Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beynin Daha Çok Dişi mi, Erkek mi?

 > 
52bPAYLAŞIM

Beynin cinsiyeti aslında biyolojik cinsiyetten farklı bir oluşum sürecine sahiptir. Birisini tamamen hormonlar belirlerken, diğerini daha çok yaşantılarla hormonların bileşkesinde oluşuyor. 

Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Simon Baron-Cohen'ın iddiasına göre iki tür beyin vardır: Diğer insanların nasıl düşündüğü ve hissettiği ile benzer hissedebilen, düşünebilen empatikler (dişi) ile sistemleri analiz etmekle parçalarına ayırmakla ilgilenenler (erkek). 

Peki senin beyninde hangisi daha baskın? Öğrenmenin yolu: Bu test!

1. Ne sıklıkta maziyi hatırlayıp, geçmişte yaptığın hataları düşünüyorsun?

Yılda birkaç kez
O an ne yaşadığıma göre değişir
Çok sık
Neredeyse hiç
Nadir
Diğer

2. Çok basamaklı sayıları kafandan toplayabilir misin?

Evet
Hayır

3. Senin için uzun süre boş boş oturmak zor mudur?

Hayır
Evet
Duruma göre değişir

4. Yılda ortalama kaç kitap okursun?

7-10
Çok okumam
4-6
10'dan fazla
1-3

5. Ne tür filmlerden hoşlanırsın?

Belgesel
Korku
Bilim Kurgu, Fantezi
Romantik
Komedi
Gerilim
Aksiyon
Başka bir tür

6. Peki sen lider ruhlu musun?

Tabii ki!
Değilim galiba ya.

7. Çocuğun olsun istiyor musun?

Zaten var
Hayır
Evet

8. Hangisi senin için daha önemli?

Çevremden destek almak
Tamamen bağımsız olmak

9. iPhone mu Android mi?

Android
iPhone
İkisi de değil

10. Eğer başarılı bir kariyere sahip olmak ve mükemmel bir aile kurmak arasında seçim yapmak zorunda olsaydın hangisini seçerdin?

Başarılı bir kariyer
Mükemmel bir aile

11. Hangi eti tercih edersin?

Tavuk
Dana
Balık
Hiçbiri

12. İnsanlarla iletişim halinde olmayı sever misin?

Bazen
Pek değil
Evet, insanları severim
Galiba

13. Açık havada mı yoksa kapalı alanda mı vakit geçirmeyi seversin?

Kapalı alan
Açık hava

14. Peki denizde mi yüzmeyi seversin yoksa havuzda mı?

Deniz
İkisi de!
Havuz
Hiçbiri

15. Son soru çok ama çok önemli: Gerçek aşka inanır mısın?

Hayır inanmam
İnanırım
Gerçekten bilmiyorum

%25 Dişi, %75 Erkek!

Senin beyninde erkek tarafı daha baskın. Ancak yine de bir kısmı dişi olarak kendini muhafaza etmiş. Öncelikle şunu demek gerekir ki, hayat senin için hiçbir zaman kolay olmadı (şarkıda dediği gibi "Hayat sana oyun oynuyor olabilir). Yani hayal kırıklıkları, yenilgiler, mücadeleler sana uzak kavramlar değil; fakat tüm bu kalp kırıklıklarına rağmen, içinde hep bir umut oldu. Bu yüzden sana bir nevi başlangıçların insanı demek yerinde olur. Son olarak, beyninin bilime karşı bariz bir yeteneğinin olduğunu da söylemek gerek; analitik ve çözümlemeci birisin çünkü: Tam bir bilim insanı mayası yani!

%80 Dişi, %20 Erkek!

Senin beyninin çoğu dişi, ancak bir yerlerinde küçük de olsa bir erkek yatıyor. Beyninin %80'inin kadın olması demek, senin bir alışveriş-makyaj-kıyafet manyağı olduğun anlamına gelmiyor asla, bir kalem geçelim o zırva klişeleri. Bunun anlamı aslında, senin bu dünyada nereye ait olduğunu çok iyi bildiğin, kendini ve potansiyelini çok iyi tanımlayabildiğin anlamına gelir. Senin yaratıcı, sezgisel, pozitif ve imgesel bir beynin var. Soyut kavramları çok iyi algılayabiliyorsun bir yandan da. Son olarak, miskin miskin oturmak yerine, yerinden kalkıp YAPMAK tam sana göre!

%10 Dişi, %90 Erkek!

Senin beynin çoğunlukla erkek, ancak çok küçük bir tarafı dişi. Seni bir kelimeyle tanımlayacak olsak, bu kuşkusuz hırslı olurdu. Senin bu hayatta hangi yoldan gideceğine dair kafanda en ufacık bir bulanıklık yok. Çok netsin, amacın belli, karakterin oturmuş. Ayrıca dominant-baskın-alfa bir kişiliksin. Bir ortamda olduğunda diğerleri senin ağırlığından neredeyse eziliyor. Rekabetçi bir yapının olduğunu da söylemek gerek. Üzerinde baskı ve sorumluluk varsa daha çok başarılı oluyorsun. Enteresansın vesselam :)

%50 Dişi, %50 Erkek!

Senin istikrarlı, sağlam ve dengeli bir beynin var. Aynen öyle de, senin bu hayattaki tüm eylemlerinde bir denge gözlemlemek mümkün. Ölçülüsün ve dengesizliğe asla gelemiyorsun; çünkü bozuk saat bile günde 2 defa doğruyu gösterirken, ayarsız saat hiçbir zaman göstermez. Konuşmadan ve yapmadan önceyse iki defa düşünürsün; ancak bu özelliğinin hayatına yön vermesine de izin vermezsin. Planlısın; ancak bunun yanında doğaçlamaya da inanırsın. İdeal insansın kısaca, okullarda ders olarak okutulmalısın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arda-karakaya3

ben yüzde 10 kız yüzde 50 erkek yahu ben erkek değilim kızım ben yuuuuu

nehir-nur-bircan

yüzde 80 dişi yüzde 20 erkek

sehernaz-guvendi

%50 Dişi, %50 Erkek!

bahar-karagozoglu

75 erkek 25 dişi

erkan-ekan

saçma %50%50

Görüş Bildir