Görüş Bildir
Haberler
Beyrut'ta Asker Sokağa İndi: Ölü ve Yaralılar Var

Beyrut'ta Asker Sokağa İndi: Ölü ve Yaralılar Var

Lübnan Temyiz Mahkemesi, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar'ı 'görevden alma' talebini ikinci kez reddetti. Kararın protesto edildiği gösteriler nedeniyle Beyrut sokakları karıştı, en az 3 kişi öldü.

Temyiz Mahkemesi liman patlamasını soruşturan Bitar'ın görevden alınması talebiyle 12 Ekim'de yapılan başvuruyu karara bağladı.

Bitar'ın görevden alınması talebinin Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildiği; Mahkemenin, 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten hakim Bitar'ı görevden alma yetkisine sahip olmadığı aktarıldı.

Başkentte 3 ölü, 20 yaralı var

Başkentte 3 ölü, 20 yaralı var

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçileri, hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

Göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden ateş açıldı. Olaylarda ölenlerin sayısı 3’e, yaralananların sayısı ise 20’ye ulaştı.

Askerler, olayları yatıştırmak üzere devriyeye çıktı. Lübnan ordusu sivillerden Beyrut'ta çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını istedi, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

Başbakan Mikati'den sükunet çağrısı

Başbakan Mikati'den sükunet çağrısı

Başbakan Necib Mikati, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Beyrut'ta herkesi sükunete çağırarak 'Sebep ne olursa olsun fitnenin peşinden gidilmemesine davet ediyorum.' ifadelerini kullandı

Bölgede kontrolü sağlamaya çalışan Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişim kurduğunu kaydetti.

Beyrut Limanı'ndaki patlama

Beyrut Limanı'ndaki patlama

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos 2020'de patlayıcı maddelerin bulunduğu bir depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü bir patlama meydana gelmişti.

Patlamada 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı, 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı.

TRT Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın