Bayrağı Yurt Dışında Dalgalandıracak: Türkiye'nin Tek Sivil Kadın Akrobasi Pilotu Semin Öztürk ile Tanışın!

-
Abone ol

Semin Öztürk, Türkiye'nin tek kadın sivil akrobasi pilotu. Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki havacılık tesisinin kurucularından Ali Öztürk'ün kızı olan Semin Öztürk uçma tutkusunu babasından almış. Temmuz ayında Türkiye'yi ilk kez yurt dışında temsil edecek olmanın heyecanı ve gururunu yaşıyor...

Akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk'ün kızı Semin Öztürk'ün akrobasi serüveni, 12 yaşındayken babasıyla yaptığı ilk gösteriyle başladı.

Seyirci önündeki ilk uçuşunu 19 Eylül 2015'te Necati Artan Sportif Havacılık Tesisleri'ndeki hava gösterilerinde gerçekleştiren Öztürk, 360 beygir gücündeki "Pitts S2-B" uçağıyla yurt içinde yaptığı 10 gösteriyle Türk kadınlarına ilham oluyor.

Tüm pilotların 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü'nü kutlayan Öztürk, yaptığı açıklamada, akrobasi uçuşlarında eğitimin hayati önem taşıdığını, bu işin dışarıdan göründüğü gibi kolay olmadığını söyledi.

"İlk yurt dışı gösterimi gerçekleştireceğim"

Bu noktaya çok çalışarak geldiğini ifade eden Öztürk, "Çok gayret gösterdim. Henüz istediğim noktada da değilim bu arada. Daha çok çalışıp, kendimle mücadele ediyorum. Yurt içinde 10'un üzerinde gösteri yaptım. Hedefim yurt dışında bayrağımızı dalgalandırmaktı. 14-15 Temmuz'da Romanya'da düzenlenecek Aeromania Havacılık Festivali'nde Türk bayrağını ilk kez dalgalandıracağım. Böylece ilk yurt dışı gösterimi gerçekleştireceğim" diye konuştu.

'Kadın pilot sayısı her geçen artıyor'

Kendisini görüp pilot olmak isteyen çok fazla kadın bulunduğunu anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

"Sosyal medya üzerinden çok mesaj alıyorum. 'Semin abla ben de pilot olmak istiyorum', 'Ben de senin gibi olmak istiyorum' mesajları geliyor. Örnek olmak çok güzel ama bir o kadar da sorumluluk yüklüyor. Daha iyi bir örnek olmak için çalışıyorum. İçlerinde asuman (gökyüzü) aşkı varsa sabretsinler ve çalışsınlar. En sonunda hedefe ulaşacaklar. Kadın pilot sayısı her geçen artıyor. Bundan dolayı mutlu ve gururluyum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir