Beyrut'ta IŞİD Saldırısı: 43 Ölü, 240 Yaralı

 > -

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen çifte intihar saldırısında en az 43 kişi hayatını kaybetti, 240 kişi yaralandı. IŞİD'in üstlendiği saldırıda ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

AFP'nin haberine göre, saldırılar Lübnan Hizbullahı'nın kalesi konumundaki bir bölgede gerçekleşti.

Saldırının gerçekleştiği bölgeden ilk görüntüler

Saldırının gerçekleştiği bölgeden ilk görüntüler
Saldırının gerçekleştiği bölgeden ilk görüntüler

Görgü tanıkları bir alışveriş merkezi yakınlarında yolda yürüyen iki kişinin üzerlerindeki patlayıcılarla saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

Ölü sayısı 41'e ulaştı, 200'den fazla yaralı var

Patlamalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 43'e ulaştı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Lübnan Sağlık Bakanı Wael Ebu Faour, saldırılar sonucu 240 kişinin yaralandığını açıkladı. Faour, yaralılardan bazılarının durumlarının ağır olduğunu söyledi.

Hizbullah'ın etkin olduğu bölgelerden

Beyrut’un güneyi, Şii nüfusun ağırlık olarak yaşadığı mahallelerden oluşuyor ve Hizbullah’ın merkezi olma işlevini taşıyor.

Hizbullah’ın, Suriye’deki Beşar Esad yönetimine aktif desteği; partinin kendisini ve Lübnan’ın Şii nüfusunu daha önce de saldırıların hedefi haline getirmişti.

Ülke genelinde Hizbullah’ın etkin olduğu bölgelere yönelik intihar saldırıları sıkça yaşanmasına karşın, Beyrut’un bu bölgesine yönelik bir intihar saldırısı en son Haziran 2014’te yaşanmıştı.

IŞİD saldırıyı Twitter'dan üstlendi

IŞİD saldırıyı Twitter'dan üstlendi
IŞİD saldırıyı Twitter'dan üstlendi

Terör örgütü IŞİD'in destekçilerinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, IŞİD üyelerinin önce patlayıcı yüklü bir bisikleti havaya uçurdukları, daha sonra da bir intihar eylemcisinin toplanan kalabalığın ortasında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiği belirtildi.

İddia henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmasa da, IŞİD'in daha önce de saldırılarını bu şekilde üstlendiği biliniyor.

Ulusal yas ilan edildi

Patlamaların olduğu sırada bir yıldır toplanamayan Lübnan Parlamentosu ise seçim yasası ve ülkenin Dünya Bankası'ndaki kredileriyle ilgili kanun tasarılarını görüşüyordu.

Patlamaların ardından parlamentoda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Meclis Başkanı Nebih Berri, oturumun cuma gününe ertelediğini duyurarak görüşmeleri sonlandırdı.

Lübnan Başbakanı Tammam Selam'ın da ülkede Cuma günü ulusal yas ilan ettiği bildirildi.

BBC TürkçeSputnik NewsAFP ve Reuters | Fotoğraflar: Twitter

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir