Başsavcılık, 3049 Hakim ve Savcının Mal Varlıklarına El Konulmasını İstedi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 3049 hakim ve savcının mal varlıklarına el konulmasını talep etti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Memur Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında gözaltı kararı verilen ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca (HSYK) açığa alınan 3049 hakim ve savcının mal varlıklarına el konulması istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, nöbetçi sulh ceza mahkemesine yapılan başvuruda, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 128. maddesi gereğince, şüpheli hakim ve savcıların taşınmazlarına, ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaplarına, her türlü hak ve alacaklarına, kıymetli evrakına, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer mal varlığı değerlerine el konulması talep edildi.

15 Temmuz Darbe Girişimi Soruşturmasında Tutuklanan Kişi 9 Bini Aştı - onedio.com
15 Temmuz Darbe Girişimi Soruşturmasında Tutuklanan Kişi 9 Bini Aştı - onedio.com

CMK'nın 128. maddesine göre mal varlığı değerlerine el konulabilir

CMK’nın 128. maddesinde “Soruşturma veya kovuşturma konusu suçun işlendiğine ve bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi bulunan hallerde, şüpheli veya sanığa ait; taşınmazlara, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına, diğer mal varlığı değerlerine el konulabilir. Bu taşınmaz, hak, alacak ve diğer mal varlığı değerlerinin şüpheli veya sanıktan başka bir kişinin zilyetliğinde bulunması halinde dahi, el koyma işlemi yapılabilir” hükmü yer alıyor.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

AnkaraDarbememur
Görüş Bildir