Berlin'de 12 Kişinin Öldüğü TIR Saldırısını IŞİD Üstlendi

 > -

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir TIR'ın Noel pazarına girmesi sonrası ölü sayısının 12'ye yükseldiği açıklandı. Soruşturmayı Federal Başsavcılık üstlendi. İçişleri Bakanı Maizire, "Şu anda 'saldırı'yı ağzıma almak istemiyorum" demiş ve ilk bulguların terör şüphesine işaret ettiğini açıklamıştı. Bakanlık, bugün saldırıyı 'terör saldırısı' olarak niteledi. Olayla ilgili gözaltına alınan Pakistan uyruklu şüphelinin yanlış kişi olabileceği açıklandı ve şüpheli daha sonra serbest bırakıldı. Polis kaynakları "asıl failin silahlı bir şekilde serbest dolaştığını ve yeni zararlara yol açabileceğini" belirtti.

Öte yandan saldırıyı IŞİD'in üstlendiği belirtildi.

Türkiye saatiyle dün akşam 22:14'te Almanya’nın başkenti Berlin’in turistik merkezlerinden Kurfuerstendamm’daki Noel pazarına giren çelik direk yüklü TIR, pazarın en yoğun olduğu saatlerde kalabalığın içine doğru girdi ve 12 kişinin ölümüne, 48 kişinin ise yaralanmasına yol açtı.

İçişleri Bakanlığı 'Terör saldırısı' dedi

TIR'ı kalabalığın üzerine doğru süren şüphelinin, olayın ardından yaya olarak kaçmaya çalıştığı bildirildi.

Bir görgü tanığının şüpheliyi iki kilometre boyunca takip edip polisi aradığı ve zanlının bu şekilde yakalandığı ifade edildi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, saldırıyı 'terör saldırısı' olarak niteledi.

"Gerçek fail firari ve silahlı"

TIR'ı sürenin 'Afganistan ya da Pakistan kökenli bir mülteci' olduğu yönünde iddialar vardı.

Alman radyo kanalı RBB-Inforadio, Almanya'nın başkenti Berlin'de dün gece tırla Noel için kurulan bir pazar alanına dalan ve 12 kişinin ölümüne, 48 kişinin de yaralanmasına yol açan kişinin 23 yaşındaki Pakistanlı sığınmacı Naved B. olduğunu öne sürdü. 

Naved B.'nin geçen yıl Almanya'ya gittiği, 31 Aralık 2015'te Bavyera'da sığınmacı kayıt merkezinde kayıt olduğu ve sığınmacı merkezine dönüştürülen Flughafen Tempelhof'ta yaşadığı iddia edildi.

"Şüpheli Pakistanlı masum olabilir"

Berlin polis şefi, olayla ilgili tutuklanan Pakistanlı uyruklu kişinin tırı kullanan kişi olup olmadığının henüz belirsiz olduğunu söyledi.

Die Welt gazetesi de polis kaynaklarının "gerçek failin silahlı bir şekilde serbest dolaştığını ve yeni zararlara yol açabileceğini" söylediğini yazdı

Pakistanlı şüphelinin serbest bırakıldığı belirtildi

Saldırıyı IŞİD üstlendi

Terör örgütünün ‘haber ajansı’ olarak bilinen Amaq’ta yer alan açıklamada saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi. 

Açıklamada, “Berlin’de gerçekleştirilen operasyonu düzenleyen kişi İslam Devleti’nin bir askeridir ve koalisyon ülkelerinin vatandaşlarını hedef alma çağrısı üzerine harekete geçmiştir” dendi.

Berlin polisi, olayın ardından Twitter'dan yaptığı açıklamada TIR'ın pazar alanında insanların üstüne kasten sürülmüş olduğuna inandıklarını aktarmıştı

TIR'ın şoförü olduğu düşünülen kişinin gözaltına alındığı, TIR'da yanında oturan kişinin ise öldüğü belirtilmişti.

TIR'ın asıl şöförü olduğu düşünülen bu kişinin araçla birlikte kaçırıldığı üzerinde duruluyordu.

Berlin polisi yaptığı açıklamada kamyonun Polonya'da bir inşaat alanından çalındığına dair ipuçlarını incelediğini belirtti.

TIR'ın sahibi Polonyalı taşımacılık şirketi, Polonya vatandaşı olan TIR şoförüyle gündüz saatlerinden beri iletişim kuramadığını açıkladı.

Breitscheidplatz'daki Noel pazarı, Batı Berlin'deki başlıca alışveriş caddesi Kurfuerstendamm yakınlarında.

İngiliz vatandaşı görgü tanığı Mike Fox da Associated Press'e, TIR'dan üç metreyle kurtulduğunu söyledi ve "Kesinlikle kasti bir saldırıydı" dedi.

Merkel ve bakanlar olay yerinden yaşamını yitirenleri andı

Bölgeden gelen ilk fotoğraflar

AJT, Reuters, BBCve DW

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelBavyeraIŞİDİngilterePolisTerörTwitterolay
Görüş Bildir