Bazıları Şanslı Doğar: Sadece Bodrum Yerlilerinin Anlayabileceği 15 Şey

-

Bodrum, Türkiye'nin belki de dünyanın en güzel yerlerinden biri. Pek çok kişinin tatil planı, herkesin ise emeklilik sonrası hayali... 

Lakin, bazı insanlar zaten Bodrumlu! İşte karşınızda sadece Bodrumluların anlayabileceği 15 şey!

1. İnsanlar nedense Bodrum'da kalıcı olarak nesillerdir yaşayan yerli insanların olmadığı düşünür; memleket muhabbeti sizin Bodrumlu olduğunuzu anlatmaya çabalamanızla başlar.

"Nerelisin?" sorusuna "Bodrumluyum" cevabı vermeniz  yeterince tatmin edici değildir. Bir dizi soru daha cevaplamak zorunda kalırsınız: "Ne zaman taşındınız? Peki baban nereli? Peki onun babası?"

"Evet, babam da, evet, onun babası da Bodrumlu. Bodrum'un köylüsüyüz, yok, babannem de burada doğmuş, evet. Ben de burada doğdum büyüdüm. Hayır sadece yazın gelmiyoruz..." diyerek izah etmeye çalışırsınız.

2. Bodrumlu olduğunuz için oldukça elit, sosyetik biri olduğunuz düşünülür.

Öğleden sonra uyanıp sabahlara kadar club'larda dans ediyormuşsunuz meğerse...

3. Bodrum'un kasabalısı olduğunuzu, sosyetik olmakla uzaktan yakından alakanız olmadığını yolda tanıdıklarınızı görünce verdiğiniz "Napdürü gaari?!" tepkisinden anlayabilirler.

"Aaşam aşam ıscaklarla yatılmayıpdürü, sabala na höle uyanıveren dediydim. Sen napdürü?" diye Bodrumca konuşmaya başladığınızda gerçek bir köylü olduğunuza nihayet ikna olurlar.

4. Havalar ısınınca tatil moduna girerek gününüzü gün ettiğiniz sanılır; oysa tatil başlangıçları sizin için adeta bir işkencedir.

Yürüyemeyeceğiniz kadar kalabalıklaşmış yollar, gece gündüz sürekli devam eden bir gürültü, adım atılamaz hale gelmiş plajlar... Turistler... Akın akın geliyorlar...

5. Yaz mevsimi sizin için haftada en az altı gün çalışmak demektir!

Teknede, otelde, restoranda... Çalışır, çalışır ve çalışırsınız. Lakin insanlar sizi "bir ömür tatil yapıyor" olarak görür.

6. Şehir dışındaki arkadaşlarınız sizi çok sever, size karşı çok vefalı olurlar ve "sizi" sürekli ziyarete gelirler!

Başınızın üstünde yerleri vardır lakin "dostluk bahane, Bodrum şahane" niyetini de içten içe bilirsiniz.

7. Göltürkbükü saçmalığına gülersiniz; Yalıkavak, Gölköy ve Türkbükü'ne İstanbullular akın ettiği sürece asla gitmezsiniz.

Keşke teker teker gelseniz! O zaman tenha Bodrum'u görüp, daha da çok seversiniz!

8. Evet, Bodrum cennetsi bir yer olabilir fakat her geçen yıl doğal güzelliklerin, ormanların yok olmasına şahit olmak acı vericidir.

Başka Bodrum yok!

9. Bu yüzden sürekli kaçak ve doğaya zarar veren işletmeleri, halkı sahillerden mahrum bırakanları boykot edersiniz!

Bodrum'a tatil yapmaya gelen her tanıdığınıza da üşenmeden tek tek anlatırsınız!

10. Eğer Bodrumlu iseniz, mutlaka bir ünlüyle tanışmışlığınız vardır!

Sonuçta sanat camiasının en çok akın ettiği yerlerden biri... Mutlaka birini görmüş, selam vermiş, biraz sohbet etmişsinizdir. Şehir dışına çıktığınızda "Akrep Nalan mı, o beni çok sever" diye abartarak anlatabilirsiniz.

11. Bodrum sadece eğlenmeye, tatil yapmaya gelen insanlarla dolup taşmaz. Mültecilerin hayatları pahasına çıktıkları o yolculukların her gün baktığınız sahillerden başladığını bilirsiniz.

Bunca turiste, büyük lüksler sağlayabilen bir sistemin, bu insanları nasıl böylesine tehlikeli bir yolculuğa çıkmaya mecbur edecek kadar zorladığını düşünemezsiniz...

12. MFÖ'nün kalbinizde yeri apayrıdır.

Bodrum konserlerinin ayrı bir ruhu olur. Nerede olursanız olun, MFÖ şarkıları çaldığında Bodrum'u anımsar ve özlersiniz.

13. Genelde iyi huylu, yumuşak başlı, sıcak kanlı bir insansınızdır. Bunun sebebi ise bir eli yağda, bir eli balda yattan inmeyen bir Bodrumlu olmanız değil; güvenli, küçük ve ilişkileri sıkı bir yerde büyümenizdir.

Mahalle ve kasaba kültürü ile yetiştirilmiş bir nesiliz, televizyonlardaki gibi beach party'lerden çıkmayan yazlıkçılardan değil!

14. Yine de, her sabah görseniz dahi, şu manzaradan asla bıkmazsınız, asla alışmazsınız. Her seferinde sizi mutlu ve minnet dolu hissettirir!

Nazar etmeyin, nolur!

15. Bodrumlular arasında yazısız bir kuraldır: Bodrum'un henüz keşfedilmemiş güzelliklerini, gizli kalmış cennet köşelerini, mekanlarını dışarıdan kimseyle paylaşmazsınız!

Tıpkı bu içerikte de olduğu gibi! 

Zaten Bodrum'un bildiğiniz güzellikleri size yetecektir de artacaktır bile!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-altintas6

Valla şanslımıyız değilmiyiz belirsiz, ama tamamen doğru, kendimizi anlatmamız için kanıtlamamızı bekleyen arkadaşlar çıktı ortaya, bu sebeple e devlet'in soy ağacını indirip kurumdaki duvarıma astım üstüne de "evet bodrumluyum!" yazdım, bıktım artık, beleş tatil koşturan arkadaşlardan. siz tatile gelirsiniz biz orada tarla takkayı düzeltiriz. yani bildiğiniz kalıntı köy hayatını yaşarız, cılkı çıktı son 10 senedir de girilmez oldu, bayramlarda kimse kendi memleketine gitmediği için herkes bizim oralara tatile gittiği için memlekete de giremez hatta sıra bekler olduk.

gezseneco

Anlatılmaz yaşanır, mutlaka okumalısınız

sg-nisa-dallas

6. da draco'nun gifine takıldığım doğrudur

tc-hazal-balci

Şanslı mı oluyorum şimdi ? Dün denize gidelim dedik bayram bitmesine rağmen trafik felçti..İki saat boyunca bekledik..Ama Bodrum tenhayken gerçekten güzel ♥

katilicee

Bodrum kışın daha güzel.

Görüş Bildir