."

DOĞRU

Bu konuda bir sonuca ulaşmaları uzun süre alsa da bilim camiası ikisinin farklı şeyler olduğunu onayladı. Wanting to Want'ın yazarı Dr. Madeleine Castellanos, ikisi arasındaki en büyük farkın sıvı kıvamı olduğunu söylüyor. Fışkırtma sırasında salınan sıvı üretradan geliyor, bunun yanı sıra boşalma sırasında gelen sıvı akışkan bir kıvama sahip değil, daha çok salyaya benziyor ve direkt vajinadan geliyor.

4. "Fışkırtma yaşanması için öncelikle cinsel birleşme gerekiyor."

YANLIŞ

Nature Reviews Urology'de yayımlanan bir araştırma, fışkırtmanın klitoretrovajinal kompleksle ilişkili olduğunu, birleşme gerçekleşmeden de yaşanabileceğini öneriyor. Eğer mesaneye ve vajinaya baskı yapılıyorsa ve bu cinsel uyarılma içinse fışkırtma yaşanması daha olası. Bu birleşme ile ya da tahrik edici dış etkilerle (parmaklar, oyuncaklar ve ağız gibi) olabilir.

5. "Fışkırtmak için orgazm yaşamanız gerekir."

YANLIŞ

Fışkırtma orgazmdan bağımsız yaşanabilir. İstemsiz uyarılma sonucu olabilir ve Dr. Salama'ya göre bu fenomeni deneyimleyen kadınların diğerlerinden farklı bir anatomik yatkınlığı yok.

6. "Kadınlar, fışkırtma yaşayıp yaşamayacaklarını ya da ne zaman yaşayacaklarını kontrol edemezler."

DOĞRU
Yukarıda belirttiğimiz gibi, fışkırtma tamamıyla istemsiz gerçekleşiyor. Evet, vajinayı her yönden uyarmayı deneyebilirsiniz ancak bu illa ki fışkırtacağınız anlamına gelmiyor. En ünlü yetişkin film oyuncularından biri olan Cytherea bile vücudunun tam kontrolüne sahip olmadığını söylüyor.

7. "Fışkırtma için hazırlıklı olamazsın. Olacaksa olur."

YANLIŞ

Cytherea ile yapılan aynı röportajda, şiddetli fışkırtma yaşayabilmek için milkshake gibi bolca protein ve elektrolit içeren içecekler tükettiğini belirtti. Bir iki gün cinsel ilişkiden kesinlikle kaçınıyormuş.

8. "Fışkırtma bir bakıma çişini kaçırma."

YANLIŞ

Ne kadar kadınların uyarılma ve birleşme sonucu farklı sıvılar ürettiği belirtilse de, bu durum çiftleşme sırasında çiş kaçırma durumuyla aynı değil. Patolojik bir rahatsızlık olan durum, üretradaki düzensizliklerden ve hiperaktif mesaneden kaynaklanıyor, ilaçla tedavi edilmesi gerekiyor.

9. "Aynı anda boşalıp fışkırtma yaşayabilirsin."

DOĞRU

Dr. Salama tarafından yürütülen çalışmaya göre, kadınlar aynı anda boşalıp fışkırtma yaşayabilirler. Bu, fışkırtma sonrası çıkan sıvıda prostatik sıvının varlığını açıklıyor.

10. "Her kadın fışkırtma yaşayabilir."

BİLİNMİYOR

1994'te yapılan bir çalışmada, kadınların yalnızca %6'sının bu fenomeni yaşadığı ortaya çıktı. Öte yandan, %60'ı, daha önce boşalma deneyimi yaşadığını belirtti. Cytherea'ya göre farkında olmadan bile fışkırtma yaşamış olabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turkiyede-bir-kadin

Şu yazıyı ahlak seviyesi ile ilişkilendirenin akıl seviyesini merak ediyorum doğrusu. Birincisi herkesin dediği gibi ilgini çekmiyorsa okumazsın olur biter ve ikincisi de ben defalarca yaşadığım bu deneyimin ne olduğunu araştırırken sevgili onedionun merak ettiğim soruları benim yerime önceden araştırıp cevap vermesinden çok memnuniyet duydum açıkçası. Ve eminim benim gibi bir çok kadın da vardır bu yazıyı okuduğuna memnun olan. Teşekkürler onedio :)

mr.karo

İyice suyunu çıkardınız.

pazz

Bu sitenin ahlak seviyesi iyice düştü. Şöyle adamları editör yapıyorsunuz. Bu gun efendime söylim Mardin de Siirt te şehitlerimiz var sizin konuştugunuz şeylere bakın amk.

anthony-mcbride

e okuma sende

agis-aydin-goksuna

siktir git o zaman ne işin var amk burada

Gizli Kullanıcı

sevişelim mi sevişelim fışş fışş

ozgur-esra

Erkeklerin buna yoğun ilgisi neden yahu?

kedi-kodo

örneğin, bir erkek aslan bir dişi aslanın vajinasının yerini bilmeseydi onunla çiftleşemezdi. bundan ötürü, tüm canlılar, karşı cinsini daha iyi tanımaya göre evrilmiştir. bugün modern dünyada çoğu detay absürt gelse de, her şey bu içgüdüye dayanır. kadınların da ilgisi var aynı konularda erkeklere karşı.

Gizli Kullanıcı

aynen voko

ozgur-esra

bu şekilde daha çok tatmin ettiğini düşündüğünden mi bu merak,istek ?

Başlıklar

BilimCinsellikkadınlarorgazm
Görüş Bildir