Berfin Şikayetinden Vazgeçti: Peki Asitli Saldırgana Ne Olacak? Hukukçular Ne Diyor?

 > 
12PAYLAŞIM

İskenderun'da eski erkek arkadaşı tarafından asitli saldırıya uğrayan Berfin Özek, herkesi şaşırtan bir kararla şikayetinden vazgeçtiğini ve saldırganla evlenmek istediğini açıkladı. Özek dava sürecinde kendisine destek veren avukatlarını da azletti. Peki Özek'in şikayetinden vazgeçmesi, 13 yıl hapis cezasına çarptırılan saldırganı nasıl etkileyecek? Hukukçuların konuyla ilgili ne diyor?

Fotoğraf: Sedat Suna / EPA

Bugüne kadar ne yaşandı?

Berfin Özek, geçen yıl Ocak ayında 19 yaşındayken İskenderun'da evine yürüyerek dönerken eski erkek arkadaşının asitli saldırısına uğradı. Sülfürik asit olduğu düşünülen sıvı yüzünün bir kısmının erimesine neden oldu, sağ gözünü de kaybetti.

Saldırının ardından tutuklanan Casim Ozan Çeltik hakkında 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan iddianame hazırlandı.

7 Ocak'ta görülen duruşmada mahkeme heyeti sanık Çeltik'e "kasten yaralama" suçundan 12 yıl, "yanıcı madde temin etmek” suçundan 18 ay olmak üzere toplam 13 yıl 6 hapis cezası verdi. 

2 Şubat'ta mahkeme heyetinin açıkladığı gerekçeli kararda "Kasten öldürme saiki ile hareket ettiğine yönelik somut bir delile ulaşılamadığı" vurgulandı. Berfin Özek'in Avukatı Mehtap Sert de karara karşı itirazda bulundu

Berfin Özek daha önce ne demişti?

Geçen yıl Mayıs ayında EPA haber ajansına konuşan Özek, yaşadıklarından sonra okulu bırakmak zorunda kaldığını söylemişti.

"Ben bunu hak etmedim" diyen Özek, "Bu benim yüzüm değil. Bu, toplumumuzun utancının yüzü" demişti. 👇

EPA Muhabiri Sedat Suna, Berfin Özek'in Bir Gününe Tanık Oldu: 'Bu Benim Değil, Toplumun Utancının Yüzü' - onedio.com
EPA Muhabiri Sedat Suna, Berfin Özek'in Bir Gününe Tanık Oldu: 'Bu Benim Değil, Toplumun Utancının Yüzü' - onedio.com

Duruşma sonrası yaptığı açıklamasında ise verilen cezayı eleştirerek "Benim acılarıma eşdeğer mi? diye sormuştu👇

Mahkeme 'Kasten Yaralama' Dedi, Berfin'in Yüzüne Kezzap Atan Sanığa 13 Yıl Ceza Verdi: 'Çektiğim Acıların Karşılığı Bu Değil!' - onedio.com
Mahkeme 'Kasten Yaralama' Dedi, Berfin'in Yüzüne Kezzap Atan Sanığa 13 Yıl Ceza Verdi: 'Çektiğim Acıların Karşılığı Bu Değil!' - onedio.com

"Kesinlikle topluma karışmayacak bir kişi olduğunu düşünüyorum"

Özek, mahkemenin kararına ilişkin Anadolu Ajansı'na verdiği bir röportajda da şunları söylemişti:

"Mahkeme salonunda ekranda onu görünce tüm duygularımı bağıra çağıra anlatmak istedim. İzin vermediler. Bir nebze olsun içimi rahatlatmak istedim. Nasıl yaparsın nasıl? Hiç mi vicdanın yoktu? Hiç mi merhametin yoktu? Hiç mi düşünmedin? Söyledim ama beni durdurdular. Elim ayağım titriyordu, çok kötü oldum. Annem de yanımda ellerimden tutup gözyaşı döküyordu. Karşıdaki insan gülümsüyor. O gülümserken ben gülümseyemiyorum. Gülmek o kadar basit bir şeyken benim için çok zor."

"Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz"

"Gerçekten karar karşısında şoke olduk. Benim acılarım 13 yıla sığacak mı? Zaten bunun tamamını da yatmayacak bu kişi. Bizim acılarımız buna sığmaz. Kolay şeyler yaşamadık. Halen bir gözüm görmüyor. Kesinlikle sanığın topluma karışmayacak bir kişi olduğunu düşünüyorum. Yarın bir gün çıkarsa ben nasıl sokağa çıkacağım? Her an bize bir şey olacak mı korkusuyla mı yaşayacağız? Can güvenliğimiz yok. Bendekiler kalıcı hasar. Yüzümü boş verin, gözüm görmüyor benim. En değerli şey. Diğer gözüm de zaten yüzde 30 civarında görüyor. Müebbet hapis cezasına çarptırılmadığı için çok şaşırdım. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz, karara itiraz edeceğiz."

Berfin Özek, 9 Nisan'da sürpriz bir şekilde saldırganı affettiğini söylerek şikayetini geri çekti 👇

Yüzüne Kezzap Atılan Berfin Özek 'Onunla Evlenmek İstiyorum' Diyerek Şikayetini Çekti - onedio.com
Yüzüne Kezzap Atılan Berfin Özek 'Onunla Evlenmek İstiyorum' Diyerek Şikayetini Çekti - onedio.com

Özek'in avukatı Mehtap Sert ise; 

"Gelinen süreçte Berfin’in kendi iradesiyle şikayetinden vazgeçtiğini bildirmesi üzerine bizler affetmesinin hukuki ve sağlık yönünden sonuçlarını kendisine açıkladık. Buna rağmen kendisi bu iradesinde ısrar ettiği için bizler de 'Öldüren sevgi istemiyoruz' şiarımıza ters düştüğünden ilkelerimizden asla taviz vermeyerek, bu saatten sonra Berfin Özek'le ilgili hiç bir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz." açıklamasını yaptı.

Özek'in şikayetinden vazgeçtiği dilekçesi 👇

Peki hukuçular ne diyor? Saldırgana ne olacak?

Prof. Dr. Sözüer: Şikayetin geri alınmasının davaya bir etkisi olmaz

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 

"Yüze asit atarak işlenen yaralama suçu şikayete bağlı bir suç değildir. O nedenle şikayetin geri alınmasının davaya bir etkisi olmaz, kamu davası devam eder. Ancak, mağduru böyle bir dilekçe yazmaya iten nedenleri araştırmak gerekir." dedi.

Hatay Barosu Başkanı: Süreç kamu davası olarak devam edecek

Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez ise davanın kamu davası olarak devam edeceğini söyledi.

Sözcü'nün aktardığına göre kadına yönelik bu şiddetin şikayete bağlı bir suç olmadığını söyleyen Dönmez, 

"Berfin’in ‘Çektiğim acıların karşılığı olamaz’ demesine rağmen şikayetinden vazgeçmesi bizi şaşırttı. Şikayetten vazgeçmesi, davanın düşeceği anlamına gelmiyor. Bu şikayete bağlı bir suç değil. Süreç kamu davası olarak devam edecek. Hatay Barosu olarak, kadına ve çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarına hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bu tür suçların cezasız kalmamasını için mücadelemiz devam edecektir." açıklamasında bulundu.

"Yeni infaz düzenlemesi saldırganı hapisten çıkaracak"

Hem yukarıda paylaşımına yer verilen Avukat Umur Yıldırım hem de Özek'in azlettiği avukatlarından olan Nevzat Ercan, gündemdeki yeni infaz düzenlemesinin kabul edilmesi halinde saldırgan Çeltik'in hapisten çıkmasının mümkün olduğunu söylediler.

Öte yandan Twitter'da Özek'in verdiği karar nedeniyle suçlanamayacağını belirten paylaşımlar yapıldı. Onlardan bazıları 👇

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir