Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beş İyi Roma İmparatorundan Biri Olan Marcus Aurelius'dan Hayatınıza Yön Verecek Tavsiyeler

0PAYLAŞIM

Marcus Aurelius, "Beş İyi İmparator" adı verilen Roma imparatorlarının sonuncusudur. Pax Romana yani Roma Barışı o öldükten sonra son bulmuştur. Bir düşünür, filozof, iyi bir komutan ve devlet adamı olan Marcus Aurelius'un "Kendime Düşünceler" adlı kitabından hayatınıza yön verecek tavsiyeleri derledik.

1. Yazgına düşen şeyi, şu an istemediğin ya da gelecekte gerçekleşmesinden güvensizlik duyacağın şeyi bir kenara bırak.

2. Yaşamının son günüymüş gibi işlerinde amaçsızlıktan, inandığın düşünceden, heyecanla dönmekten, riyakârlıktan, kendini beğenmişlikten ve paylaşılmış şeylere karşı duyduğun hoşnutsuzluktan kurtulursan her işini gayretle yerine getireceksin.

3. Üç bin yıl ya da bunun binlerce katı fazlasını yaşayacak olsan da hiç kimsenin halihazırda sürdürdüğü hayattan başka bir hayatı kaybetmediğini ve kaybetmekte olduğu hayattan başka bir hayat yaşamadığını unutma.

4. Bir adamın kendi başına dik durması gerekir, dik tutulması değil.

Kesinlikle gerçekleştirmek istediğin şeyler için hızlan, boş umutları defet, eğer kendine ilgiliysen; hâlâ mümkünken kendi yardımına kendin koş.

5. Eğer inzivaya çekilme isteği duyuyorsan; gayet mümkün ve basittir bu.

İnsan dilediği zaman kendi içinde inzivaya çekilebilir. Üstelik insan inzivaya çekilmek için kendi içinden, kendi ruhundan daha huzurlu ve daha sakin hiçbir yer bulamaz.

6. İki nedenden dolayı başına gelenlere katlanman gerekir:

İlki, başına gelenler senin başına gelmiştir. Senin için sana uygun olarak düzenlenmiş, en başından beri yazgınla ve ilk nedenlerle birlikte örülmüştür. İkincisi ise, her bireyin başına gelenler kendi refahına olduğu kadar evrenin refahına da hizmet eder.

7. Neyi sık sık düşünüyorsan aklın da ona benzer bir şey olacaktır. Çünkü; ruhu dolduran düşüncelerdir.

8. Eğer biri benim düşündüklerimin veya yaptıklarımın doğru olmadığını ispatlarıyla ortaya koyarsa; onları düzeltir ve o kişiye minnettar olurum.

Çünkü; hakikati arıyorum ben ve kendini kandırmada, cehalette ısrar edenler haricinde, hakikatten hiç kimse zarar görmez.

9. Olmayan şeyleri varmış gibi düşünme!

Elinin altındakilerden birini tercih et ve eğer onlar da olmasaydı onları nasıl arayacağını düşün. Yine de seni memnun eden elindeki şeylere kendini fazla kaptırma; onlara fazla değer verirsen elinden kayıp gittiklerinde üzülürsün.

10. İnsanlar birbirleri için yaratılmıştır. Ya eğit onları ya da onlara katlan.

11. İyi, mütevazı, dürüst, ihtiyatlı, ılımlı ve yüce gibi sıfatlar edindiysen bunlara sahip çık ve asla yeni bir isimle çağrılma.

12. Ya alıştığın yerde yaşarsın ya kendi isteğinle alıştığın yerin dışına çıkarsın ya da ölürsün ve hizmetin tamamlanır.

Bunlardan başka seçenek yok. Bu yüzden cesur ol.

13. Başka birisinin her eyleminde kendine şunu sor: "Bu adamın amacı ne?".

Fakat ilkin kendinden başla ve önce kendini incele.

14. İnsanlara öfkelenmemek kadar onlara dalkavukluk etmemeye de özen göster.

Çünkü; her ikisi de toplumsal çıkara aykırıdır ve zarar verir. Öfkelendiğinde bunun erkekçe bir şey olmadığını, sevecenlik ve kibarlık gibi özelliklerin insana ve haliyle bir erkeğe daha çok yakıştığını düşün.

15. Kötülerin hata yapmamalarını ummak deliliktir.

Çünkü; bu imkansızı istemektir. Fakat; başkalarına kötülük yapmalarına razı olmakla sana yapmamalarını ummak da zalimliktir ve bir tirana yaraşır ancak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir