Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BBC'nin 'Rakka'nın Kirli Sırları' Haberi Türkiye'nin Gündeminde

 > 
66PAYLAŞIM

IŞİD'in Suriye’deki 'fiili başkenti' olarak kabul ettiği Rakka'nın kontrolü geçtiğimiz ay SDG kontrolüne geçmişti. İngiliz yayın kuruluşu BBC, 250 IŞİD militanı ve ailelerinin, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile SDG'nin ortak operasyonuyla Rakka'dan "güvenli bir şekilde" tahliye edildiğini duyurdu. Yapılan gizli anlaşmanın detayları, tahliye operasyonunda çalışan şoförler tarafından aktarıldı. Haberde tahliye edilen IŞİD'lilerin bir kısmının Suriye geneline dağıldığı, aralarından bazılarının da Türkiye'ye geldiği vurgulandı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada durumu "vahim ve ibret verici" olarak tanımladı.

Habere ve Türkiye'deki yansımalarına yakından bakalım... 

BBC muhabiri Quentin Sommerville, IŞİD'lileri Rakka dışına taşıyan konvoydaki kamyonların şoförleriyle görüştü.

Fotoğraf: BBC

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati'nin haberine göre tahliyeler SDG'nin, Rakka'yı IŞİD'in elinden aldığı geçen ay gerçekleşti.

Haberde kamyon şoförü Ebu Fevzi ve arkadaşlarının tanıklıklarına yer verildi. 

Habere kaynak olan isimlerin bir kısmının tahliye konvoyunda olduğu, bir kısmının konvoya tanıklık ettiği, bir kısmının da anlaşma müzakerelerine dahil olan isimler olduğu belirtildi.

Rakka'dan ayrılan IŞİD konvoyu olduğu belirtilen bu görüntüler paylaşıldı 📹

Kamyon şoförlerinden Ebu Fevzi gördüklerini BBC'ye şöyle anlattı:

"Rakka'ya girdiğimiz andan itibaren korkmaya başladık. SDG ile birlikte girmemiz gerekiyordu ama yalnız başımıza girdik. Şehre girer girmez, üzerlerinde bomba yüklü intihar yelekleri ve silahları olan IŞİD militanlarını gördük. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı."

SDG açıklamalarında yalnızca birkaç savaşçının ayrıldığını, tahliye edilenlerin hepsinin bölge halkı olduğunu duyurdu.

Ancak BBC'ye konuşan kamyon şoförleri bunun doğru olmadığını söyledi. Bazı şoförler kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 4 bin kişiyi tahliye ettiklerini, Rakka'ya girdiklerinde ise konvoylarında yüzleri kapalı IŞİD'lilerin olduğunu kaydetti.

Bir şoför, konvoyun altı yedi kilometre uzunluğunda olduğunu, 50 kamyon, 13 otobüs ve 100'den fazla IŞİD'e ait araçtan oluştuğunu söyledi.

Haberde konvoyun güzergâhı bu şekilde yer aldı 👆

IŞİD'lilerin tahliye sırasında taşıyabildikleri kadar silahı ve cephaneyi de beraberinde götürdüğü aktarıldı.

Fotoğraf: BBC

Görgü tanıklarına göre IŞİD'in yabancı militanları da Rakka'dan tahliye edilenler arasındaydı ve silah ile cephane yüklü 10 kamyonla Rakka'dan ayrıldı.

BBC'ye konuşan bir şoförün ifadeleri şöyle aktarılıyor:

"Çok sayıda yabancı vardı. Fransa, Türkiye, Azerbaycan, Pakistan, Yemen, Suudi, Çin, Tunus, Mısır…"

BBC'ye konuşan insan kaçakçıları, Rakka'dan ayrılan IŞİD'lilerin bir kısmının Türkiye'ye geçmeye çalıştığını söylemiş.

Fotoğraf: BBC 

BBC ekibi Türkiye-Suriye sınırındaki insan kaçakçısı İmad'ın ifadelerini ise şöyle aktardı:

"Son birkaç haftada Rakka'dan ayrılıp Türkiye'ye gitmek isteyen çok sayıda aile oldu. Yalnızca bu hafta ben kendim 20 aileyi geçirdim. Çoğu yabancıydı ama Suriyeliler de vardı."

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyondan yapılan açıklamada 'Bu sır değildi' denildi.

Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in aktardığı bilgiye göre koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, "BBC haberindeki anlaşma iddiasını ve tahliye rakamlarını doğrulayabiliyor musunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu sır değildi. Biz Rakka’nın düşürülmesinden sonra 19 ve 14 Ekim’de yaptığımız açıklamalarda Rakka Sivil Konseyi, SDG ve bölgenin aşiret büyükleriyle yapılan anlaşmadan bahsettik. Amaç Rakka’daki sivillerin daha fazla kayıp olmadan çıkartılmasıydı. Bu nedenle de bir anlaşma yapıldı. Anlaşma uyarınca Rakka’dan çıkan yetişkin erkekler güvenlik taramasına tabi tutuldular. Kendilerinden biyometrik data alındı ve sistemlerimizdeki kayıtlarla sağlaması yapıldı. Eğer bu kişilerin sistemimizde kayıtlarının olmadığı tespit edildiyse yeni kayıt yapıldı. Güvenlik taraması sırasında 4 yabancı savaşçı tespit edildi ve SDG tarafından tutuklandı. Gerisi 3500 kadar sivildi, yani aile üyeleri. 300 kadarı ise potansiyel IŞİD savaşçısı olarak belirlendi. Bizim haberdeki rakamları teyit edecek bir bilgimiz yok, haberdeki kamyon şoförlerinin verdiği bilgileri de..."

Koalisyon ayrıca, sahada personelleri olmadığını, konvoyların geçişini havadan denetlediklerini ifade etti.

Başbakan Yıldırım dün partisinin grup toplantısında BBC'nin haberine ilişkin şöyle konuşmuştu 📹

Dışişleri'nin açıklamasında 'Söz konusu anlaşma, bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle işbirliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur' denildi.

Yapılan yazılı açıklamanın tamamı şöyle 👇

Bu sabah manşetlerde yer alan BBC'nin haberi, sosyal medyanın da gündeminde 📌

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir