Görüş Bildir
Haberler
'Bazı Sandık Kurulu Üyelerimiz Gözaltına Alındı'

'Bazı Sandık Kurulu Üyelerimiz Gözaltına Alındı'

Ulaş
31.10.2015 - 14:36

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yarınki seçimde halkın tek adam iktidarını devireceğini söyledi. Oy kullanacak vatandaşlara seslenen Demirtaş, “Tek adam iktidarının yıkılabileceğini 7 Haziran’da gösterdiniz. 1 Kasım’da daha iyisini yapabilirsiniz. Kendinize güvenin.” dedi. Demirtaş, Demirtaş, kendilerine yönelik baskıların devam ettiğini ve bu sabah itibariyle kimi sandık kurulu üyelerinin gözaltına alındığın söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri’nin 553. buluşmasına katılan Demirtaş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 553 haftadır devlet eliyle yakınlarını kaybeden ve adalet arayan annelere destek olmak için geldiğini söyleyen Demirtaş, “Ama 553 haftadır devletten, hükümetten ses yok.” dedi. Geçen süreye rağmen olayların araştırılmasının yerine acılı annelere yenilerinin eklendiği ifade eden Demirtaş, “13 yıllık AKP iktidarında da Cumartesi Anneleri’nin sayısında artış oldu. Çözülen dava yok, etkili soruşturma yok, ceza alan yok etkili yargılama yok. Annelerden bir özür yok ve annelere adalet sağlanacağına dair umut da yok.” ifadelerini kullandı.

Yarın yapılacak genel seçime ilişkin de açıklamalarda bulunan Demirtaş, yarınki seçimin son yıllardaki en yüksek katılımcı seçimlerden biri olmasını tahmin ettiklerini dile getirdi. Seçmenlere hep seçime katılım yönünde çağrı yaptıklarını hatırlatan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kimse evinde oturmasın! Elimize yarın verilecek o küçücük mühür, çocuk ve torunlarımızın nasıl bir ülkede yaşayacağına dair önemli araçtır. Her zaman elimize bu fırsat geçmiyor. Seçimi ve sandığı lütfen önemseyin ve bir saatinizi ayırın. Geleceğimiz için, aydınlık yarınlarımız için oy kullanın, sandık başına gidin.

Geleceğimizi yeniden kurmanın, diktatörlükle demokrasi arasında tercih yapmanın tarihsel fırsatıdır önümüzde duran. Katılım çok yüksek olacak tahminimiz o. Rekor kırabilmeliyiz. ‘Geleceğimizi birilerinin iki dudağı arasına bırakmıyoruz’ demenin zamanıdır. Yarın demokrasi adına büyük bir kazanım olacağını, bu ülkede barış ve demokrasi isteyenlerin yarın sandıktan daha güçlü ve umutlu çıkacağını düşünüyoruz.”

‘SEÇİM SONUÇLARI TÜRKİYE’YE NEFES ALDIRACAK’

Seçim sonuçlarının Türkiye’ye nefes aldıracağını dile getiren Demirtaş “Yarın sonuçlar kesinlikle Türkiye’nin daha iyimser olması ve herkesin içinin rahatlayıp biraz daha rahat bir nefes almasının tekrarı olacak. 7 Haziran bunun örneğiydi, başardınız. Tek adam iktidarının yıkılabileceğini 7 Haziran’da gösterdiniz, 1 Kasım’da daha iyisini yapabilirsiniz. Halk olarak kendinize güvenin. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Biz yarınlarımızı korkarak inşa etmiyoruz, etmeyeceğiz. Korkutmaya çalışıyorlar, tedirginlik yaratıyorlar, kamplaşma yaratıyorlar, panik havası yaratıyorlar, umutsuzluk yaratıyorlar, bütün bunları def etmenin en etkili yolu evet mührünü doğru yere basmaktır. İnşallah iyi sonuçlar çıkacaktır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Seçim öncesi süreçte çok kanlı ve zorlu bir süreç yaşadıklarını, çalışma arkadaşlarının bombalı saldırılarda parçalandığını belirten Demirtaş, kendilerine dönük baskıların devam ettiğini ve bu sabah itibariyle kimi sandık kurulu üyelerinin gözaltına alındığın söyledi.

‘SEÇİM, EŞİT ŞARTLARDA OLMUYOR’

Demirtaş, “Türkiye’de adalete ve eşit şartlara dayalı bir seçim gerçekleşmiyor. Keşke öyle (eşit şartlı) olsaydı. Biz buna rağmen diktatörü devirdik. Yarın buna rağmen tekrar onun bize dayattığı zorbalığa karşı halk iktidarının ne kadar güçlü ve yakın olduğunu göstermek istiyoruz. Zorluklar çok fazlaydı. Zulüm çok fazlaydı ama direniş ve umut bundan daha büyüktür, daha güçlüdür. Böyle ayakta kaldık. Yarın seçimi bu ruhla kazanacağız.” şeklinde konuştu.

  • CHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
7
3
3
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
KaraHusO

yazık kürtlere şu teröristlerin ardına takıldılar..

Harfendaz

Keşke devlet sahip çıkabilseydide takılmasalardı