Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bekledik, Hep Bu Anı Bekledik! Nesli Tükenmiş O Muhteşem Hayvan Aramıza mı Dönüyor?

667PAYLAŞIM

Genetik mühendisleri belli ki yine bizi şaşırtacak!

Mamutlar yaklaşık 4000 yıl önce iklim ve yaşam ortamlarındaki değişim, bunun yanında insan nüfusunun artışının etkisiyle dünyadan yok olmuştu.

Şimdi ise Harvard'daki bir grup araştırmacı onları geri döndürmeye çalıyor.

Çalışmalarda mamut DNA'sında belirlenen kısımlarının fil genomuna eklenmesi üzerine yoğunlaşılıyor.

Bunun için CRISPR yöntemi kullanılması planlanıyor. Eğer çalışmalar yolunda giderse CRISPR'dan fil-mamut melezi embriyolar üretilecek.

Kısaca değinirsek: CRISPR yöntemi DNA'daki belirli bir gen dizisinin çıkarılması ya da eklenmesi, bunun akabinde çıkarılan gen bölgesine varsa yeni gen dizisinin eklenmesi olarak biliniyor.

Araştırmacılar bu değişimin küresel ısınmayla savaşmak için bir umut olabileceğini düşünüyor.

Mamutlar, buzların erimesini engelleyebilir ve atmosfere sera gazlarının salınmasının engellenmesi yönünde yardımcı olabilir. Yaz aylarında ağaçların devrilmesine yardımcı olan mamutlar tundraların ortaya çıkması ihtimalini arttırıyor. Tundrular ise kar ve soğuk havanın durmasına izin vererek buzulların erimesini engelliyor.

Aynı zamanda düzenlemenin nesli tükenmekte olan Asya fillerini genleri değiştirilmiş bir şekilde korumasını da hedefliyorlar. Ancak esas soru şu: Filler bu melez türü nası karşılayacak?

Taşıyıcı annenin dünyaya getirdiği bu melez tür dünyadaki canlılar tarafından hoş karşılanmayabilir ve belki de diğer fil türleri tehlikeye atılabilir.

Özellikle bu nedenle proje oldukça yavaş ilerliyor ve olayın etik boyutu da tartışılmakta.

Kaynak: 1 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esen-miray-yilmaz

Bilim adına harika ama mamutlar için nasıl olur; onu da zaman gösterecek.

alonza

eğer küresel ısınmaya etkisi olacaksa tabiki de döndürsünler ve bence yapabiliyorlarsa şuan nesli tükenmekte olan veya geçmişte tükenmiş hayvanları geri getirsinler insanların bilinçlenmesi lazım bu hiç komik bir mesele değil çok önemli tebrik ediyorum gerçekten.

black-panther

Arada bir sey olur mamutta degil filde

yunus-varan

Fillerden daha büyük mamutlar beklemeyin bunların ortaya çıkaracağı mammoths türü bildiğimiz mamuttan daha küçük filden biraz büyük tüyleri hafif var yani Yüzükerin efendisindeki 3.serideki mumakil gibi

Gizli Kullanıcı

Hayvan 4000 yıl önce dünyadan kurtulmuş. Bırak ne uğraşıyon ki :)

Görüş Bildir