Berlin'de Binlerce Kişi Koronavirüs Önlemlerine Karşı Yürüdü

 > 
143PAYLAŞIM

Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce kişi hükümetin korona tedbirlerini protesto için bir araya geldi. Maske ve sosyal mesafe gibi kurallara aldırış etmeyen göstericilerin başını aşırı sağ grupların çektiği belirtildi.

DW Türkçe'nin verdiği bilgiye göre protestocular, ağırlıklı olarak aşırı sağcı gruplar, aşı karşıtları ve komplo teorilerine inanan ve savunanlardan oluştu.

Koronavirüs tedbirlerin eleştirildiği döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Sağlık Bakanı Jens Spahn aleyhine sloganlar attı.

Alman polisine göre gösteriye 17 bin kişi katıldı.

Göstericilerden bazılarında Nazi rejiminin sembolü gamalı haç dövmeleri görülürken, bazılarının da Yahudi düşmanı söylemlerin olduğu tişörtler giydiği ve Yahudi Soykırımı'nı hafife alan ifadelerin olduğu dövizler taşıdığı görüldü.

🎥 Uyarılara rağmen maske takmayan, sosyal mesafe kurallarına uymayan göstericilerin eylemi erken sonlandırıldı.

Almanya'da, federal hükümetin sıkı tedbirler aldığı Mart ayı sonundan bu yana Berlin ve Stuttgart başta olmak üzere, pek çok kentte koronavirüs tedbirlerine karşı gösteriler yapılıyor.

Uzmanlar, katılımcıların sosyal ve siyasal yapısı kentten kente değişiklik gösterse de, protestolara aşırı sağcıların, demokrasi karşıtlarının, muhafazakarların, aşı karşıtlarının, sağ popülistlerin, ezoteriklerin, Yahudi karşıtlarının, antikapitalistlerin ve koronavirüs tedbirlerine karşı çıkan sade vatandaşların katıldığını söylüyor. 

Sosyal medyada organize olan bu grupların en göze çarpan ortak özelliği ise komplo teorilerine inanıyor olmaları.

Almanya'da an itibarıyla vaka sayısı 211 bini aşmış durumda. Can kaybı ise 9 bin 200'ün üzerinde.

AA ve DW Türkçe

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir